Vyrob si své vlastní tričko s originálním potiskem

Trička s nápaditým potiskem či vtipnými nápisy jsou stále v kurzu a nosí je i celebrity. Sehnat však skutečně zajímavé tričko, které jen tak někdo nemá, je kumšt. Řešení? Vyrob si své vlastní!

Pořídíš-li si takové tričko v oblíbených obchodech, jako je například New Yorker, Terranova, nebo třeba H&M, máš stoprocentní jistotu, že v něm na ulici velice brzy potkáš spoustu svých „sester“. Slečna ti poradí, jak získat opravdu originální tričko, které bude jediným žijícím exemplářem na celé planetě.

tricka

Co budeš potřebovat:

– jakékoliv obyčejné tričko libovolného střihu a barvy (nejlépe 100% bavlněné)
– inkoustovou tiskárnu a speciální papír, který je možné nažehlit na textil (seženeš v kancelářských potřebách, například zde: http://www.kancelarskepotreby.cz/kancelar/zazehlovaci-papir/ nebo http://lamashop.pkdata.cz/product/zazehlovaci-papir-pro-tmava-tricka-bily-a4-5-listu-pro-inkoustove-tiskarny-epzf200bf05l)
– obyčejný kopírovací (nebo pečící) papír, nůžky
– žehličku

Jak postupovat:

1. Nejdříve si vyber motiv, který chceš mít na svém tričku. Prohledej nejrůznější obrázky na internetu či použij fotografii. Anebo, pokud jsi skutečně kreativní, si můžeš vyrobit obrázek (popřípadě nápis) sama. To je možné buďto v grafickém programu, nebo motiv nakresli ručně na papír a poté jej naskenuj do počítače.
Pozor: Obrázek se ti na tričko obtiskne obráceně! Na to mysli zejména v případě nápisů. Jakmile je vytvoříš, přetoč je v editoru zrcadlově, případně zvol při tisku zrcadlový režim (mirror-edge).

2. Obrázek si z počítače vytiskni na speciální zažehlovací papír a obstřihni tak, aby kolem hran byly alespoň jeden až tří milimetrové okraje. Před samotným nažehlením nech obrázek chvíli uschnout, aby se barvy nerozpíjely.
Pozor: Je velice důležité, abys papír umístila do tiskárny správně. Motiv tiskni na povrstvenou stranu papíru.

3. Připrav si tričko, na něž chceš připravený obrázek umístit. Musí být čisté a nepokrčené, proto je dobré jej předem vyprat a pečlivě vyžehlit. Motiv na něj polož lícem a dbej na to, aby nebyl nakřivo. Jakmile obrázek na tričko zažehlíš, už nebudeš moct nic opravit či změnit.
Tip: Vrstvu trička, na niž budeš obrázek zažehlovat, zespodu podlož listem čistého papíru.

4. Nachystej si žehličku a nahřej ji přibližně na 200 až 210 stupňů. V žádném případě nepoužívej napařování. Poté žehličkou začni zvýšeným tlakem přejíždět po horní vrstvě motivu. Nenechávej žehličku dlouho na jednom místě, snaž se po motivu přejíždět stejnoměrně a stejnou dobu na různých místech. Buď opatrná, aby se ti fólie nemačkala či nekrabatila.
Tip: Jak poznáš, že je zažehlení dostatečné? Přečti si pozorně návod na obalu konkrétního papíru či fólie. Některé jsou vybaveny teplocitlivou vrstvou, která zezelená, jakmile je obrázek nažehlen na tričku.

5. Obrázek je nutné zafixovat. Jakmile zažehlený motiv vychladne, polož na něj obyčejný bílý kopírovací nebo pečící papír. Přes něj pak po obrázku stejnoměrně přejížděj alespoň pět minut. Papír poté odstraň, dokud je ještě teplý, a motiv nech opět vychladnout.

Aby obrázek vydržel

Když už sis s výrobou vlastního potisku na tričko dala takovou práci, jistě ti záleží také na tom, aby tvé dílko něco vydrželo. Určitě proto čti instrukce na obalu zažehlovacího papíru. Obecně však platí několik pravidel: Tričko můžeš vyprat poprvé až po 24 hodinách od nažehlení, per ho maximálně na 40 stupňů a nepoužívej agresivní bělící přípravky na praní. Při žehlení nesmíš žehličkou zajet přímo na motiv, proto tričko raději žehli po rubové straně.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.