Vychutnej si sladký kousek Francie

Letem světem: Luxusní parfémy, výstřední móda, Eiffelova věž, François Villon, Tour de France, Alpy… v tomto seznamu bych mohla pokračovat dále, ale každému se už teď vybaví jediná země – Francie. Země západní Evropy se proslavila i díky své vytříbené kuchyni.

Francie se proslavila pestrou nabídkou kvalitních vín z okolí Bordeaux a Gaskoňska i sýrů. Místní ti na nejčastěji naservírují mořské ryby, hlemýždě, křepelky či králíka, který je dokonce považován za národní pokrm. Nechybí ani bylinky. Velmi oblíbená je směs bouquet garni – jde o svazek petrželky, tymiánu a bobkového listu, který je svázán nití a lehce jej můžeš z pokrmu vyjmout.

francouzská kuchyně

Vydej se se Slečnou na malý výlet a nalož si na talíř kousek této nádherné země. Vyzkoušej dvě jednoduché a rychlé chuťovky, kterými si Francouzi rádi sladí život.

Čokoládové fondue

Budeš potřebovat:
200 g čokolády s velkým množstvím kakaa
200 ml smetany ke šlehání
1 dcl likéru amaretta
ovoce

Postup:
Čokoládové fondue připravíš ve vodní lázni, v níž rozpustíš čokoládu a vmícháš smetanu a amaretto. Důležité je, aby čokoláda s amarettem byly pořádně promíchané, jen tak fondue získá tu správnou chuť.
Do hotového čokoládového fondue namáčíš různé druhy ovoce podle chuti – jahody, banány, kiwi, jablka, hrozny, ananas, meloun a rovnou si na nich pochutnáváš. V prodejnách s domácími potřebami koupíš i speciální nádobu s dvojitým dnem, v níž můžeš fondue servírovat s veškerou elegancí.

Crème Brûlée

Budeš potřebovat:
1 vanilkový lusk
6 žloutků
150 g cukru
600 ml smetany

Postup:
Smetanu s  rozpůlenou vanilkou pomalu přiveď k varu. Žloutky mezitím utři s cukrem. Dej si však pozor, aby se ve směsi netvořila pěna. Za stálého míchání do žloutků přilévej horkou smetanu.
Poté obsah nalij do misek na pečení. V předehřáté troubě na pouhých 100 °C peč přibližně kolem hodiny – dle potřeby tak, aby krém nebyl tekutý, ale rovněž ani moc tuhý.
Krém poté necháš vychladnout a ztuhnout. Než budeš servírovat, posyp dezert třtinovým cukrem. Můžeš jej ještě zkaramelizovat plamenem z kuchyňského hořáku.

Bon appétit!

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.