Rok se s rokem sešel 3. Díl

Tentokrát se budeme věnovat především výzdobě. Takže ty z vás, které se v dekorování vánočního bytu vyžívají – hurá, jdeme na to! Je totiž nejvyšší čas nakoupit i vyrobit všechny potřebné části výzdoby. Neméně důležité je i stolování a příprava celého večera.

Jsou lidé, kteří Vánoce moc neprožívají a spokojí se s adventním věncem a pár větvičkami smrku ve váze. Já osobně jsem pravý opak. Vím, že vánoční výzdoba dokáže mnohonásobně umocnit atmosféru a navodit pocit vanoce-kosmetikabezpečí domova.

Tip: Letošním Vánocům kraluje retro styl. Vrací se klasická kombinace: červená-zelená-bílá.

Štědrovečerní stolování

Pojďme si shrnout, co všechno nesmí chybět na štědrovečerní tabuli.

[box]

– adventní věnec
– vánoční ubrus
-naleštěné příbory (kdo může, servíruje speciální nůž na ryby)
– jmenovky – hlavně pokud se vás sejde víc
– vždy dvě sklenice, jedna na nealko a druhá na pivo, víno…podle toho co budeš servírovat
– zdobení: záleží jakou barevnou kombinaci sis pro letošní Vánoce zvolila
– samozřejmě klubové talíře (ty zůstávají po celou dobu večeře) , talíř na polévku a hlavní chod
– ubrousky: doporučuji ušít nebo koupit plátěné, které umocní slavnostní chvíli
– a v neposlední řadě kapří šupinky pod talíř

[/box]

V čele stolu sedí vždy hlava rodiny, kterou je otec nebo dědeček. Záleží na tom, kde se bude večeře konat. Po obvodu pak rodina a nejdále od čela stolu sedávají děti.
Co se výzdoby týká můžeš si koupit malé třpytivé hvězdičky, stromečky, komety nebo jiné tvary, které rozhodíš na prostřený stůl. Doplnit ho můžeš vánoční krajkou nebo menšími svíčkami kolem věnce – v případě, že zajistíš bezpečnost.
Velice praktický je i pojízdný servírovací stolek na kterém budou další chody a lahve s pitím. Na jídelním stole by toho nemělo být moc, hlavně přes lahve je potom špatně vidět.

Výzdoba oken

Pro zručnější slečny doporučuji koupit si barvy na sklo. Na každé okno pak můžeš namalovat vánoční scenérii podle své fantazie. Barvy jdou snadno sloupnout a nezanechávají na skle nepořádek. Když obrázky namaluješ šikovně, můžeš je použít i příští rok.
Ty z vás, kdo si na toto netroufáte – nezoufejte. K dostání je v obchodech velké množství samolepek na sklo s nejrůznějšími motivy. Opět, když si schováš folii, můžeš je použít i příští rok. Ve vánočních oknech by neměla chybět ani světýlka. Kup si klasická bílá a natáhni je po obvodu okna. Doplnit je můžeš klasickým řetězem na stromeček, který uprostřed okna prověsíš.
Pro domácí kutily doporučuji nakoupit si filcové vánoční motivy a navléct je na provázek. Hotové řetězy zavěs do oken.

Dveře a ostatní místnosti

Na domovních dveřích nesmí chybět věnec. Velký, vánoční a veselý. vyrobíš ho snadno za pomoci tavné pistole. věnec by měl barevně ladit s ostatní výzdobou.
Do místností můžeš na strop připevnit girlandy vyrobené z vánočních řetězů nebo z řetězů, které sis vyrobila i do oken. No a pak už jen spousty roztomilých maličkostí jako jsou plyšoví sobi, betlém, vůně františka, hřebíčku a pomerančové kůry.

V příštím díle se budeme věnovat balení dárků a receptům na bramborový salát.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.