Vánoce originálně a za pár korun

Vánoce. Svátky klidu, míru, radosti a také čas, kdy se lidé navzájem obdarovávají, aby se navzájem potěšili. A jaký dárek schovat pod stromeček letos, abys nemusela utrácet celoročně ušetřené peníze nebo si dokonce půjčovat?

Dárky jako svíčky pro ségru, ponožky pro tátu, kosmetika pro mámu či křížovky pro babičku už tu byly. Co takhle vyzkoušet něco originějšího? Něco, co řekne tvým drahým, jak moc je máš ráda a jak moc ti na nich záleží? Něco, zač utratíš pár korun a ještě se u toho zabavíš? Přináším ti pár tipů na dárečky, které si lehce vyrobíš doma.

vanocni ozdoby1

Zlaté ozdůbky

Těmito ozdůbkami můžeš vyzdobit téměř všechno a každý z nich bude mít radost. Ať už si je doma pověsíte na větvičky, stromeček nebo si je jen tak někam položíte jako dekoraci, budou obdarovanému připomínat, tvoji lásku.

Potřebný  materiál
bílá nebo terakotová keramická hmota KERA plast – stojí přibližně 40 korun za 300 gramů
zlatá barva – za malou lahvičku zaplatíš kolem 30 korun (koupíš v každém papírnictví)
případně i měděný drátek

Postup
Postup je jednoduchý. Snad úplně všichni máme doma  formičky na vykrajování  vánočního cukroví. Vyber si takové, které se ti líbí nejvíc. Pokud jsi z těch šikovnějších, tvar dáš hmotě jistě snadno sama i bez formiček.
Rozbal hmotu a vyválej ji asi na půlcentimetrový plát. Pak už jen vykrajuj jako pří výrobě vánočního cukroví. Jestli chceš ozdůbky později někam zavěsit, udělej do nich malou dírku, aby se jí dal provlíknout provázek.
Čerstvě vykrájené ozdoby je potřeba nechat minimálně jeden den uschnout. Proto je umísti na nějakou tvrdou podložku. Buď opatrná, aby se ti nestočily okraje tvarů. Jakmile je hmota dobře vyschlá, můžeš začít s natíráním tvarů zlatou barvičkou (nebo jinou, je jen na tobě, jakou barvu si zvolíš). Stačí udělat štětcem pár tahů. Opět nech všechno dobře zaschnout. Jestli máš k dispozici měděný drátek, můžeš jím ozdůbku udělat zajímavější: obtoč ji párkrátdrátkem a je hotovo.

vanocni ozdoby2

Magnetky

V téměř každé domácnosti v dnešní době zdobí nudnou bílou lednici magnetky. Proč toho nevyužít a nevyrobit pár originálních kousků, které jinde nenajdeš?

Potřebný  materiál
keramická hmota KERA plast – stojí přibližně 40 korun za 300 gramů
temperové barvy – balení šesti barev přibližně 30 korun
magnety – kus seženeš od 3 korun v papírnictví nebo železářství
bezbarvý lak – 20 korun za lahvičku
silnější lepidlo – 15 korun

Postup
Zde je postup podobný jako u zlatých ozdůbek. Vyválej z hmoty plát a začni vykrajovat nebo tvořit tvary podle vlastní fantazie. Hmota je velmi poddajná a jemná, proto s ní nebudeš mít sebemenší problémy.
Po zaschnutí výrobků na tvrdé podložce začni s barvením. Podle svého vkusu si namíchej barvičky. Hned poté můžeš přetřít hotový výrobek lakem. Poslední fází je nalepení magnetků. A krásný dárek je na světě!

Foto Dáda
Autorka: Dada

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.