Zase ty Velikonoce…

ovce2Už se to blíží. Údajně nejkrásnější svátky jara, oslava všeho nového a nově zrozeného života. Velikonoce. Předem musím upozornit, že tento článek není a nebude ódou na celosvětové svátky. Chci se totiž konečně zbavit letitého traumatu, kdy jsem se na Velikonoční pondělí musela svátečně oblíct a každému příchozímu tvorovi mužského pohlaví postupně nastavit zadek a potupně vydržet mrskání.n Chci se zbavit toho stresu, když spolužačkám přišlo na mrskačku deset kluků a mně jen tři. Chci se podělit o svůj vztek z toho, jak nás na základní škole ve výtvarce nutili patlat vajíčka a zajíčky a slepičky, když bychom mohli kreslit něco daleko lepšího.

Velikonoce nesnáším. Naštěstí je na tom moje mamka stejně, takže jsem musela mrskačku vydržet jen tak do osmi let, pak jsem před nimi mohla v klidu utíkat. Většinou jsme jako rodina strávili svátky na horách nebo u moře, záleželo na tom, kdy byly. kureJediný, kdo mě za posledních deset let vymrskal, byl můj vlastní taťka, a to jen proto, abych mu neuschla, vdala se a odešla z bytu…

Velikonoce samy o sobě nejsou špatné, ale některé jejich zvyky se mi zdají potupné, trapné a rozhodně sexistické. Kdo kdy slyšel, aby se holky nechaly dobrovolně „zbít“ (většinou jsou kluci natolik “ožralí”, že už to fakt bolí!) a ještě toho dotyčného posléze štědře odměnily? Kdyby se to stalo kterýkoli jiný den, už by se dalo mluvit o napadení, domácímu násilí a bůhví čemu ještě. Jenže kdysi dávno kdosi vymyslel, že v naší republice to bude takto a my se teď z toho máme asi co…?

Velkonoce jsou taky poměrně nebezpečné. Chlapi a kluci popíjejí celý den tam slivovičku, tam rumíček, pak sednou za volant s tím, že to byla přece jen jedna sklenička – a skončí to nehodou. V lepším případě jen narazí to svodidel, případně skončí v příkopě, v horším se srazí s jiným autem a jsou z toho zranění. Znám jen pár mužů, kteří jezdí pohromadě a řidič zásadně nepije, nebo těch, kteří jezdí sami a nepijí. Proto je lepší na Velikonoce buď zůstat doma, neotvírat a předstírat cokoli, jen ne přítomnost, nebo opustit byt hodně brzo ráno.

Pokud ale patříš mezi nadšence do lidových zvyků, doma barvíte vajíčka dva týdny předem a velikonoční menu je ze samých tradičních jídel, omlouvám se. Užij si Velikonoce podle svého a na takové detaily jako emancipace a rovnoprávnost klidně zapomeň :o)

Text: Kača M.
—–
22.3.2008

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

22 Comments
 1. Mě velikonoce nevadí a to bude asi tím že neotvírám :D a rodiče jezdí za dědou a babičkou tak máme volnej byt s bráchou a navíc je volno od školy =) ale tět mi ty prázniny pěkně zkazilo to počasí !!!

 2. Velikonoce jako Svátky jara mám moc ráda…
  Jenomže se s původně křesťasného svátku stala taková tradice kdy kluci v pubertě se sázejí kdo víc zmlátí nějakou novinnou dušičku ženského pohlaví :-D

 3. No, já Velikonoce moc neřeším. Jsou to prsotě naše svátky. Mamka vyzdobí byt, tkaže máme něco zeleného. Vajíčka nebarvíme a asi dlouho nebudeme. Tyto svátky beru spíš jenom tkaové volno.

 4. Já Velikonoce pěkně nesnáším. Co je to za zvyk,že z holek dělají nějaké panáky na mlácení?! A to jěště někde i polívají vodou a smradí voŇavkou,Hrůza!

