Čo by mala vedieť každá slečna

[button link=”https://slecna.info/tag/milusin-blog/” color=”blue”]MILUŠIN BLOG[/button]

MILUŠIN BLOG – Antikoncepciu miluje azda každá z nás, no menštruáciu nenávidíme. Je poslom prudkých výkyvov nálad, napĺňa nás neustálym strachom pred pretečením a následným rýchlym útekom zo spoločnosti. Antikoncepcia však zaručuje väčšiu rozkoš pri milovaní, lebo chráni pred neželaným otehotnením, pričom partner nemusí používať kondóm, bez ktorého je sex oveľa krajší a intenzívnejší.


menstruace-zenske-potize-zanety-zdraviTieto rady a ponaučenia som dostala od ženskej lekárky počas svojich návštev v jej ordinácii. Dúfam, že aj tebe padnú na úžitok.

Antikoncepcia

[icon_check]Keď začínaš s užívaním antikoncepčných tabletiek, tvoje telo prejde určitou zmenou. Prsia získajú kyprejší tvar, budú plnšie, upraví sa ti menštruačný cyklus (existujú však výnimky), trošku sa ti zaoblia boky a stehná. Môže sa stať, že prvá menštruácia, ktorú dostaneš po dobratí prvej várky antikoncepcie, neprebehne až tak hladko, ako by si chcela. Buď sa dostaví o týždeň skôr a bude silnejšia, než akú si dovtedy mala alebo ťa čaká intenzívnejšia náladovosť so zmenami tlaku. Vtedy je dobré nosiť pri sebe aspoň jednu sladkú tyčinku, čokoládu alebo keks a treba sa zásobiť dostatočným množstvom hygienických vložiek, či tampónov.

[icon_check]Ak chceš stráviť vášnivú noc s priateľom, no akurát máš dostať menštruáciu, oddiališ ju buď tabletkami, ktoré ti predpíše gynekológ, vtedy sa dostaví krvácanie niekoľko hodín po užití poslednej tabletky alebo pitím čistej citrónovej šťavy, avšak účinok sa dostaví až vtedy, ak šťavu začneš piť týždeň pred dátum začatia ďalšieho menštruačného cyklu. Naopak, privolať si ju môžeš červeným vínkom alebo ti ju privodí gynekológ pichnutím jednej injekcie. Červené víno nesmieš piť počas menštruácie, to by ťa potom čakalo veľmi silné krvácanie po dobu minimálne dvoch hodín a ver mi, nie je to vôbec príjemné.

[icon_check]Ak sú antikoncepčné tabletky, s ktorými začínaš sexuálny život pre tvoje telo slabé, začneš mať nepravidelne slabý krvavý výtok mimo menštruačného cyklu. Vtedy treba ísť za gynekológom a nechať si predpísať silnejšie antikoncepčné tabletky. S priateľom však môžeš i naďalej zdieľať posteľné radovánky, pretože ti stále zaberá antikoncepčná pilulka, ktorá zabraňuje neželanému tehotenstvu. Niekedy krvavý výtok na nohavičkách môže znamenať, že máš cystu, preto svoju návštevu ambulancie príliš neodkladaj.

[icon_check]Tabletky pri menštruačných kŕčoch treba brať opatrne. Je lepšie striedať výrobcu, aby si tvoje telo nezvyklo na jeden druh piluliek a nemusela si časom zvýšiť dávku utišujúceho prostriedku. Kŕče sa dajú zmierniť aj prírodnými preparátmi, ako je napríklad pitie čaju z rebríčka obyčajného, zvýšeným prísunom tekutín s obsahom železa a hlavne pohybom.

Hygiena

[icon_check]Pri menštruácii je pokožka na intímnych miestach veľmi citlivá, preto by si sa o ňu mala starať zvlášť pozornejšie. Pri bohatom poraste je dobré sa oholiť, aby na chĺpkoch neostávali zvyšky krvi, ktoré uschnú a potom sa ťažko odstraňujú. Je dobré používať intímny deodorant, ktorý osvieži intímne partie. Je dostupný v lekárňach aj na internetových stránkach.

[icon_check]Menštruačná výbava, ktorou sú tampóny a vložky, má svoje svetlé i tienisté stránky. Pozitívom u tampónov je, že ťa nebude cítiť okolie, pretože vložky sú neraz parfumované a hlavne v letných mesiacoch, už za krátky čas, dokáže nepríjemný zápach preraziť cez nohavičky a spôsobiť nepríjemnosti v podobe pohľadov a grimás okolia. Avšak pri silnom krvácaní sú vložky nenahraditeľné, pretože sa krv prederie cez boky tampónu a skončí na nohavičkách. Taktiež niektoré tampóny dokážu nasať do seba vlhkosť, čím zväčšia svoj objem na dvojnásobok, čo je nepríjemne a občas bolestivé.

[icon_check]Ak len začínaš s užívaním tampónov, v prvé dni sa môžeš cítiť nepríjemne, dostať závraty alebo sa nebudeš vedieť prirodzene pohybovať. Sú to len prvotné negatívne prejavy, ktoré časom ustúpia. Tampón treba vymieňať vždy po 4 hodinách, počas silnej menštruácie každé dve hodiny. Pri piatom a šiestom dni krvácania je dobré nosiť už len slipové vložky, pretože pri používaní tampónov sa narušuje prirodzené prostredie pošvy a mohla by si dostať nepríjemný zápal.

Autorka: Miluša

No Comments Yet

Comments are closed