Rozjeď to na inlajnech

Jízda na kolečkových bruslích je skvělý způsob, jak se udržovat fit a zároveň se bavit.  Že jsi na inlajnech ještě nikdy nestála a ráda bys to vyzkoušela? Slečna pro tebe má pár užitečných rad, jak začít a neskončit rozpláclá na chodníku sotva pár metrů od startovní čáry.

Jasně, zní to jednoduše.  Prostě si jen nazuješ kolečkáče, odrazíš se a jedeš. Učený však z nebe nespadl, a pokud ses nenarodila přímo s kolečky na nohou, zpočátku se pravděpodobně budeš muset naučit pár základních technik. Jen tak si nenatlučeš nejen své pozadí, ale také své ego. Na co bys měla myslet před tím, než se poprvé odrazíš a rozjedeš?

brusle
Foto: SXC

1. Brusle musí perfektně sedět

Ke své první jízdě si většina začátečníků brusle půjčí od sourozenců nebo kamarádů. Na tom není nic špatného, pokud ti vypůjčené brusle dobře padnou. V příliš těsných či naopak velkých bruslích riskuješ nejen otlaky a puchýře, ale dost možná i nepěkný úraz. Brusle, které na noze perfektně nesedí, se velmi špatně ovládají.
Tip: Jak poznáš dobře padnoucí brusle? Když se na v nich postavíš, palce na nohou by se měly lehce dotýkat předních stěn bot. Pokud však sedíš s pokrčenými koleny, palci bys špičku bruslí neměla vůbec cítit. Více rad nalezneš zde: http://www.sportobchod.cz/s/jak-si-vybrat-in-line-brusle-482

2. Po jakých bruslích sáhnout?

Brusle s velkými kolečky určené pro rychlobruslení určitě vypadají „cool“, ale rozhodně pro tebe nejsou vhodné, pokud s bruslením teprve začínáš. V obchodech a e-shopech se ptej po bruslích pro začátečníky. Ideální jsou pro tebe základní modely bez zbytečných vymožeností. Jakmile se na inlajnech naučíš, můžeš je poslat dál a vybrat si některý z typů pro náročnější sportovce.

3. Modřiny nejsou sexy. Mysli na ochranu

Bojíš se, že ti chrániče a přilba zkazí image? Nezapomínej, že bruslení je sport, při kterém se můžeš poměrně snadno zranit. Obzvláště, pokud jízdu na bruslích zatím neovládáš. Modřiny a odřená kůže, popřípadě stehy a sádra jsou ještě méně sexy než ochranná výzbroj.

4. Nejdůležitější je naučit se brzdit

Nehraj si na hrdinu. Ze začátku se rozjezdi na udržované cyklostezce či na jiném rovném terénu, například na hřišti či v klidné vedlejší uličce. Pokud si nejsi jistá svými brzdnými schopnostmi, nepouštěj se z příkrých kopců a nevrhej se do náročnějších terénů vyžadující umění rychlého reagování a zdolávání překážek.

5. Jak se nezničit hned při první jízdě

Ujet při své první projížďce pěkných dvacet kilometrů je možná úctyhodné, ale ne zrovna nejrozumnější. Bruslení pro tvé tělo může znamenat zcela jiný typ pohybu, než na jaký je zvyklé, a další den nebudeš moct vstát z postele.

6. Neohrožuj sebe ani ostatní

Podobně jako v případě jízdy na kole je nutné respektovat pravidla silničního provozu. Zásadně nejezdi potmě, oblékni si jasně barevné oblečení, ve kterém budeš nepřehlédnutelná, nevrhej se do rušných ulic plných lidí a aut a dívej se pozorně kolem sebe.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

6 Comments
  1. Já chodím bruslit, teď když je jaro každý den :D tak doufám, že to za chvíli půjde vidět i na mém těle.. :D

  2. “Nejdůležitější je naučit se brzdit” – neumím do dneška :) ale dřív sem jezdila často, bavilo mě to… ale už je to pár let zpátky, ještě na základce ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published.