Proč se slaví Halloween?

Někdo ho neslaví, jiní se ho zříkají jako komerčního amerického svátku. A pak jsou tu ti, kdo Halloween mají rádi a slaví. Ale kolik z nás ví, o čem tenhle svátek vlastně je?

Při slově Halloween si snad každý vybaví hlavně oranžové, vyřezané dýně, strašidla, netopýry a vůbec všechna děsivá stvoření. Je to svátek strašidel a tak trochu obdoba našich českých Dušiček. Na Halloween, podle tradice, chodí děti v převlecích koledovat o cukroví. Ne ale tak jako například o Velikonocích, jsou to spíš dětské výhružné říkanky – dejte nám cukroví nebo budeme dělat lumpárny.

Kde má Halloween kořeny2013-10-19 22.34.53

Původem anglosaský svátek se slaví v noci z 31. října na 1. listopadu. Pochází z keltského svátku Samhain, který byl pro kelty něčím, jako pro nás Nový rok. Oslavoval se konec léta a začátek zimy. Samotné slovo Halloween znamená: „All-Hallows-eve“, což je v překladu „Předvečer všech svatých.“

Dušičky, Halloween i keltský Samhain mají jedno společné. V noci z posledního října na prvního listopadu se stírají hranice mezi mrtvými a živými. To znamená, že zemřelí mohou přijít sem, do našeho světa. Je to tak trochu oslava mrtvých a zároveň se provádějí rituály pro ochranu před nimi. Kromě našich milých, zesnulých příbuzných mohou do našeho světa přijít i jiné strašidelné bytosti, které nám mohou podle pověr ublížit. Proto se při Halloweenu lidi chrání svíčkou ve vyřezaných dýních. Světlo svíčky je má v klidu provázet na jejich cestě.

A proč zrovna dýně

Ano, dýně je typickým znakem tohoto svátku, ale nevyřezávaly se jen ony. Lidé používaly i velké brambory nebo například červené řepy. Prostě všechno, co šlo. Takto osvícené dýni se správně říká Jack-o´-latern, tedy 2013-10-19 22.34.40bludička. Jak lidé přišli zrovna na toto pojmenování vypráví jedna legenda.

[box]

Jack byl opilec, který viděl svou budoucnost vždy jen přes sklo sklenky. Na Halloween se opil tak, že jeho duše se začala odpoutávat od těla. Tuhle situaci uviděl ďábel a hned spěchal, aby ulovil jeho duši. Jack se však probral a uprosil ďábla, aby si mohl dát ještě poslední pivo před cestou do pekla. Naivní ďábel souhlasil. Jack však vyrukoval s tím, že u sebe bohužel nemá žádné peníze a prosil satana, aby se proměnil v 6 pencí, aby měl na pivo. Ďábel ho poslechl a v tu chvíli, kdy se proměnil v peníze, Jack si oněch 6 pencí dal do peněženky a zavřel ho tam. Napálený ďábel se vztekal, škemral a prosil, ale nemohl se z peněženky dostat ven. Nakonec se dohodli tak, že Jack ho pustí, když mu čert dá ještě jeden rok pokoj. Ďábel souhlasil.
Rok se s rokem sešel a o halloweenské noci si ďábel pro Jacka znovu přišel. Chtěl jeho slíbenou duši. Vychytralý Jack se ale nedal tak snadno, tentokrát nabídl ďáblovi lahodné jablko ze stromu. Když tam ďábel vyšplhal, aby si ho mohl utrhnout, nakreslil Jack na kmen stromu kříž a přes něj nemohl ďábel slézt. Znovu ho prosil, nadával, škemral a žadonil, že mu dá deset let pokoj. Ale Jack byl neúprosný a donutil ho, aby mu slíbil, že už si pro něj nikdy nesmí přijít. Nakonec nebohý ďábel souhlasil.
O příští halloweenské noci Jack zemřel na otravu alkoholem. Do nebe ho pustit nechtěli pro jeho zhýralý život. Do pekla ale také nemohl, protože ďábel slíbil, že si pro jeho duši už nikdy nepřijde. Dostal od něj ale na pomoc hroudu žhavého uhlí, aby mu světlo pomohlo na jeho cestě. Jack vydlabal dýni a do ní uhlí vložil. Od té doby lidé věří, že když vydlabou dýni, Jack si jedno světlo vezme a ochrání je před vším zlým na jeho nekonečné cestě mezi životem a smrtí.[/box]

Obdobných legend a pověstí je víc, ale tato se zdá být nejrozšířenější.

Chceme taky slavit Halloween2013-10-19 22.34.29

Jestli jsi jednou z příznivců tohoto svátku, směle do toho. S výzdobou už můžeš začít – je nejvyšší čas. Vydlabej dýně, udělej netopýry, můžeš napéct strašidelné cukroví nebo před domem naaranžovat strašidelnou zahrádku. Pro inspiraci je tu pár fotek z mého osobního snažení. Tenhle svátek u nás rozhodně nemá tak dlouhou tradici jako v Americe nebo Kanadě, velké Británii či Austrálii. Ale to neznamená, že ji nemůžeme postupně zavést. Teď, když už víš o čem tento svátek je, užij si ho.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.