Vztah je jako kytka – musí se zalévat

canPřed pár dny jsme vedly živou diskusi s kamarádkami na téma “jak se líbit chlapům i po letech soužití”. Lze si udržet jeho zájem a jakýsi “erotický náboj”? Názory byly dost odlišné. Co si o tom myslíš Ty? Pokud máš přítele nějaký ten rok, co děláš, abys pro svého milého byla stále přitažlivá?

Dbej o sebe

Můžu zmapovat sebe samu po skoro šesti letech vztahu. Zpočátku jsem se opravdu snažila, když jsme někam měli vyjít, abych vypadala jako ze žurnálu. Hodiny před šatníkem, hodiny v koupelně a pořád jsem si nebyla ničím jistá. Po nějakém čase se intervaly zkrášlování zkracovaly. Pak už jsme se dostali do fáze, kdy mne to jen zdržovalo. Časem mi už dokonce ani nevadilo, když jsem před svým přítelem ním byla nenamalovaná nebo v domácím oblečení. On sám mi říkal, že mne miluje i nenamalovanou. Přesto si myslím, že některé věci by se opomíjet neměly. I když je to v některých chvílích obtížné vypadat opravdu dobře, tak učesané vlasy a alespoň čisté oblečení považuji přece jen základ.heart_l

Jedna má známá má také stálého přítele již několik let. Svůj vztah považuje za samozřejmost a o nepokládá za nutné o sebe jakkoliv nepečovat, aby se příteli líbila. Dokonce už ani nikam nechodí, zlenivěla a jen čeká, kdy ten její poklad přijde domů, dá mu jídlo a společně zapnou televizi. Možná má to své jisté, ale já mám stále pocit, že když už ani já sama nebudu chtít vypadat dobře před mým milým, jak dlouho mne bude shledávat atraktivní on? Nebude se za chvíli ohlížet jinde?

Moje rady zní:

 1. Vždy buď alespoň učesaná.
 2. Oholené nohy a podpaždí jsou nutné i v dlouhotrvajícím vztahu
 3. Používej deodorant! Není třeba utrácet drahé parfémy, ale vždy bys měla být čistá a svěží.
 4. Když našetříš nějaké penízky, buď si kup něco pěkného na sebe (třeba novými kalhotkami nikdy nic nezkazíš), nebo naopak kup maličkost broučkovi! Určitě se budeš těšit, až ho uvidíš v nových boxerkách.

Mocná síla překvapení

Stereotypu v trvalém vztahu se jen tak lehce nevyhneš. U nás je naprosto jasné, že vstanu, udělám nám snídani a svačinu do školy, a pak až vzbudím přítele. Já se naopak například nemusím starato auto. Nebo bych nedokázala opravit vratkou poličku. Takováto “dělba práce” může jednoho dne vyvolat pocit, že je to všechno dokolečka dokola a že neděláš nic jiného, než že umíváš nádobí a vaříš. A právě občasná překvapení stereotyp mohou přelomit a společné soužití okořenit.

Má kamarádka Veronika chodí se svým přítelem už pěknou řádku let, dokonce spolu také bydlí. Na Valentýna celý den čekala, že ji její M. něčím překvapí. Dokonce mu kdysi řekla, že od vztahu očekává, že se čas od času budou snažit toho druhého překvapit, a pokud možno příjemně.  Mirek zpočátku couval a vymlouval se na dobu, kterou jsou spolu, že je čím dál těžší něco vymyslet. Pravdou ovšem je, že vždy se něco najde, dáme-li si na tom záležet.
Večer už Veronika vzdala všechny své tužby a šla zkroušeně do sprchy. Když se vrátila, v obýváku bylo na zemi vyskládané obří srdce ze svíček, které osvětlovaly místnost. V pokoji hrála jejich písnička a M. stál uprostřed ustrojený k tanci.

Vztah je jako kytka. Musíš jí dát vodu, základ života, někdy za čas přihodit trochu hnojiva, které kytku povzbudí a oživí. Hnojit nemusíš pořád, ale nesmíš na to zapomenout. Neb i ta nejsilnější kytka jednou může umřít nedostatkem péče, přestože jsi ji nepřestala milovat!

