Vánoční zahřívání

pomerancZima je tu a udeřily mrazy. Protože teploty pod nulou, vítr lezoucí pod kabát a sníh za krkem nejsou nic pro mě, trávím tohle roční období zalezlá v teple domova či jiných podniků. A jako fanoušek všeho, co zahřeje, vám přináším pár tipů na vánoční či celozimně použitelné teploučké nápoje, které si můžete vychutnat v klidu doma i venku na mrazu.

 

Nápoj první: HORKÉ OVOCE

Loni mě v kavárně překvapil záhadný nápoj. Na všech stolečcích byly letáčky propagující „horkou novinku“. Neodolala jsem a objednala si horký hruškový džus. A zjistila jsem, že si ho můžu klidně a levně udělat doma.
Ingredience:

ovocný džus (s co největším podílem ovocné složky, např. hruškový Relax 30%), mletá skořice, hřebíček

Potřebné množství džusu s pár kusy hřebíčku ohřejeme a poté přelijeme do hrnečků. Jemně posypeme mletou skořicí. Hotovo!

Nápoj druhý: PUNČ

Pokud patříte k pravým punčomilům, jistě jste si nenechaly ujít tradiční vánoční trhy ve Vídni. Trhy v Brně nebo v Praze se s těmi vídeňskými nemůžou rovnat. Rakušané si navíc nepotrpí na plastové nebo papírové kelímky, takže výletníci se vrací s taškami naditými hrníčky od punče nebo svařáku. hrnekLetos jsem marod, a tak se do Vídně už asi nepodívám, proto jsem hledala na internetu, z čeho se punč vlastně dělá. Protože se mi ani jeden recept nezamlouval na sto procent, dala jsem jich dohromady hned několik. Světe div se, výsledný mok byl poživatelný, a navíc už po pár doušcích zlepšoval náladu všem konzumentům :)
Ingredience:
červené víno, rum, sypaný černý čaj, hřebíček, celá skořice, pomeranč, půlka citronu, cukr podle chuti

Šťávu z jednoho pomeranče a půlky citronu vymačkáme, přidáme cukr (ne moc, dosladit se to dá kdykoli potom) a koření a zahříváme. Mezitím uděláme silný černý čaj, cca 2 lžičky sypaného čaje na 3 dl vody. Scedíme ho a přidáme ke šťávě z citrusů, zahříváme k varu. Jakmile směs začne vařit, přidáme 0,5 dl rumu a 3 dl vína. Necháme ohřát, ale už nevaříme! Hotový punč podáváme ozdobený plátkem pomeranče a s cukrem pro případ potřeby.

Nápoj třetí: PRAVÉ KAKAO

Dá sice o něco víc práce než kakao instantní, ale výsledek stojí za to!
Ingredience:
holandské kakao, cukr krystal, mléko

Zahříváme potřebné množství mléka, až zteplá, několik lžiček odebereme a smícháme v hrnečku s 2-3 lžičkami kakaa a 2 lžičkami cukru. Dobře promícháme, a jakmile mléko začne vařit, za stálého míchání směs přidáme. Nepřestáváme míchat, dokud kakao znovu nedojde k varu. A můžeme podávat.

Text: Jitka S.
Foto: SXC

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

16 Comments
  1. Já někde měla horký jablko a bylo vynikající. Koupím džus a vyzkouším doma :-) Co myslíte, šlo by to třeba z kaktusovýho? :-D

  2. Jo holky,mě to taky zaujalo.. může to bejt moc dobrý.. No Já to asi zkusím z toho kokosovýho Relaxu,možná i kaktusovýho,pak dám vědět:-*

  3. Nevím, nevím, jak by chutnal teplej kaktusovej džus, s tím nemám zkušenosti. Ale každopádně do toho kokosovýho bych spíš přidala strouhanej sušenej kokos, hřebíček a skořice se mi k tomu nějak nehodí:)

  4. Jj instantní kakao není ono :) Dělám si doma “opravdový”, jednoduše dám do kastrůlku mléko, přidám holandské kakao (cca rovnou lžičku na čtvrt litru) a nechám přejít varem… Ještě si tam někdy přidávám skořici nebo perníkové koření, a sladím medem ^^ Mňamka :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.