Ženská obřízka, africká řezničina?

african ženská obřízkaNedávno se mi do rukou dostal příběh ženy jménem Fatma. Fatma je Súdánského původu, ale už několik let žije v USA, kde také porodila své tři děti. Ve svém příběhu popisuje porod svého nejmladšího syna v jedné americké nemocnici, při němž šokovala nejednoho zaměstnance porodního oddělení, když místo tradičního klystýru musela být „pootevřena“, aby svého potomka mohla vůbec porodit. Důvod? Ženská obřízka.

Ano, stejně jako mnoho žen žijících v rozvojových zemích, i Fatma byla jako dítě obětí ženské obřízky.
„Když jsem ležela na lůžku a dostavily se porodní bolesti, přišla sestra s podnosem, na kterém měla teplou vodu společně s žiletkou a mýdlem. Chtěla mě před porodem oholit, ale jakmile odkryla bíle prostěradlo, které skrývalo mé genitálie, podívala dolů a s vystrašeným obličejem upustila podnos a celou mě polila. Bylo vidět, jak se styděla za svoji reakci a neskrývaný úžas, když mi převlékala prostěradlo a pomáhala do bílého roucha. Opravdu se snažila, aby se nepodívala opět dolů na moji obřízku. Přišlo mi to směšné,“ dodává Fatma.ženská obřízka
“Africké ženy se na obřízku dívají jinak než ženy ze Západu. Pro nás je především symbolem pýchy a důležitou součástí řádného přijetí do společnosti. Samozřejmě, že to není jednoduché, je to snad ten nejbolestivější zákrok, který jsem kdy podstoupila, ale součastně je to také má povinnost.”

Názor Fatmy se nijak neliší od názorů mnoha dalších afrických žen, které s největší pravděpodobností budou vyžadovat podobný zákrok i u svých dcer. Ne všechny africké ženy však s ženskou obřízkou plně souhlasí.

Před rokem světem otřásl případ dvanáctileté Egypťanky, která při tomto zákroku na jedné nelegální klinice zemřela. Tato tragedie připomněla světu děsivou realitu, jež se za tímto rituálem skrývá. Malé dívky jsou často za absence jakékoliv anestézie a ostatních dezinfikovaných pomůcek či odborného lékařského dozoru mrzačeny a často dokonce přicházejí o život.
V 1995 americká televize CNN uvedla na obrazovky dokument, který detailně popisoval obřízku sotva desetileté. V tomto dokumentu bylo řečeno, že i přestože je v dnešní době v Egyptě ženská obřízka ilegální z důvodu vysoké úmrtnosti kvůli amaterským “řezníkům”, stále se obřízky praktikují v děsivém počtu. Podle průzkumu UNICEF z roku 2003 má 97% vdaných žen v Egyptě obřízku! Egyptská vláda toto číslo však zamíta.

ŽENSKÁ OBŘÍZKA, OČ VLASTNĚ JDE?

Jdná se o deformaci ženských pohlavních orgánůzejména klitorisu, jež se provádí hlavně na malých dětech. Velice často je obřízka provedena ženamibez jakéhokoliv lékařského vzdělání, kteréjako prostředky používají nejrůznější (nedezinfikované!) ostré předměty od žiletek a nůžek až po střepy skla. Zákrok se tedy samozřejmě neobejde bez komplikací, mezi které často patří vykrvácení, chronická onemocnění močového měchýře a další životu nebezpečná rizika spojená s porodem.

PROČ ŽENY RISKUJÍ ŽIVOTY SVÝCH DCER?

Ženská obřízka se dělá hned z několika důvodu. Jak už sama Fatma zdůraznila, obřízka mimo jiné znamená přijetí do společnosti a zkoušku dospělosti. Účelem však je take tlumení chutě na sex, který se po zákroku stává nepříjemný až vysoce bolestný, a uchovává tedy patřičnou čest u žen.
Jaký názor máš na tuto záležitost ty?

Text: Lenka Zajícová
Foto: I. Kruchkov

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

41 Comments
 1. Já si pamatuju že před nedávnem mamka četla knížku, bylo to podle skutečné události. Jak se ta paní o které to bylo menovala tak na to si nevzpomenu, ale popisovala jak podstoupila obřísku a otec ji chtěl téměř protat nějákýmu chlapovi jako jeho ženu.V té zemi kde ona vlastně vyrůstala měla žena být spíš domácí puťka a až byla když to řeknu stará její manžel si vzal nějákou mladší atd.. No a jí se to nelíbi tak utekla do ameriky kde chodila do práce a zároveň si vydělávala na školu.. Dostala se k modelingu a v dala se. a pak jí přišla nabítka natočit film o ní a ona stím souhlasila jen pod podmínkou že jí pomůžou najít její matku.. Nakonec ji našli.. Chtěla aby sní odešla do ameriky, ale ona nechtěla kvůli tomu jejímu otci.. A taky tam poposovala jak si pak trpěla že nemohla jít ani na záchod a tak.. Vcelku dojemný no… Ale je to hnus takhle se nechat týrat njn jinej kraj jinej mrav

