Zařizujeme moderní byt od základů

Konečně přišla chvíle, kdy si se svým klukem začínáte budovat vaše společné hnízdečko. Ať už začínáte v jakkoliv velkém bytě, je nesmírně důležité vybavit si jej tak, aby se vám v něm žilo útulně a příjemně.

Moderní byty jsou vzdušné a plné barev

Řadu drobných věcí si jistě od rodičů přinesete, což se k počátečnímu rozjezdu v samostatném bydlení hodí, ale stačit to bohužel nebude. Proto budete stát před rozhodováním, v jakém stylu sladíte váš nový byt a jakým nábytkem a spotřebiči si ho vybavíte. Nejdříve je nutné, abyste probrali vaše představy, jak by váš byt měl vypadat, co by v něm nemělo scházet a bez čeho se naopak obejdete.

V dnešním světě není problém zařídit si byt podle svých představ a žít moderním způsobem. Slečna ti přináší malého rádce, který vám vaše rozhodnutí o prvotním vybavení bytu aspoň trochu usnadní.

Ruční práci nenahradíš

Je sice pravda, že nábytek z hypermarketu je levný, naložíš jej do auta a doma si jej podle návodu jednoduše poskládáš, nicméně kvalitní řemeslnické práci se žádný tuctový kousek nevyrovná. Řemeslník ti může vyrobit nábytek přesně podle tvých představ. Cena je jen o něco vyšší než běžně, ale můžeš se spolehnout na jeho kvalitu.

Tip Slečny: Nevíš, kde dobrého řemeslníka sehnat? Podívej se na seznam řemeslníků. Můžeš hledat na mapě, přímo zadat poptávku a počkat, zda se ti někdo ozve sám nebo si přečíst reference ve fóru.

Správně vyzdobená zeď dodá bytu jiskru

Na úplném začátku se budete rozmýšlet nad tím, jakým způsobem zkrášlíte zdi ve vašem zatím ještě holém bytě. Vybrat si můžete barevné tapety i klasický štuk. A jaké je jejich pro a proti?

Papírové tapety jsou nejstarší a nejpoužívanější tapety. Jejich výhodou je jejich lehkost, velká škála různých motivů a příznivá cena. Nevýhodou je především to, že po nalepení na zeď se mohou zvlnit, což nevypadá zrovna nejlépe. Hůře snášejí vlhké prostředí, takže jsou nevhodné především do koupelen. Další nevýhodou je horší údržba, proto je třeba po nějaké době tapetování zopakovat.

Tip Slečny: Pokud si nejste jistí tím, že tapetování zvládnete, nechte tuto práci na zkušeném tapetáři, který si se vším poradí a doporučí nejlepší materiál na vytapetování místností.

Vliesové a vinylové tapety jsou poslední dobou velmi oblíbené. Většinou jsou impregnované, a proto dobře snášejí jakékoliv prostředí bez toho, aby se brzy poničily. Jsou vhodné kamkoliv a udržují se velmi snadně. Dají se bez problému omývat a při jejich odstraňování nezůstávají na stěnách žádné zbytky. Na výběr je velké množství motivů a barev, které zůstávají stále intenzivní. Jejich nevýhodou je však vyšší cena.

Tip Slečny: Světlejší barvy v tónech meruňkové, světle zelené, žluté i modré místnosti zútulní a hodí se k jakémukoliv nábytku a působí optimističtějším dojmem na rozdíl od sytých, výrazných barev.

Štuk patří mezi nejčastěji používané materiály na zeď. Existují dvě varianty: jemnozrnná a hrubozrnná. Obě dvě možnosti vypadají velmi dobře. Výhodou štuku je především dobrá dostupnost, výběr z několika druhů a značek. Na štuk můžete použít jakoukoliv barvu anebo ponechat obyčejnou bílou. Nevýhodou může být především trochu náročnější nanášení, se kterým si nejlépe poradí zkušený řemeslník.

Co na zem? Na výběr je toho spousta

Další, do čeho se pustíte, bude úprava podlahy. Zvažovat můžete nad koberci, linem, plovoucí podlahou i dlažbou.

Koberce bývají nejčastějším vybavením v domácnostech. Každý pokoj zútulní, příjemně se po nich chodí a jejich výběr je nepřeberný, ovšem pro alergiky nejsou tím pravým. Bývají nositeli alergenů a jejich údržba stojí peníze a hlavně spoustu úsilí. Pokud se pro koberce rozhodnete, vybírejte barvy podle barev zdí, aby bylo vše dokonale sladěné.

Lino – další z mnoha stálic ve výbavě bytu. Patří stále mezi nejoblíbenější materiály na podlahy. Je snadno udržovatelné, odolné a cenově jsou také velmi přijatelné. Jediná nevýhoda může být to, že je chladivé.

Plovoucí podlaha má několik druhů. Mezi ně patří laminátové, korkové, dýhované, dřevěné a linoleové. Jejich dobrými vlastnostmi je snadná údržba, izolace hluku, větší odolnost proti poničení i poměrně lehká práce s pokládáním. Cena je závislá na druhu materiálu.

Dlažba vypadá sice velmi dobře, ale vhodnější je zejména na venkovní prostory, do kuchyně nebo koupelny. Peněžně je o něco dražší a především v zimních měsících studí. Jako klasická podlaha do celého bytu je spíše nevhodná.

Stylový nábytek

Třetí důležitou záležitostí je také výběr nábytku.

Plastový nábytek je vhodný do koupelny. Jeho údržba je velmi snadná, cena přívětivá a dokáže si dobře poradit s vlhkostí, která se v těchto prostorách vyskytuje. Navíc se dá velmi lehce sladit s koupelnou.

Dřevěný nábytek patří mezi špice ve výbavě domácnosti. Výhod má hned několik a k nim patří dobrá údržba díky velkému množství ošetřující přípravků, cenová dostupnost a také široká škála klasických i originálních designů. Vhodné jsou do kuchyní, obývacích pokojů, předsíní, ložnic i ostatních pokojů. Samozřejmě existuje skupinka lidí, kteří dávají dřevěný nábytek i do koupelen. Tam je potřeba, aby byl nábytek lakovaný. Jen tak se dá zamezit tomu, aby se nábytek vlhkostí znehodnotil. Mezi časté materiály pro výrobu nábytku jsou teak, masiv (smrk, dub, buk, javor, borovice a ostatní dřeviny) a podstatně levnější dřevotříska (lamino).

Skleněný nábytek je velmi originální a působivý. Výhodou je jednoznačně jemný styl, který se nejvíce hodí do obývacích pokojů a kuchyní ve formě klasických stolků většinou s chromovanými nebo dřevěnými částmi i celoskleněných židlí. Za nevýhodu se dá považovat nepraktičnost, především z důvodů náročné údržby. Cena se odvíjí se od použitého materiálu a velikosti.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.