Varování pro zamilované: Vztahy škodí štíhlé linii

Že láska prochází žaludkem, to je staré známé klišé. Ve vzletném stavu zamilovanosti nám více chutná nebo naopak jíst zapomínáme. V dlouhodobějších vztazích, kdy přichází na řadu také společné bydlení, nákupy a vaření, pak často vezme za své náš dříve pečlivě promyšlený jídelníček, veškeré snahy o dietu i chuť ke cvičení. Poradíme ti, jak lásce nedovolit dát sbohem tvé štíhlé linii.

Společné vaření se často neobejde bez kompromisů

Moje kamarádka Monika má úžasnou postavu. Štíhlou, ale ne anorekticky vychrtlou, vysportovanou s rýsujícími se svaly, ale ne odpudivě šlachovitou á la Madonna. O to úžasnější mi její postava připadá, když vím, kolik dřiny a odříkání za ní ve skutečnosti stojí. Monika chodí pravidelně alespoň třikrát týdně běhat nebo plavat, jednou týdně na zumbu a fitness jógu, každé ráno poctivě cvičí protahovací cviky a kdykoliv má chvilku času, vyrazí na brusle nebo na kolo. Uff, jen z toho výčtu mě rozbolely vlastní svaly! Kromě toho si Monika také přísně hlídá jídelníček, bonbóny nebo bílé pečivo pro ni platí za sprostá slova.

Ptala jsem se jí, jestli také někdy nepokouší lenost. Řekla mi, že nejtěžší zkouškou jejího spartánského režimu pro ni byl jednoznačně začátek vztahu s jejím současným přítelem. “Nechceš vypadat moc upjatě, a tak v kině neodoláš máslovému popcornu. Pak se necháš pozvat na zmrzlinu a kvůli rande vynecháš hodinu cvičení. A tak to jde dál a najednou cítíš, že tě tvůj vlastní režim čím dál víc omezuje, otravuje a nejraději bys s ním praštila,” přiznala Monika. K Petrovi se nastěhovala poměrně brzo, sotva po pěti měsících chození. “Začátek společného bydlení s životním stylem zatočí ještě víc. Je to ale o vlastní vůli. Říct si, že do sebe přece večer nemusím cpát steak jen proto, že na něj má chuť on,” dodala.

Později už může být příliš pozdě

Monika přesně vystihla to, co trápí většinu z nás “zadaných”. Společný byt je nebezpečné místo, ve kterém jdou naše dřívější zásady velice snadno stranou. A najednou v úterý večer, kdy jsme dříve chodívaly s kamarádkami na aerobik,  sedíme na gauči vedle podřimujícího chlapa, tupě zíráme na hloupý program v televizi a automaticky si do pusy strkáme slané brambůrky. Balamutíme se, že naše postava je z minulosti naštěstí dost vysportovaná, aby to na ní nebylo vidět okamžitě.

Když ale nezačneme teď, kdy jindy? Až třeba do domácnosti přibudou děti? Pokud si dobré návyky nevytvoříme zavčas, snadno se může stát, že z nás najednou budou maminy ve vytahaném tričku, dojídající kindervajíčka po svých ratolestech a naprosto bez energie začít se sebou něco dělat.

Deset tipů, jak zůstat fit i ve vztahu

Není potřeba obrátit společné soužití vzhůru nohama. Důležité jsou i menší změny k lepšímu. A k nim stačí alespoň trochu vlastní vůle. Pokud tvůj partner není zapřísáhlý vyznavač bůčku a piva, můžete se na to vrhnout i společně.

1. Buď v kuchyni kreativní
Má tvůj miláček chuť na tučný steak, zatímco ty by sis dala raději něco lehčího? Vaření dvou různých jídel může být zbytečně složité a zdlouhavé. Jde to ale i jinak, stačí trocha kreativity. Snad každé jídlo je možné připravit téměř současně v různých verzích. Dal by si k masu smažené hranolky? Sobě místo nich nachystej kuskus, jehož příprava ti nezabere víc než pět minut navíc. Má chuť na smetanovou omáčku? Pro sebe si místo ní orestuj trochu zeleniny. Spokojení tak budete oba i bez nutnosti kompromisů a podřizování se druhému.

