Vymřou ryby kvůli hormonální antikoncepci?

antikoncepceMožná patříš k aktivistům, kteří nejí maso a podepisují nejrůznější petice proti testům na zvířatech, zvířecím transportům a mučením nevinných tvorů v cirkusech. Uvědomuješ si však, že pokud užíváš hormonální antikoncepci, podílíš se na procesu vymírání ubohých rybek v potocích, řekách, jezerech…? K takovému závěru alespoň přišli vědci. Ano, zase ti vědci…

Abych pravdu řekla, nedávno jsem se proplétala internetovou sítí a nalezla článek na serveru Osel. Podobných však bylo všude po internetu neurekum, což mě přimělo k hlubokému zamyšlení se. Přijde ti to také jako šokující objev, ze kterého se po minutě čtení vyklube vcelku všední věc, na které je v podstatě vše přirozené? Alespoň na Oslu píší tisíce slov o nebezpečných sloučeninách a vylévání barelů umělých hormonů do pokusného jezera, poté zase upozorní na fakt, že o taková hrůza není, jelikož je vlastně pravda, že hormony vylučujeme všichni nezávisle na užívání hormonální antikoncepce, a závěr, ten je teprve šokující – hormony (ač je vylučujeme všichni bez výjimky) jsou větší hrozbou, které by mohla v pohodě strčit do kapsy hrozbu atomového výbuchu. Co ty na to? Takže pěkně popořádku…

Hormonální antikoncepce – významný objev?

Objev hormonální antikoncepce byl snad nejzásadnějším objevem šedesátých let minulého století, který velkou měrou ovlivnil náš životní styl. Zatímco pohlavní styk byl původně určen především pro plození potomků, dnes je pro lidi především zábavou a fyzickým potěšením. Můžeme si naplánovat rodinu (a že se to často odkládá co nejdál to je možné), ženy můžou s příchodem potomstva na svět počkat a klidně vystudovat vysokou školu, udělat kariéru… Ale je zřejmé, že každá na první pohled skvělá věc má i svou negativní stránku. Nyní však nebude řeč o příznivých či nepříznivých dopadech na NÁŠ, tedy lidský organismus.

Cesta potrubím
Ať už užíváš hormonální antikoncepci v pilulkách nebo si do sebe hormony necháváš vpravovat například prostřednictvím injekcí, nemůžeš počítat s tím, že všechny ty hormony se v tvém těle zkrátka vstřebají. Užívané hormony vylučujeme v naší moči a ty poté putují odpadním potrubím do čističek odpadních vod. Přestože se velká část organických částic v čističkách rozkládá za pomoci bakterií, část hormonů i tak zůstává beze změny. A co víc, vědci přišli na to, že z některých hormonů se naopak stanou „superhormony“, který získají ještě větší účinnost, než jakou měly původně.

Vymřou ryby kvůli HA?

Z čističky odpadních vod odchází voda do řek a potoků. Když jsi však představíš, jaké velké množství hormonů v této vodě je, nelze mluvit o vodě relativně čisté, nýbrž o vodě „hormonálně znečištěné“. Ano, zní to zajímavě, ale stále ti chybí pointa? Hlavní myšlenkou je, že tyto hormony obsažené ve vodě všude v přírodě se dostávají do těla živých ryb. A není to jenom tak! Hormony totiž narušují schopnost rozmnožování se u ryb. Nemluvíme však už jen o pár řekách a potocích, tento problém každý dnem nabývá stále větších globálních měřítek. Zasaženy jsou už i moře a nedávno bylo vědci prokázáno, že zasažena byla už i “panenská příroda Britské Kolumbie”.

Vědecký experiment

Tým amerických a kanadských vědců po sedm let prováděl výzkum v izolovaném prostředí jezera v kanadské provincii Ontario. Během této doby byl pravidelně do vody plné ryb přidáván jeden umělý hormon, který je běžně obsažen v našich antikoncepčních pilulkách a jiných prostředcích. Výsledky jsou naprosto alarmující! U samců střevle žijících v této vodě došlo k proměně pohlaví – samčí varlata se postupně proměnila na samičí vaječníky. Samice však nezůstaly bez újmy – byla u nich zjištěna velmi snížená plodnost. Během sedmi let výzkumu populace střevlí zkolabovala – dospělé ryby totiž ztratily schopnost se rozmnožovat. Z těchto pokusů tedy plyne, že právě kvůli hormonům může dojít k vymření mnoha živočišných druhů.

Na vině jsme všichni!

Možná si teď říkáš, jak sou ti bezohlední užívači hormonální antikoncepce zlí. No jasně, jenže vědci dodávají další „šokující fakt“ – je třeba si uvědomit, že i v případě, že žádnou HA neužíváš, i ty vylučuješ určité množství hormonů ve své moči. Je přirozené, že naše tělo si hormony vyrábí samo, a tak nejsou bez viny ani muži. I tyto hormony končí ve vodě řek, jezer a moří!
A nyní ještě jedna šokující skutečnost – stejně jako my, i jiní živočichové vylučují hormony. I alpská příroda s pasoucími se milkami už dávno v tomto ohledu ztratila své “panenství” – víš kolik hormonů za den vyloučí jedna kráva nebo ovce mírumilovně se pasoucí na louce? Kolik hormonů vyloučí celé stádo? Potom stačí, aby pořádně zapršelo a hormony usídlivší se v trávě jsou spláchnuty opět do čisto čisté řeky…

Co ty na to? Máme zavrhnout hormonální antikoncepci pouze proto, že látky v ní obsažené nalili v hektolitrech do jezera, ale pak si uvědomili, že ke katastrofě nedochází jenom kvůli ženám, které si své mateřství chtějí naplánovat na pozdější dobu, nýbrž že vylučování hormonů tu bylo, je a bude dokud po zemi budou dýchat vzduch živí tvorové?

Text: Eliška R.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

2 Comments
  1. Jo,antikoncepce…….kdyby lidi nebyli tak nechutně nadržený a furt jenom ne.šukali,bylo by to v klidu :-( Prasata !!!!!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.