Pojď se učit snowboarding

Snowboarding je zimní sport na sněhu, kdy stojíš na snowboardu-prkně, které je pevně připnuté k tvým nohám a sjíždíš sněžné svahy. Je to sport pro nadšené sportovce, kteří mají rádi adrenalin, rychlou jízdu a sníh.

Nebezpečný sport?

Buď stylová i na svahu

Mnoho lidí považuje snowboarding za nebezpečné sportování, ale počet zraněných za rok převažuje v jiných sportech. Z jednoho průzkumu v USA vyplývá, že jsou ještě mnohem nebezpečnější sporty než je snowboarding.
Z roční statistiky byl spočítán za rok nejvyšší počet zraněných hlavně v basketbalu, který zaujal první místo. Naopak snowboarding byl až na předposledním – devátém místě z deseti nejrizikovějších sportů. Nejčastějším zraněním u snowboardistů bývají pády, zranění hlavy, vykloubená kolena nebo ramena.

Co dělat pro naprosté bezpečí?

Určitě nosit helmu, která musí sedět přesně na míru a při dlouhodobém nošení nesmí bolet hlava. Helma tě chrání před otřesem mozku. Dále pak mít kvalitní snowboardové boty a bezpečně zajištěné vázání. Snowboardová bota musí ve vázání pevně sedět. V neposlední řadě hodně pít, mimo alkoholu, jezdit jen po vyznačených trasách, nejezdit když už jste unavení.

Jak stát správně na prkně?

Základní podmínkou je,že prkno nesmí při přímé jízdě nikam samovolně zatáčet. Na prkně stojíš bokem ke směru jízdy, záda jsou naprosto rovná, hlava je vytočená ve směru jízdy abys viděla kam jedeš. Kolena jsou vždy mírně pokrčená pro správné vyrovnávání nerovnosti v terénu, ruce v naprostém klidu, uvolněné podél těla, ty jsou pro tento sport nejméně důležité. Základní postoj na snowboardu je správným předpokladem pro ježdění a i pro pokusy o skoky.

Snowboardingem ku zdraví?

Při snowboardingu se pohybuješ na čerstvém vzduchu, svěží horský vzduch pomáhá zvyšovat odolnost proti infekcím dýchacích cest, svědčí astmatikům i alergikům. Na snowboardu zapojíš všechny svaly a naučíš se dobře držet rovnováhu. Za hodinu spálíš cca 400 kcal. Snowboardingu by se měly vzdát osoby s potížemi kloubů a kyčlemi.

Kde se snowboardingem seznámit?

První firma, která přišla s nápadem vyrábět snowboardy je Burton snowboards. Nedávno se představila na festivalu Apres Ski 2013 v Praze na Rašínově nábřeží, kde uvedla svojí novou snowboardovou kolekci 2014 a představila Riglet park pro nejmenší děti do 5ti let. Dětem se věnovali zkušení instruktoři, kteří vedli stojící děti na snowboardu za ručičku a provázeli je po zmenšenině snowparku s dětskými překážkami.
Pokud tě snowboarding zaujal, existují různé snowboardové školy pro všechny věkové kategorie. Pokud máš chuť a zájem, běž si to také  zkusit!

 

Článek připravila Petra Lecnarová

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.