 2. Tohle bych chtěla zastavit,stejně tak jako týraní zvířat,ničení přírody a s tím spojené globální oteplování planety…Musí to být ukrutná bolest když žene vyříznou klitoris musí to být strašně bolestivé.Chtěla bych těmto dívkách nějak pomoct…jednou sem četla nějaký i článek v dívčím časopise,ale už envím jestli tam byly napsané nějaké užitečné odkazy jak pomoci.Je mi jich staršně líto….ale lístost ta jim nepomůže

 3. Něco podobného jsem četla v Dívce nebo TopDívce. Je to děs, ale neodsuzuju to tak úplně. Jasně, nemělo by se to dělat na malých holčičkách, které o tom nemohou rozhodovat, ale ani by se to nemělo zakázat… Já zdůrazňuji, že s tím NESOUHLASÍM, ale je nutno brát v potaz, že když je to pro ně jakoby pocta, je to jako byste zakázali muslimům chodit Mekky (teď jen doufám, že to jsou muslimové).Ale chápete, ne? Je to odporný, hrozný, nebezpečný, nechutný, zlý… ale kdyby to začali provádět kvalifikovaní lékaři, dalo by se spekulovat o tom, čí je to vlastně věc, víra a názor.

 4. Sice je to jejich tradice ,ale je dost priserna. Bych je s tou tradici nekam poslala….chudery holky!

 5. jak uz ste tady psaly, jsou to jejich tradice–…mozna bysme se na to taky divaly jinak..kdybychom tam žili a toto museli podstoupit…ale podle me je to dost drasticke ….možná etše vic ..no nechtela bych tam zit ..jsem rada ..zato kde sem … a ZA NAŠE TRADICE …

 6. budeme-li akceptovat ženskou obřízku jako tradici, pak v tom případě může být i prováděna odbornými lékaři v plně dezinfikovaném prostředí s patřičnými anestetickými prostředky, osobně s tímto zákrokem nesouhlasím neboť mi připadá jako prznění něčeho přirozeného, pokud však je pro africké ženy dogmatem, který chtějí i po osobním absolvováním aplikovat na svých dcerách musí se místo nebezpečných a životu nebezpečných praktik zavést v praxi jistá bezpečnostní opatření

 7. Je to strašný..tradice,kulturu doopravdy nikomu neberu zajímá mně to ale né pokud přitom umírájí lidé….to podle mně dost špatný a když mladá dívka či žena si nemuže užít sex s milovaným mužem či chlapcem nebo jí rodiče už i manžel prdají muži jí nesympatickému odpornému mi připadá strašné..takové chování je podobné opicím…a když už chtějí provádět chlapeckou či ženskou obřízku mnělo by to být tak aby to nebolela a v prostředí čistém kde to bude lepší než v nějaký chatrči plné bakterií

 8. hrůůza, chudinky ženský ale jou to jejich tradice a stim nic neuděláme. Ale myslim že sou i horší věci a tradice než toto, i když mi to příde nespravedlivé a možná i ponižujicí. muži podlemě ženy ponižují často, nebo je berou spíš jako nedůležité, ale mohli by si uvědomit že nejsme tak špatné, nepotřebné a na nic. často to máme i horší než oni, a ty keci co maj, menší platy protože jsme ženy, keci o tom že se bojíme bouřek, jejich věčný ideály krásy… dost nespravedlivý a hnusný když tohle říkaj, nebo si to myslej

 9. si myslím,že by to neměli dělat vůbec nebo jen na klinice v anesetzii,pokud by to ta holka fakt chtěla….jinak hnus:(

 10. Neodsuzuju ženy, které se nechají obřezat. Je to jejich tradice, možná vlastně ani nepřemýšlejí nad tím, jaké by to bylo, kdyby obřízku podstoupit nemusely. Myslím si, že tato tradice půjde jenom těžko zrušit a to nejenom proto, že je možná podle nich sex nemorální. Ale myslím, že je správné, že jsou nadace, které se snaží těmto lidem pomáhat a postupně je posouvat do třetího tisíciletí.

 11. Podle mě je to hrozný a měli by to zrušit! A jestli s tímnějaké ženy nesouhlasej tak ať na to choděj ale dobrovolně. Ale nutit do tohodle někoho je odporný!!!

 12. Když tohle čtu, kolikrát se mi chce brečet…je to děs, ale zas na druhou stranu je to prostě úplně jiná kultura.

 13. Je to příšerné,jak tohle mohou ty matky udělat svým dcerám,kdyby to bylo alespon pod narkozou a s profesonialním doktorem(jako dělat to střepy na bo čím,to se nedivím že umírají).A ještě k tomu žena kdyby chtěla tak by měla mít děti a chut na sex,jako to prostě nejde!Takhle to už maj ženy těžký, ale zas takhle to jsem ještě nevyděla a ani bych to nechtěla zažít!Vlastně tam je týraj,jak přikážou aby ta dívka nikdy neměla děti?To prostě nejde a tohle nebudu podporovat a chtěla bych jim nějak pomoct,jo a kdyby teda sex měli tak teda asi dost bolestivý a to je velmi nespravedlivé už jenom klůli nám co si snámi dělá svět!!!(ale mi stejně jednou vyhrajem my ženy,a budeme mít vladu nad muži)!!!

