Miluju sladké! Jak po něm neztloustnout?

Také patříš k těm, kteří si prostě nejvíce pochutnají na čokoládě, bonbonech, buchtách a dalších cukrovinkách nebo sladkých jídlech? Nejsi sama. Především ženy a dívky často dávají přednost ,,cukru“ před solí. Jenže z cukru se pochopitelně tloustne – jak tedy uspokojit svůj mlsný jazýček a přitom si udržet linii?

Sladkosti - radost, která může přerůst až v závislost

Asi jsi už slyšela, že cukr funguje jako droga. A je to pravda – chutná, uspokojí a vzniká na něm závislost. Nejlepší způsob, jak se tedy vyhnout chuti na sladké, je cukr vyřadit ze svého jídelníčku úplně. Což se samozřejmě o moc snadněji řekne než udělá – proto ti Slečna poradí, jak si užívat sladké bez následků.

Snídej sladce

Někteří odborníci doporučují sladké (přesto však zdravé!) snídaně. Je to proto, že po noci, kdy tvé tělo nepřijalo žádné živiny, je třeba organismu dodat energii. Po ránu je potřeba zvýšit hladinu cukru v krvi, díky čemuž ti to bude líp myslet. Výhodou navíc je fakt, že když si dáš kaloričtější jídlo ráno, během dne ho zvládneš strávit jednodušeji, než když si ho dáš večer u televize.

Jaká jsou tedy nejvhodnější „snídaňová menu“? Tak například žitný (nebo jiný celozrnný) chléb s trochou másla a medem či marmeládou, ovesná kaše s lžičkou cukru a ovocem nebo croissant s jogurtem s probiotickými kulturami. Po ránu je taktéž téměř nezávadné dát si hrníček mléka, kávy, džusu nebo slazeného čaje, ale během dne už si pak na tekuté kalorie dávej pozor.

Neškodné televizní mlsání

Ráda večer odpočíváš u dobrého filmu nebo knížky, ale trápí tě, že při těchto činnostech prostě musíš pojídat nějakou dobrotu? Nemusíš se tohoto zvyku vzdávat, pokud pojídané pochoutky dobře zvolíš. Ideální volbou je čerstvé ovoce nakrájené na kousky – například meloun, pomeranč nebo broskev, na sladší odrůdy jako ananas nebo banán je už třeba při redukčním programu dávat pozor.

Pokud si však na čerstvé plodiny zrovna nepotrpíš, můžeš zkusit jejich sušené formy – rozinky, křížaly nebo meruňky. Super jsou i ořechy, jsou sice poměrně dost tučné, ale obsahují také spoustu pro tělo prospěšných látek. U všech sušených plodů je však třeba být opět opatrná – často se prodávají již doslazené nebo obalované v cukru či čokoládě.

Tip: Patříš mezi „čokoládofily“? Nemusíš se své oblíbené sladkosti vzdávat, jen si samozřejmě hlídej množství a vybírej kvalitní čokoládu s procentem kakaa nad hodnotu 75 procent. Uvidíš, že hořké čokolády ti bude stačit jen kousek. Přečti si o přínosech čokolády pro zdraví.

Pozor na náhražky

V České republice jsou poměrně hojně využívaná umělá sladidla a náhražky cukru – například ve žvýkačkách, light jogurtech a jiných nízkotučných výrobcích, kompotech nebo diabetických nápojích. Konzumovat sladké, a přesto nekalorické výrobky je sice lákavá představa, ale raději se umělých sladidel vyvaruj. Jde o velice nepřirozenou látku, která – jak prokázali američtí vědci – má dokonce karcinogenní (rakovinotvorné) účinky. Některé z těchto náhražek je už v Americe úplně zakázané vyrábět.

Tip: Přečti si, jak se zbavit přejídání z nudy a jaké jsou nejčastější příčiny nutkání k přejídání.

Kdy navštívit lékaře?

Nezabrala žádná strategie a ty máš neustále chuť na slazené pochoutky? Pak je možná čas navštívit doktora. Tato chuť totiž může signalizovat, že se v těle vyskytují plísně nebo kvasinky, neboť ty se cukrem živí a vyvolávají nezkrotné chutě na sladké.

Hanka Z.

Miluje sladkosti, letní vzduch po ránu, salsu, moderní tanec a nesnese se s hloupostí a nevychovaností.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.