Text: Terezka
Foto: SXC.hu

16 Comments
 1. Terezko, moc pěkný článek :) zase na druhou stranu ne vždy je možné být perfektně upravená – po výšlapu na horu nebo na lyžích ten make-up fakt není všechno :D ale je fakt, že prádlem a dobře zvolenou vůní nemůže nikdo nic pokazit!

 2. jj moc krásný článek, je to vsechno pravda…ale taky je fakt že upravená být pořád proste nejde…jak už řekla Kača M.
  Třeba když jste ve třídě plné pubertáků, kde si vsichni dávají o přestavkách záležet aby te co nejvíc rozcuchali…je dost tezké zustat upravená …:D….

 3. Jasně, že ne vždy, všude, pořád, ale myslela jsem to tak, aby té holce pak už prostě nebylo šumafuk, jak vypadá :) já jdu taky na bazén, kde mám pak mokrý splihlý vlasy, nejsem namalovaná a navíc teď v zimě dostávám nádech do běla, takže si nepřijdu sexy :)

 4. mně se moc líbí druhá část článku :)
  … nemyslím si, že záleží na vzhledu. Upravené vlasy, to ano, ale když jsem s NÍM, tak nebudu koukat do každého zdrcadla, jestli vypadám dobře, ale spíš si budu užívat JEHO..

 5. Článek sice pěkný, ale přijde mi, že sem nechodí zase tolik holek, které by měly hodně (jestli vůbec nějaké) zkušeností s dlouhodobými vztahy.

 6. je to pravda,že pak si partneři zevšední a už to není to co bývalo,takovej ten začátek a nedávaj si záležet,ale já to zatím řešit nemusím,poněvadž na mě se kluci zrovna nehrnou,snad se to časem zmnění,co bych taky v 15 chtěla,že :-//

 7. já teĎ v 16ti mám svůj první vz´tah. 4 měsíce.. 1 měsíc byl v růžových brýlích :) krásnej, 2 měsíc užívání partnera, 3 měšíc první hádky a velká tolerance ( zhození růžových brýlí ), 4 měsíc už beru jako vztah.. ale stále se snažím něčím překvapovat :) a vyhovuje mi to :)

 8. Můj bývalý a jeho kamarád mě hned za začátku poučili, že každý vztah – at měsíční nebo roční, má 4 fáze:
  1) chození za ruce, zamilované pohledy, jakoby nenápadné doteky
  2) větší fyzické poznávání se, petting nebo jak se tomu říká a už vědoucí pohledy :)
  3) sex – oni to tehdy nazvali fází hledání vhodných zákoutí kolem města, okouzlení může trvat i půl roku až rok
  4) stereoty, rozchod nebo vymyšlení něčeho, co vás udrží při sobě

  S odstupem času si uvědomuju, jaká v tom je pravda a že to je asi tak to jediné inteligentní, co ti kluci vymysleli. Rozhodně neříkám, jak dlouho má jaká fáze trvat – s mým současným klukem jsme jednu tak nějak přeskočili :), ale na druhou stranu, proč hned spěchat do třetí, když druhá může být v podstatě ještě lepší? A třetí je už skoro konečná…

 9. hezkej clanek, ja sem se svym milackem uz 2 roky a i kdyz vim ze nam to nemuze vydrzet(jemi 15)takstejne vim ze on je ten pravej proste takova moje spriznena duse. a stasne moc ho miluju a porad si davam zalezet aby mi to sluselokdyz sem s nim a stereotyp nam s nasi fantazii vazne nehrozi myslim ze kdyz je to opravdoa laska tak trva mnohem dyl zevsednet si…jako treba Carol: neber to nejak zle ale stereotyp ppo prvnich 4 mesicich to jezvlastni protoze to je blbost kdyz jsi opravdu hodne zamilovana…

 10. Za tu dobu co jsem v usa jsem se to o vztazich neco naucila, a to lidi spolu chodi nekdy i par let bez toho aby spolu bydleli, protoze to prave koreni zivota zacne az po svatbe, ale pro lidi co spolu zili jiz pred svatbou to po svatbe zadna zmena neni krom prstynku na ruce a i kdyz jsme si to nechtela priznat, veci, vlastnosti ktere o tom druhem nevite a nebo on nevi o vas jsou ty magnety co vas k sobe pritahuji dalsi a dalsi roky.

Leave a Reply

Your email address will not be published.