Upeč si a užij si

Když vidíme dortíky, koláče a zákusky, mnohým z nás se na ramenou objeví andílek se slovy: „Holka, podívej se, přivoň si, ale nejez to, víš že sis to slíbila.“ Jenže na druhé rameno už nám ťuká ďáblík a křičí: „Jeden kousek tě nezabije, jen ochutnej, koukni jak se ten dortík pěkně směje!“ Přiznejme si na rovinu, většinou náš malý ďáblík vyhraje. Pokud nedržíme nějakou opravdu potřebnou dietu, nemyslím, že je třeba cítit se provinile.

Však to sladké potřebujeme. Obaluje nervy, aby nám vydržely co nejdéle použitelné. Také si přiznejme, že sladké, které běžně koupíme v obchodech není zrovna nejkvalitnější. Nestojí tedy za to vynaložit trochu námahy a pustit se do pečení? Má to hned několik výhod. Za prvé víš, co pak jíš, za druhé co si upečeš, bude ti vždycky víc chutnat a za třetí pečení uklidňuje a posiluje tvořivého ducha. Tak bez obav vzhůru do toho.

Zdravé sladké

Sladké obsahuje cukry. Chápu, to není zrovna novinka. Jenže nejsou cukry jako cukry. Například cukry v čokoládách, kupovaných dortech, tyčinkách a podobně jsou umělé. Znamená to, že při konzumaci takových cukrů, chutě na sladké nezmizí, jen se znásobí. Protože umělé cukry vyvolávají chuť na další. Takže máš-li chuť na sladké a trochu času, je mnohem lepší udělat si jahody s cukrem, než ulomit kousek běžné čokolády. Po mističce jahod už nebudeš mít chuť sníst nic dalšího. Stejné je to i s pečením. Než péct buchty z prášku, je lepší udělat si je „od základu“.

Jelikož je léto, je všude spousta ovoce, ať už ze zahrádky, nebo z trhu. Takže čerstvost je zaručena. Zkus do svých receptů co nejvíc ovoce vnést. Je totiž zdrojem přírodního cukru, můžeš tedy ušetřit na tom kupovaném a ke všemu je lehké, takže se bezvadně hodí na léto. V neposlední řadě je i pěkně barevné, takže dorty budou vypadat vesele a načančaně.

Čti také: Miluju sladké! Jak po něm neztloustnout?

Horko jak v troubě

V tuhle roční dobu je rozumnější zkoušet sladkosti bez pečení nebo s minimální dobou pečení. A je to i rychlejší. Tvarohové dorty s ovocem existují snad v milionu podobách, takže se jich rozhodně nepřejíš. Jsou rychlé, nepečí se a chutnají výborně. Hodí se i na garden party, kde s vlastnoručním výrobkem určitě zazáříš. Můžeš do nich dát bez omezení snad jakékoli ovoce od jahod, borůvek, malin, ostružin, přes jablka, banán, ananas a skvělá varianta je i meloun. Inspirovat se můžeš nejlépe v jižních kuchyních, kde vzhledem k počasí jsou tamní kuchaři mistry ovocných dezertů. Koneckonců taková bowle je něco mezi koktejlem a desertem. Opět záleží jen na tvé fantazii s jakým ovocem šampaňské (lze přidávat i trochu vodky, ovoce pak déle drží barvu a nehořkne) smícháš. Na letní party se hodí skvěle. Zkus určitě i poháry a domácí zmrzlinu. Ta jednodušší varianta není vůbec nic těžkého.

Čti také: Snídaně šampiónek? Muffiny, palačinky nebo bábovka jako od babičky 

Z čeho vařit

Pokud jsi začátečník, co se zákusků týká, určitě je dobré začít s něčím jednodušším. Na internetu je spousty receptů, které stojí za vyzkoušení. Ale stojí za to, podívat se i do klasických kuchařek, vychází jich mnoho a v některých jsou recepty k nezaplacení. Je to sice konzervativnější forma, ale vyplatí se. Minimálně si už pak recept nemusíš pamatovat nebo někam zapisovat. No a ty vůbec nejlepší recepty jsou tvé vlastní. Mnoha pokusy a menšími změnami docílíš jistě dokonalosti. Fantazii se meze nekladou. Neboj se tedy, pokud už máš nějakou zkušenost, si recept poupravit.

Hlavní inspiraci bys měla určitě hledat v sezónně dostupných potravinách. Seženeš je vždycky čerstvé a budou se hodit k počasí, náladě i období. Dalším zdrojem by měla být událost, pro kterou tvoříš. Jestli jen tak sama pro sebe, pro kamarádku nebo na oslavu, na party. Tedy jakým způsobem budeš desert podávat. Jestli udělat mini zákusky nebo takzvaně něco „z plechu“. U pečení, pokud se tím neživíš, určitě platí, že péct se má pro radost. Stejně jako se vaří s láskou. A zvlášť u sladkých receptů jde vždycky i o vzhled. Je to takové malé umělecké dílko. Případně velké dílo s velkým D.

Čti také: Všechny cesty končí v Římě

Skvělé vyzkoušené a ověřené recepty najdeš například na webu CHEZ LUCIE. Mimo receptů na skvělé dezerty jsou tu i návody na slaná jídla. Hlavní výhodou je, že veškeré recepty jsou vyzkoušené Lucií a upravené k dokonalosti. Každý recept obsahuje mimo seznamu surovin podrobný návod, jak se dostat až do cíle. Dočteš se praktické a zajímavé informace i doporučení.

Toliko k obhajobě, proč v rozumné míře jíst sladké s radostí a čistým svědomím. Držím palce ať si je nepopálíš a přeji dobrou chuť!

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.