 14. Jezisi vy nadelate sou to necivilizovani lidi tak at si delaji co chteji…..a s Elizabeth
  nesouhlasim protoze zensky jsou slabosky..a na vladu nemaj koule..!

 15. Otřesný!Je strašné že je to i někde zakazaný a oni to tam pořád provozujou……….fakt hrůza chudáci holky……jako kdyby to bylo něco nečistýho…!

 16. P…..: ony ty koule nemaji ani nasi politici, tak proc by jednou nemohly vladnout zeny? K cemu vlastne jsou, ty oslavovane koule – jde opravdu o varlata, nebo je to jen metafora pro silu? Protoze zeny umi byt silne a nepotrebujou k tomu pohlavni organy…

 17. Tento problém má několik k sobě souvisejících aspektů
  -právnický/může osoba rozhodující sama o sobě či podle zákona o osobě v opatrování právo rozhodnout o tomto-či jiném zákroku?
  -náboženský/může náboženství nebo tradice předepisovat-nebo doporučovat věřícím co je pro víru potřeba a co ne
  -filozofický/má člověk právo rozhodovat o sobě nebo o jiných
  -společenský/má společnost právo rozhodnout co je společensky přijatelné a co ne
  -zdravotnický/lidský/atd.
  ať si to každý přebere sám viz.Jehovisti a jejich odmítání transfůzí.Je zajímavé že statisticky toto mrzačení schvalují více ženy než muži

 18. to je sileny predstavte si ze tam lezite vy a ste bazbrany a nemuzete nic delat a pak ta bolest ja bych to neprezila je to smutny

 19. Ženská obřízka je podle mého názoru jen výmysl mužů, aby si zajistili, že jim žena budě věrná. A protože se toto začalo praktikovat o mnoho let dříve a žena byla považována za něco méněcenného, musela se podřídit i kdyby nechtěla.. A jak se jim to pořád vsugerovávalo, přijde jim to normální a potřebný. Ano, beru, že je to tradice, ale tradice přece nejsou od toho, aby ženy trpěly! Nehledě na to, že je to něco nevratnýho, tak si myslím, že by o tom měla rozhodovat sama “oběť” a ne její rodina..

 20. Ahojky, ta žena o které píše nahoře Monika je Waris Dirie, a jinak doporučuji přečíst si tohle: http://www.atllanka.net/index.php?text=341-je-obrizka-to-co-opravdu-chce-buh

  K tomu co je a není tradice: Bývaly doby, kdy bylo tradicí obětování lidí Bohům, a nebo třeba Gladiátorské hry. Musel se najít někdo, kdo popukazoval na špatnost těchto tradic, jinak nás dodnes naši vládci nutí umírat na obětních kamenech nebo v arénách.

  Obřízka je jen výmysl mužů, jak si zotročit ženu, a otroctví bylo dávno na této zemi zrušeno, to mějme na paměti a snažme se pomáhat těm ženám, jak to jde… Třeba jen tím, že k tomu nebudeme přistupovat smířlivě, mohlo by se totiž brzy stát, že se to začne praktikovat i u nás, protože například v bývalé Jugoslavii v Chorvatsku už s tím muslimové začali. I o tom se dočtete v tom článku, na který tu nechávám odkaz.

  Autorku chválím, dobrý počin.

 21. Ta ženská obřízka je něco naprosto šíleného chudáci holky musejéí strašně vytrpět a proto jím vzdávám hold.Doufám že se v příštím životě nenarodím do státu kde se ženská obřízka provádí,pokud se nezruší.:(:(:(:(

 22. při shlédnutí jednoho videa jsem nemohla zadržet slzy. všechno je to mužský výmysl, jak si zotročit ženu. jiný význam to nemá a nijak neomlouvá dlouhou “tradici”

 23. Po shlednuti nekolika videi, jsem si nemohl nevsimnou ze ty divky ani zeny to nechteji…Je to samoucelna uchylarna, jak si zotrocit zenu…..docetl jsem se na nejakem blogu, ze dokonce i v oddanych parek provadi muz obrizku sve vlastni zene….Naprosto nesouhlasim s tim, ze ta devcata se nemuzou rozhodnout sama. Kdyby to chtela tak prosim, ale ony to nechteji…udelal bych vsechno na svete abych tuhle hruzu mohl zastavit….dival sem se i na nejake obrazky a byla tam malinka divka cca. 1 rok , kterou drzelo asi pet muzu, a nejaka zena ji provadela obrizku nejakym predpotopnim nastrojem, ktery podle me ani nebyl moc ostry…A ze je to tradice???…haha…..Drive byla tradice ze se postizena novorozenata hazela do reky krokodylim…delame to dal???…NE…je mi strasne lito tech divek, ale rozhodnuti jejich matek asi nijak neovlivnime…

 24. Byt sama jsem konvertovala k islamu a jsem muslimkou jiz 4 roky jsem proti zenske obrizce. Vidim v tom jen mrzaceni zeny o jejichz utrpeni nemluve……

Leave a Reply

Your email address will not be published.