Rok se s rokem sešel 4. Díl

Ti zodpovědnější z nás už jsou daleko za startovní čárou a nakupují vánoční dárky. Pro ty z vás, kdo jste se ještě na nakupovací závod nevydali hlásím, že je opravdu nejvyšší čas. Takže peněženky i úspory připravit, pozor, TEĎ!

Abys sehnala co nejvíc dárků za co nejlepší cenu, vyplatí se prohledat internet a využít i servery se srovnáním cen. Dárky si vanoce-pesmůžeš nechat poslat přímo domů nebo ušetřit na poštovném a vyzvednout si je v kamenných prodejnách. To všechno jistě moc dobře víš, ale co tě zajisté trápí je jaký dárek komu vybrat. Tady je potřeba zapojit nejen vlastní fantazii, ale poptat se kamarádů a rodiny, co by si opravdu přáli. Jestli také obdarováváš systémem – jeden hlavní dárek a pár vedlejších maličkostí – nepřipravíš sebe ani ostatní o překvapení. O jednom dárku budou vědět, ale ty ostatní už doladíš sama, třeba ve stejném duchu.

Zabal se

Tak dejme tomu, že už máš nějaký základ nakoupený. Doporučuji balit dárky postupně, abys na poslední chvíli z pokoje neudělala balící dárkovou službu. Musíš si ale v dárcích udělat systém, tak budeš pořád vědět co který balíček ukrývá a pro koho je. Zabalené dárky popisuj buď fixem nebo obyčejnou tužkou na nejméně viditelné místo (třeba pod mašli).
Jsem zastáncem balení do balicího papíru. Dárkové tašky jsou sice krásně nazdobené, ale nejen že jejich pořizovací cena se ti výrazně odrazí v rozpočtu, také působí dojmem, že sis na balení nedala záležet. Z obyčejného balicího papíru s vánočními motivy vykouzlíš dokonalý efekt.

Elegance vs. fantazie

Zapřemýšlej jakou barevnou kombinaci pro letošní Vánoce zvolíš a podle toho přizpůsob i balení. Můžeš si koupit například čistě bílý lesklý nebo matný papír a zdobit balíčky barevnou mašlí, stuhou nebo nalepovacími doplňky. Jednobarevný papír ti umožní nazdobit dárek více. Balicí papíry s potiskem jsou zase krásné sami o sobě, ale nesmíš je překombinovat. Na ně použij už jen obyčejné lýko vhodné barvy a dál je nezdob aby nevypadaly přeplácaně.

Čím dárky zdobit

Kromě známého lýka v různých barvách se neboj použít i látkové stuhy. Je s nimi sice větší práce, ale vypadají pak honosně a zvláště rodina tvou snahu jistě ocení. Pokud jsi zvyklá dárky popisovat, kup či vyrob si štítky. Jména piš na ně, zdobným písmem. Lehce si můžeš vyrobit i ozdobné vánoční kolíčky.

Návod
– libovolný počet klasických dřevěných kolíčků na prádlo
– barevné fixy
– úzká stuha
– nůžky a lepidlo nebo lépe tavná pistole
Kolíčky očisti a jemným pilníkem na nehty opiluj, aby ses zbavila nečistot. Pomaluj je vánočním motivem nebo třeba napiš vtipné, krátké PF do Nového roku. Na vršek kolíčku uvaž a přilep mašli a hotové dílo připevni na stuhu na dárku. Je to jednoduché, originální a vlastně i praktické.

Další nápad je pro trpělivé kutilky. Jestli jsi jedna z nich, směle do toho. Kup si obyčejný bílý balicí papír. Dále budeš potřebovat velkou pracovní plochu (buď uklizený psací stůl nebo si udělej místo klidně na zemi). Papír rozlož a pravítkem na něm namaluj sloupce, čtverce, obdélníky, zkrátka co tě napadne. Výsledná okýnka můžeš vymalovat do mozajky nebo do každého nakreslit jednoduchý vánoční motiv. Tvůj dárek pak bude opravdovým uměleckým dílem a hlavně, budeš mít jistotu, že je originální.
Čím více fantazie do balení a zdobení zapojíš, tím větší bude radost všech obdarovaných. Vánoce jsou sice o klidu a míru, ale stejným dílem i o lásce a dělání radosti. I obyčejné pero bude vypadat jako luxusní zboží, když ho správně zabalíš.

Netradiční večeře10482

Kromě krásně zabalených dárků tě čeká ještě příprava štědrovečerní večeře. Nebudu se s nikým dohadovat – k Vánocům prostě patří ryba a bramborový salát. Salátu se pověnujeme více v příštím dílu, jelikož ač se to nezdá i on prochází módními změnami. Co nás teď zajímá je ryba. Někteří již tradičně smaží kapří řízky a někdo si místo kapra obaluje tuňáka, lososa, tresku, žraloka atd. Obalované maso má v Čechách dlouhou tradici, ale co tento rok zkusit místo mouky, vajec a strouhanky grilování? K sehnání jsou totiž malé domácí grily, které postavíš na stůl a můžeš tak grilovat uprostřed jídelny. Místo řízků tak můžeš k večeři servírovat rybí filety v několika marinádách a každý si jistě přijde na své.

Zkus udělat filety menší  a například ze dvou druhů ryb a doma si připrav originální marinády (dvě až tři). Každý z hostů si může ugrilovat několik kousků různých chutí. Pamatuj, že chuť marinád musí ladit s chutí bramborového salátu. Jestli se do toho pustíš, tvá štědrovečerní večeře bude pro každého nezapomenutelný zážitek. Upozorňuji ovšem, že po takovém večeru se u tebe příští rok dveře netrhnou.

 

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Comments are closed