Vánoce za dveřmi

Namítáš, že venku to rozhodně nevypadá na to, že bychom se již měli naplno ponořit do kouzelné vánoční atmosféry? I když nás sníh ještě nenavštívil, věř, že než se naděješ, bude třeba vyrazit na nákupy, uklidit, napéct cukroví a vše vyzdobit na to nejhezčí období na konci roku.

O Vánocích více než kdy jindy získávají na důležitosti nejrůznější zvyky a tradice. Alespoň v tento čas je fajn těmto věcemkocka.vanoce uvěřit a společně s ostatními si pořádně užít jejich kouzlo. V dnešním článku se na jednotlivé tradice zaměříme. Třeba zde najdeš nějakou, kterou se svoji rodinou zkusíš právě letos!

Romantika pod jmelím

Nejprve začneme něčím, co dozajista udělá radost romantickým duším. Jmelí se obvykle připevňuje na lustr nebo nad dveře. Podle tradice má pod ním muž právo políbit kteroukoliv ženu či dívku. Pokud zde k polibku dojde, říká se, že láska toho páru zůstane stále zelená, právě jako to jmelí. Zvláštní štěstí poté přináší jmelí darované.

Pouštění lodiček

Na pohled se jedná o další moc pěkný zvyk. Do rozpůlené skořápky od vlašského ořechu stačí přidělat malou svíčku. Počet lodiček se odvíjí od členů domácnosti. Po puštění na vodu sleduješ, kde se lodičky drží. Pokud jedna z nich je jinde než ostatní, dotyčný se vydá na cestu. Setrvá-li naopak při břehu, zůstane doma. Bude-li tvůj plamínek dlouho zářit, čeká tě dlouhý a šťastný život.

Co na Štědrý den (ne)dělat

V tento jedinečný den existuje několik zvyků, které jistě stojí za to dodržovat. V prvé řadě zmíním skutečnost, že bys neměla zametat a vynášet z domu smetí. Prý se tak zbavíš štěstí. U stolu by vás měl sedět sudý počet, pokud tomu tak není, prostři pro jednoho člověka navíc. Pod talíř se schovávají rybí šupinky zaručující bohatství. V žádném případě od večere nevstávej, údajně by ses dalších Vánoc nemusela dožít.

Papírová štěstíčka

Každý z vás napíše na malý kousek papíru nějaké pozitivní poselství (např. zdraví, štěstí, svatba) a společně papírky vložíte do nějaké nádoby. Po večeři si poté každý vylosuje, co pro něj následující rok má nachystáno. Po vylosování se však každý papírek vrací zpět, aby každý měl stejně široké možnosti.

Vánoce jsou kouzelným obdobím plným lásky a rodinné pohody. Jednotlivé tradice přitom vždy pomohou k navození vzácnější atmosféry.

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Comments are closed