Pejska nebo kočičku?

Společná domácnost s přítelem každé z nás přináší do života notnou míru štěstí a radosti. Máme u sebe člověka, který nás má rád a obdivuje nás a můžeme se těšit z dalších společných zážitků. Zdá se ti však, že by to chtělo ještě něco? Tak co takhle pořídit si malého domácího mazlíčka, o kterého se budete moci starat a obklopovat jej vaší společnou láskou?

Na výběr přitom máš z velkého množství zvířátek. My se však zaměříme na skutečnost, že lidé si nejraději pořizují nějakého chlupatého kamaráda, a proto vynecháme rybičky, želvičku či třeba chameleona. Skvělou volbupes představuje pes nebo kočka. Pokud chceš spíše něco menšího, poradím ti ještě králíčka. Všechna zmíněná zvířata však potřebují určitou dávku péče.

Mazlíčci vyžadují čas

To by mělo být všem jasné. Dříve, než si nějakého toho tvorečka pořídíš, ujisti se, že se o něj máš jak postarat. Každý z nich potřebuje, aby se mu někdo věnoval. Pokud nebudeš mít vyhrazenou dobu, po kterou se budeš denně o zvířátko starat, budeš ho jen trápit.

Prostor především

Předpokládejme, že s přítelem bydlíte v nějakém menším bytě. Tomu tudíž musíš přizpůsobit výběr mazlíčka. Pokud se byt nachází v paneláku, zřejmě neuděláš tímto útočištěm radost kočce, která si ráda občas vyrazí na lov. Lepší volbu proto představuje pejsek. Pochopitelně nemůžeš očekávat, že se v bytě o maximálně dvou pokojích bude cítit dobře například německý ovčák či jemu podobná velká plemena. Vybrat si ale můžeš menšího pejska, který se s velikostí teritoria spokojí. Jsou to plemena určená výhradně pro chov v bytě – například čínský chocholatý pes nebo roztomilá čivava. Nečekej však, že se spokojí pouze s interiérem. Ujisti se proto, že s ním každý den můžeš ty nebo tvůj přítel vyrazit na nějakou chvíli ven. Jak jsem již zmínila, mladým párům může skvěle vyhovovat i králíček. Ten sice po svých majitelích nevyžaduje každodenní procházky, naopak ale má rád společnost a svobodu, kdy se může pohybovat po bytě na vlastní pěst. Jedná se o velmi čistotné zvířátko a dokonce je schopný se naučit chodit na záchod jako kočky.

Buduj dobré vztahy

Domácí mazlíček by vám oběma měl přinášet radost a měli byste na něj být náležitě pyšní. Zvířátko vám bude vděčné za vaši péči, která zahrnuje zdraví, čistý pelíšek, dostatek krmení a pitné vody, čistou srst a zábavu, o kterou se postarají společné procházky či nejrůznější hračky. Nemělo by být dále předmětem vašich hádek. Je však bohužel možné, že se s přítelem rozejdete. Poté budeš muset řešit otázku spočívající v tom, co se zvířátkem po rozchodu. Uvědom si, že tato situace nastat může a buď na ni připravená. Stačí mít někoho, kdo by se zvířátka v nejhorším případě ujal a v případě konce vašeho vztahu mu mazlíčka svěříte. Vyhnete se tak dohadům, komu vlastně patří a kdo na něj má větší nárok – jistě nechcete, aby to odnesl.

Pořízení malého chlupatého společníka ti jistě vnese do života více radosti, ale také starostí. Je třeba si proto uvědomit, že se jedná o závazek, na který musíte být s přítelem připraveni oba.

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.