2. Pozor na velikost porcí
Není divu, že partner toho sní dvojnásobek co ty, pokud on dělá těžkou fyzickou práci, zatímco ty celý den sedíš s nohou přes nohu v kanceláři. Chlapi se v jídle rozhodně ošidit nenechají. Důležité však je, abys postupně nezačala zvětšovat také své vlastní porce. Pokud neodhadneš množství jídla pro dva lidi, raději přebytek vyhoď nebo nechej na další den, než aby ses zbytečně přecpávala. Kila by tak najednou rychle poskočila nahoru.

3. Mlsejte společně
Každého občas honí mlsná. Zkuste se ale o dobroty rozdělit. K uspokojení chutí vám postačí i jeden kousek dortíku napůl a například vzájemné krmení z jednoho kelímku zmrzliny může posloužit i jako netradiční předehra nebo relax po milování.

Tip: Jak mlsat zdravě?

4. Nezanedbávejte kvalitní spánek
Jeden z vás je skřivan, druhý sova? V tomto ohledu k sobě buďte nanejvýš ohleduplní. Nedostatečný spánek způsobuje nejen podrážděnost a s tím spojené četnější partnerské hádky, ale také větší sklon k přejídání a riziku obezity.

5. Vyzkoušejte společně něco nového
Až doposud jsi zřejmě vařila jen sama pro tebe, a proto ses možná s přípravou jídla nijak zvlášť nezatěžovala. Z vaření si s partnerem můžete udělat společný koníček a objevovat různé exotické kuchyně. Díky tomu můžete do svého jídelníčku zařadit spoustu nových zdravých surovin.

Tip: Vyzkoušejte třeba pikantní indickou kuchyni.

6. Ve dvou se to lépe… sportuje
Nejoblíbenějším partnerským sportem je jednoznačně sex. Což o to, i při něm spálíte spoustu kalorií a dokonce zapojíte i některé svaly, které při běžném posilování zůstávají ladem. Proč ale zůstávat jen u toho? Neznamená to, že ty s ním musíš každý týden do posilovny na činky a jeho na oplátku přinutíš zúčastnit se s tebou lekce moderního baletu. Ideálními partnerskými sportovními aktivitami je například in-line bruslení nebo cyklistika. Počítají se také pěší procházky do přírody.

7. Pij jako dáma
Že si rád k televizi otevře láhev piva a k některým jídlům si dává skleničku vína? Neznamená to, že s ním musíš držet krok. Nehledě na to, že například pivo má poměrně hodně kalorií, křehká žena toho zkrátka zvládne méně než muž a mnohem snáze si na alkohol vytvoří závislost.

8. Investujte do domácích pomocníků
Je spousta moderních domácích spotřebičů, které vám zdravý životní styl v mnohém usnadní, aniž by to pro vás znamenalo velké odříkání. Například malý domácí gril vám umožní připravit maso a zeleninu chutně a téměř bez tuku. Poohlédněte se také po nádobí se speciálními povrchy, ve kterém můžete pokrmy připravovat i bez použití oleje. Ve dvou už se takové investice rozhodně vyplatí.

Tip: Vyzkoušej recept na grilované sendviče s lilkem a parmazánem.

9. Vytvořte si z jídla rituál
Jemu místo snídaně stačí silné kafe a ty ráno během žehlení vlasů zhltáš jogurt? Stop! Pokud to situace dovolí, snažte se i přes všední dny snídat a večeřet společně pěkně u jednoho stolu. I kdyby to mělo znamenat přivstat si o čtvrt hodiny, snaž se jídlo připravovat v klidu a s rozmyslem. Stůl prostři a kromě hlavního chodu na něj vždy přichystej také obložený talíř zeleniny nebo misku s ovocem. Pospíchat při jídle se totiž nevyplácí.

10. Sladké limonády se do pitného režimu nepočítají
Slazené minerálky sice reklamy prezentují jako organismu prospěšné, ve skutečnosti ale obsahují příliš moc sladidel. Kromě kalorií si spočítej, kolik by se právě na této položce dalo za měsíc ušetřit. Navíc byste nemuseli neustále řešit, kdo půjde vynést plasty. Místo limonád si můžete vařit čaje do konvičky nebo připravit chutnou domácí citronádu.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.