Opěvovaná i zatracovaná Adina Mandlová

Rozmazlovaná i žijící v nedostatku, milovaná i nenáviděná, opěvovaná i zatracovaná. Osud Adině Mandlové, jedné z největších československých hereckých hvězd minulého století, přál, ale také jí podrážel nohy. Kdyby se dožila letoška, oslavila by stovku. Jaký byl její život?

Jedna z největších hvězd československého stříbrného plátna se narodila roku 1910 v Mladé Boleslavi jako nejmladší ze čtyř dětí. Její rodiče měli do té doby tři syny, pro tatínka to byla vytouženou holčičkou. Od malička Adinu učil hrát na piano a proti svým svým bratrům měla nesporné výhody. Dokonce jí museli vykat.

Ovšem první ránu Adině osud nadělil, když ji v sedmi letech tatínek zemřel. Tím pro ni skončila celkem bezstarostná doba. Rodina se potýkala s nedostatkem peněz a kolikrát se uchylovala i ke krádežím ovoce a zeleniny ze sousedovic zahrady.

Než se tato charismatická herečka dostala ke svým největším rolím, mezi které patřila například role ve filmu Kristián, musela urazit pořádný kus cesty. Po příchodu do Prahy se chvíli živila jako manekýnka, poté se seznámila se slavným hercem Hugo Haasem a odtud už pro ni  nebylo daleko proniknout do herecké společnosti. Ale i tady se osud s Adinou nemazlil, musela čelit ošklivým pomluvám a lžím. Vlastně až do konce života nesla následky těchto nespravedlností.

Na jedné straně měla krásný život, byla úspěšná herečka, krásná, chlapi ji obletovali, peněz měla také dost, často hostila své herecké kolegy. Na straně druhé se musela potýkat s nespravedlivými obviněními, nepříjemným pobytem v Pankrácké věznici, na svém kontě měla dva pokusy o sebevraždu, potrat a tak dále.

Tip Slečny: Za přečtení rozhodně stojí její kniha Adina Mandlová: Dneska už se tomu směju

Čím vším byla tato herečka výjimečná? Inspiruj se

Smyslem pro humor – Adina se kolikrát díky svému ostrému jazýčku dostala do nemalého maléru, protože její humor si nikdy nebral žádné servítky.
Krásou a stylem – Její hezkou tvář obdivovali snad všichni chlapi. Ráda zdůrazňovala svou štíhlou postavu hezkými šaty.
Láskou ke kultuře a umění – Od mala hrála na piano, celý život navštěvovala divadla, opery. V pozdějším věku si udělala dokonce sochařský kurz.
Upřímností – Řekla to, co si myslela. I když věděla, že se to ostatním nebude líbit.
Společností kamarádů – Milovala společnost a povídání se svými blízkými.
Houževnatostí a ctižádostí – Plnila si svůj sen, chtěla se neustále zlepšovat. Kromě filmu zkoušela i divadlo. Ve stáří stále toužila po nějaké roli, která by všem ukázala, že je stále dobrá. Bohužel tento její sen se jí už nesplnil.

Nejznámější filmy:

  • Děvčátko, neříkej ne!
  • Život je pes
  • Nezlobte dědečka
  • Mravnost nade vše
  • Holka nebo kluk
  • Kristián
  • Hotel modrá hvězda
  • Noční motýl
  • Šťastnou cestu

Věta z filmu Noční motýl, která na ni sedí a asi i na mnohé z nás: “Všichni mužský jsou neřádi – jeden větší, jeden menší, ale neřádi jsou všichni. A já měla to štěstí, že jsem potkala vždycky toho největšího.

1 Comment
  1. Prototyp moderních hereček – krásná, ale bez špetky hereckého umění. :-) Patří ale mezi mé oblíbené ,,femme fatale”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.