 5. A víte,že když je přestupní rok,tak choděj koledovat holky? Takže letos žádný utíkání,žádný zavírání se doma a koukejte kluky taky pěkně vymrskat!!!! :-)

 6. Každý bere Velikonoce trochu jinak… Ale přijde mi docela na hlavu postavený, že když je někdo celej po*** z Vánoc a Velikonoce mu nevoněj. Tady je kráásně vidět, že takový lidi nemaj ani páru o čem tyhle svátky jsou. Ale to je na každém a já nikoho neosočuju. :-) Tak si alespoň užijte to volno když už nic! ;-)

 7. Ten článek se mi zdá tak … feministický:D
  Já mám Velikonoce rád, není škola:D Každý svátek dobrý. Navíc jsem na správné straně pomlázky:D
  O pití na Velikonoce nevím, možná na Moravě, ale tam se pije pořád:D A já jako abstinent to zas tolik neřeším, řídit opilý může jen někdo naprosto nezodpovědný a takový člověk si bouračku zaslouží, bohužel si ji nezaslouží ti, které do ní vezme s sebou.
  Těžko říct, zda jsou Velikonoce spíš křesťanský svátek zmrtvýchvstání či pohanská oslava příchodu jara, každopádně se mi zdá, že tradice pomlázky s tím, až tak moc nesouvisí:D Rozhodně ukazuje, kde měla dřív žena ve společnosti místo a dost často pořád ještě má.
  BTW je to svátek o ničem, jak má člověk koledovat, když nikde nikdo není a jediné co člověk může získat je spousta vajec natvrdo…chtělo by to víc modernizovat na čokoládu.

  ——
  K čemu je potřeba ten mail, když nebude zveřejněn? Nemám zájem o další spam.

 8. for Denca:to bych brala ale myslim, že kdybych letos vyšla jako 14ti letá po vesnici s pomlázkou tak by na mě asi všichni hleděli jako na totálního šílence……takže myslim, že opět zůstanu doma unuděná k smrti a vyklepaná kdo zase přijde…………mohli by ste založit nejakou velikonoční chatroom??????…..ja bych přišla :-)……….jinak do

 9. já sem velikonoce jsem měla celkem ráda…protože sem byla malá, nikdo cizí a kdo by vyloženě mlátil, nebyl a tak to bylo v pohodě a dostávala sem taky sladkosti…ale teď už ne…hlavně sem taky přišla na to s tim že se nechám zmátit a ještě budu za to platit….takže tohle jsou moje poslední velikonoce kdy otvírám pak už ne…ale takový to zdobení jo to beru….ale ta pomlázky prostě nee!!!!

 10. >> NetAndy: S jedním nesouhlasím – vždyť až do eneolitu měla výsadní postavení ve společnosti žena, patriarchát přišel až potom – a podle toho to od té doby na světě taky tak vypadá, že jo. Pomlázka je podle mě to úúúplně nejmenší :o)

 11. for Jančinka: Tak mě je 16,ale s holkama aspon pro tu srandu určitě vyrazíme… A trochu starší kámoška,už má 3letýho prcka,tak ten pujde taky:-D a budou mít radost všichni:-)

 12. 2 Eliška: No, ono se na(ne)štěstí moc neví o tom, jak to vypadalo v pravěku:DPomlázka je samozřejmě docela malá, navíc to není zbraň koncipovaná ke způsobení co největších zranění, ty pentle jí hrozně brzdí:D
  Já nevím, mně přijde, že na světě to zas tak špatně nevypadá, nejhorší byl středověk a to bych přičetl ne vrub spíš církve než patriarchátu jako takového, i když oboje spolu dost souvisí.

 13. Mno, já kdybych byla kluk, taky bych si švácla, kdybych to měla oficiálně povoleno :-D Horší to mají zřejmě kolegyně na Slovensku, tam se polévá vodou a řekněme si, že letos není zrovna nejteplej…

 14. Já myslel, že vodou polévají holky kluky….I když já bych pomlázku za vodní pistoli klidně vyměnil:D

 15. Já taky ne :D teda, hlavně kvůli tomu, že Velikonoce se v Norsku přece jen slaví jinak a můj přítel taky není Čech ani Slovák :D jen tak mimochodem, většina Norů a jiných zahraničních studentů považuje naše zvyky za divné ne-li pitomé…to jen takový průzkum

 16. Ach jaj, u vás sa nepolieva…u Čechov? :DDD U nás hej..vodou ako vravíte… a keď som sedela za počítačom lebo to majú zakázané…viete no tak ofrckajú PC a čo potom xD tak som sedela, ušlo sa mi pár kvapiek… tyy ale prišiel druhý brachanec, a vylial na mňa dvojlitrovku! Uh… :DDD Divný to sviatok…Aj keď ku mne chodí len rodina.

 17. Nenávidím Velikonoce!!!Mám ale to štěstí, že moji rodiče jsou celkem normální takže se u nás na Velikonoce buď hraje, že nejsme doma nebo jedeme někam pryč.

Leave a Reply

Your email address will not be published.