Když alkohol vládne

Znáš to – jdeš na nějaký večírek a samozřejmost představuje sklenička či dvě něčeho na rozehřátí. Najednou je z toho však hned několik panáků a ty nad sebou postupně ztrácíš kontrolu. Následně pak máš zaděláno v nejlepším případě jen na bolehlav, v tom horším se v příštích dnech budeš muset vyrovnat s ostudou, kterou jsi pod vlivem alkoholu ztropila.

Na alkoholu se dá velice rychle vypěstovat závislost a věř, že s sebou nese mnoho nepříjemných zdravotních rizik. Ptáš se, jak se takový alkoholik pozná? Je to poměrně jednoduché a někteří to dokáží odhadnout na prvníalkohol-panaky-kalorie pohled. Pokud taková osoba nedostane svoji denní dávku alkoholického nápoje, bývá velmi nervózní a neklidná. Opravdu těžce závislí mohou být pro své okolí i nebezpeční. Násilím se snaží dostat ke skleničce jejich útěchy a mnohdy jsou pro to schopní udělat až nemožné věci.

Škodíš nejen játrům

Česká republika zabírá mezi státy s největším množstvím konzumace alkoholu první příčky. Spousta z nás si však neuvědomuje, co všechno v našem organismu při takovém večírku zatěžujeme. Zřejmě i ty si jako první vybavíš játra. Těm hrozí při opravdu pravidelné nadměrné konzumaci alkoholu takzvaná cirhóza, tedy stav, kdy se zdravá tkáň postupně mění na vazivové jizvy a jedinou léčbu symbolizuje transplantace jater. Kromě toho má alkohol neblahý vliv i na trávicí trakt a zažívání. Nejobávanější onemocnění, rakovina, rovněž může s požíváním opojných nápojů souviset. Zvyšuje se totiž riziko rakoviny prsu, žaludku a střev, ale také hrtanu, hltanu nebo jícnu. Alkohol má vliv i na plodnost – zhoršuje u mužů schopnost erekce a poškozuje spermie. U nás slečen pak ohrožuje správnou činnost vaječníků, což může vést k nižší pravděpodobnosti otěhotnění.

Zábava bez alkoholu? Jde to!

Pokud se účastníš zábav či diskoték jednou za čas, není třeba si skleničku alkoholu na uvolnění odpírat. Například víno je v malém množství dokonce prospěšné pro oběhový systém. Ale pokud chceš žít opravdu zdravým životním stylem a neobávat se toho, že se na veřejnosti ztrapníš, zkus se bavit bez alkoholu. Nehledě na to, že neznám kluka, který by o na mol opilou slečnu stál a nějakým způsobem ho přitahovala. K tomu, abys mohla na večer vzpomínat v tom smyslu, že nuda rozhodně nehrozila, je třeba být obklopena lidmi, které máš ráda a s kterými si rozumíš. Základem je rovněž kvalitní hudba, která ti pomůže dostat se do rytmu i bez toho, aby ses před odchodem na parket musela posilnit nějakým tím panákem. Je jasné, že nebudeš na večírku pít pramenitou vodu a k tomu přikusovat mrkvičku, ale pořád je lepší zhřešit malým množstvím nezdravého jídla než si vypěstovat závislost na alkoholu. A abstinence má i jednu nespornou výhodu – druhý den si budeš všechny události minulé noci pamatovat.

Alkohol zkrátka pro naše tělo znamená riziko, které by se každá z nás měla snažit co nejvíce omezit, a to zvláště v případě, že se konzumaci věnuješ skutečně pravidelně a pěstuješ si tak závislost, která se časem podepíše na tvém zdravotním stavu.

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Comments are closed