Rok se s rokem sešel 2.Díl

V minulém dílu jsme to vzali tak trošku letem světem. Tentokrát se zaměříme na konkrétní části příprav, abys nabrala trochu té inspirace a nápadů. Vánoce se blíží – tak tuhle větu slyšíme ze všech stran, nehledě na obří vánoční stromy v obchodních centrech. Některé z nás to demotivuje a odrazuje, ale přesto chtě nechtě na blížící se svátky myslíme.

Jak bylo řečeno už minule, kdo se připraví s předstihem, toho čeká sladká odměna v podobě opravdu klidných svátků. A je to svatá pravda. Dnes ti Slečna přináší slíbené rady na jedlé vánoční dárky. Nejen že jsou skoro zadarmo, ale vlastnoručně vyrobeným dárkem i nejvíc potěšíšvanoce-snih

Šťastné a veselé…a dobrou chuť

Jedlých dárků je nespočetně. Mezi nejoblíbenější patří domácí oleje, sušené ovocné čaje nebo například těsta ve skle.

Domácí ochucený olej

Základem pro výrobu je olej a hlavně pěkné skleničky. Můžeš koupit zkumavky s korkovou zátkou nebo jakékoli menší sklo, které se dá dobře uzavřít. Vyplatí se prohledat babičce skříň se zavařovacím sklem, i tam najdeš pěkné kousky.

[box]

Potřebuješ

– nejméně 1 litr rostlinného oleje, dávkuj podle počtu a velikosti nádob
– větší hrnec, ve kterém budeš olej zahřívat
– svačinový papír, nůžky, polepy
– !!!rukavice!!! horký olej je vážně horký a můžeš si snadno ublížit
– jakékoli přísady podle vlastní fantazie, například oloupané stroužky česneku, snítku tymiánu, máty, oregana nebo chilli papričky, oloupaný kořen zázvoru, nemletý barevný pepř, hřebíček…

Postup

Všechen olej nalij do hrnce a pomalu zahřívej. Pozor, olej se nesmí začít vařit! Připrav si vybrané přísady, omyj je, osuš nebo oloupej podle potřeby. Doporučuji nemíchat mnoho chutí a vůní dohromady. Stačí jedna až dvě. Připravený česnek nebo pepř, či cokoli jiného ponoř do horkého oleje a nech na mírném plameni zahřívat cca 10 minut. Poté sundej z ohně a nech několik hodin vychladnout – to je velmi důležité, olej si po dlouhou dobu drží teplo a sklo by pak mohlo prasknout.
Po vychladnutí přelij olej do vybraných, čistých skleniček a dovnitř dej ještě kousky toho, co jsi použila na ochucení jako dekoraci. Teď už stačí jen vzít svačinový papír, vystřihnout kolečko, položit ho na hrdlo lahve a zavíčkovat. Můžeš si koupit dekorativní popisovací štítky a efekt bude naprosto dokonalý.
Po několika hodinách připravené sklenice mírně protřepej a vyžeň vzduchové bublinky nahoru.
Takto připravený ochucený olej vydrží v chladu a temnu i několik měsíců. Záleží, jak dobře ho uzavřeš.

[/box]

Tip: Jestli se rozhodneš udělat hřebíčkový olej bude skvěle chutnat v těstě na perník – osobně vyzkoušeno.

Domácí sušený čaj

Dalším z jednoduchých jedlých dárků jsou čaje. Není potřeba zde rozepisovat podrobný recept, jelikož jsou opravdu jednoduché.
Vybav si všechno, co krásně voní a dá se sušit. Citronová kůra, pomerančová kůra, maliny, heřmánek, máta, šípky atd. Nasbírej nebo kup ( pozor na pomeranče a citrony, musí být v bio kvalitě aby kůra nebyla hořká), doma usuš na topení nebo v troubě na minimum stupňů. Pak už stačí jen koupit či ušít pěkné vánoční sáčky a čaj do nich rozdělit.

Těsto ve skle

Je to jednodušší a krásnější než by se mohlo zdát. Výborné jsou na to klasické zavařovací sklenice. Lépe nižší a širší tvar.
V kuchařce si vyhledej recept na oblíbený koláč nebo muffiny a do sklenice odměř podle dávkování od každé suché příměsi. Přidej i nasekané oříšky, rozinky nebo kandované ovoce. Na uzavření použij kromě víčka i pěknou látku, z níž vystřihneš kolečko. Víčko látkou překryj, ovaž mašlí a je hotovo.
Obdarovaný pak už jen přidá mokré suroviny a přípravu oblíbené sladkosti bude mít prakticky bez námahy.

Abychom se nezabývaly jen dárky pojďme se mrknout na vánoční ozdoby na stromeček. Můžeš je všechny nakoupit a nebo si některé udělat sama doma. Nejen že stromeček bude originální, ale koukat se při zpívání koled na vlastní dílko je k nezaplacení.

Jako ve školce

Jistě si pamatuješ, jak jste ve školce vyráběli papírový řetěz na stromek. Inspiruj se a zkus ho obměnit lesklým papírem nebo čtvrtku potři lepidlem a namoč do třpytek. Pokud jsi manuálně zručná a vyrábění tě baví, můžeš se pustit do opravdových ozdob. Použij hrnčířskou hlínu, která se nemusí vypalovat, přírodní materiály jako jsou skořápky vlašských ořechů nebo cokoli, co tě napadne. Modelovat můžeš klasické koule nebo figurky…Namaluj je, namoč ve třpytkách nebo nechej přírodní. Originální řetěz zkus vyrobit i z jablečných křížal – nejen že hezky vypadá, ale dá se sníst.

V dalším díle se můžeš těšit na inspiraci ohledně vánoční tabule, prostřeme si královsky, originálně a se vší parádou.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.