Objev historii parfémů

parfemy Kouzlo vůní je známé již od pravěku. A tak – chceš se vydat hledat kořeny jejich historie a dozvědět se spoustu zajímavostí?
Sám původ slova parfém se odvozuje od slovního spojení per fumum (znamená “skrze kouř”).

Na základě hypotéz se odhaduje, že vůně byly pralidem velice dobře známé (ještě před vznikem písemnictví) a že se o ně v dobách před více než 5000 lety dokonce dělili s bohy, které uctívali. Pálili vonné byliny a jejich vzácný kouř obětovávali bohům za úrodu, kterou sklidili, za přízeň počasí nebo za oheň, který jim nezhasnul…

Když se v historii posuneme kousek dále – do starého Egypta – zjistíme, že se Egypťané koupali v jasmínovém, kosatcovém nebo hyacintovém oleji. Byli si vědomi jejich blahodárných účinků (hovoříme o době před tisíci lety!). Slavná a obdivovaná Kleopatra také používala velké množství líčidel a vůní.

Po roce 1492 (po objevení Nového světa) obohatila Amerika Evropu i ostatní svět novými voňavými květy a rafinovanými exotickými parfémy.
V období renesance se velice rozvinula výroba parfémů. Avšak jejich koupi si mohla dovolit jen ta nejvyšší vrstva.
Také určitě musím zmínit město Grasse (na jihu Francie), které se stalo centrem výroby parfémů a zámek Versailles, jehož rozšířeným celosvětově rozšířeným synonymem se stalo spojení “parfémovaný dvůr”. A samozřejmě i Madame Pompadour, která prý ročně za parfémy a kosmetiku vydala přes půl milionu franků.
Toto vše svědčí o tom, že vůně provází člověka po celou jeho existenci. Aromatické látky totiž významně ovlivňují naši psychiku – mohou v nás vyvolávat příjemné, ale i nepříjemné pocity.

Co je to parfém?

-> směs olejů v roztoku alkoholu. Počet látek, ze kterých se skládá, se pohybuje od několika desítek po několik stovek. Každá z těchto složek má různou prchavost.

Dělení:

HLAVA – Snadno prchavé látky jsou v trojúhelníku parfému “hlavou” (tuto složku cítíme jako první).
SRDCE – Tvoří jej středně prchavé látky, které rozvinou svůj účinek teprve po několika minutách.
ZÁKLAD – parfému tvoří velmi pomalu vyprchávající složky.

Dále se parfémy rozdělují podle procentuálního množství aromatických olejů ve směsi. Skutečným “parfémem” nazýváme ten, ve kterém je obsah olejů větší než 22%.

Složení:

Parfém (extrakt) – obsahuje 15 až 30 % vonné parfémové kompozice v koncentrovaném lihu (alkoholu)
Parfémová voda (Eau de Parfum, EdP) – obsahuje 8 až 15 % vonné parfémové kompozice v cca 85-90% lihu
Toaletní voda (Eau de Toilette, EdT) – obsahuje 4 až 8 % vonné parfémové kompozice v cca 80% lihu
Kolínská voda (Eau de Cologne, EdC) – obsahuje 3 až 5 % vonné parfémové kompozice v cca 70% lihu

Zajímavost : Rodokmen parfémů

Dle nejnovějšího způsobu třídění rozeznáváme následující skupiny vůní. Tento třídící systém je vypracovaný skupinou Haarmann – Reimer.
Parfémy různých značek dělíme na 6 hlavních skupin s podskupinami:

1 – květinová (převážně dámská)
2 – orientální (dámská i pánská)
3 – chyprová (cypřišová) (dámská i pánská)
4 – fougerová ( čti:fužér) (převážně pánská)
5 – citrusová (převážně pánská)
6 – levandulová (převážně pánská)
X – mošusové

Tak co, až si budeš kupovat parfém, už se vyznáš? A třeba můžeš někoho, kdo půjde s tebu oslnit poznatkem z jejich dávné historie ;)

Autorka: H.K.Kobulejová
—–
25.12.2007

6 Comments
  1. jen si prosim udelej poradek v historii. pokud “pralidmi” myslis pracloveka, rozhodne nejde o zivocisny druh, ktery by nam byl vzdalem 5000 let, jak tvrdis, ale milion let az 700 000 let!
    Stejne tak soupnout staroveky egypt 1000 let zpatky, je docela hloupost, v roce 1000 datujeme stredovek.

  2. Netie :-) Je super, že jsi tak “sečtělá”, ale zkus si to přečíst ještě jednou a nehledět jen na čísla. >>hovoříme o době před tisíci lety!

  3. já si bez parfému neumím život představit :D jsem navoŇaná pořád, ikdyž jdu jen z košem. a taky mě moji kámoši podle vůně poznají :D

Leave a Reply

Your email address will not be published.