Zrodila se hvězda: Eric Saade

Eric Saade, novodobý švédský hudební fenomén, který málem dobyl Eurovision Song Contest 2011, je v současnosti nejprodávanějším interpretem v rodné zemi a patří do top trojice nejuznávanějších zpěváků severu.

Eric Saade boduje se svými hity nejen v rodném Švédsku

Celým jménem Eric Khaled Saade se narodil 29.10.1990 v Kattarpu, jen pár kilometrů od krásného švédského města Helsinborgu. Jeho maminka je Švédka, otec Libanonec. Rozvedli se, když Ericovi byly čtyři roky, na malou rodinu si ale stěžovat nemůže – celkem má sedm sourozenců. Jeho charakteristickým znakem je humor a výrazná inteligence.  

Svůj první hudební kontrakt podepsal v pouhých patnácti letech, tento pokus se ovšem mezi posluchači neujal. Začal proto skládat svoje vlastní skladby a přes konkurz se dostal do švédského boybandu Whats Up!, se ketrým natočil velmi dobře přijaté album In Pose. Eric Saade se poté vydal na sólovou dráhu a dobře udělal. Už první singl Sleepless se stal ve Švédsku hitem. Následovalo národní kolo Melodifestival 2010, kde bodoval s písní od známého švédského operního pěvce a poměrně úspěšného provizního skladatele Fredrika Kempe Manboy. Eric Saade se s ním v národním kole umístil na třetím místě.

Debutová deska Masquerade se stala absolutním trhákem a vyhoupla se na druhé místo prodejnosti. Melodifestival letos vyhrál s písní Popular, opět od Fredrika Kempe, a na Velké ceně Eurovize, která se letos konala v sousedním Německu ve městě Düsseldorfu, se ve finále umístil na třetím místě, semifinále přitom vyhrál.

Eric Saade se prezentuje vysoce propracovanou choreografií a má obdivuhodný hlasový rozsah, jeden z největších na letošní Eurovizi. Zároveň působí jako moderátor na švédské verzi Disney Channel, kde se prezentuje dokonalou angličtinou hodnou rodilého mluvčího. Koncem června vydal svoje druhé album, které nese název Saade. Už před jeho uvedením se staly megahity písně Hearts in the Air, Still Loving It a už zmíněný Popular.

V současnosti se mladý zpěvák vydává na turné k novému albu, které pojmenoval Made of Pop podle jednoho ze svých aktuálních hitů. Spekuluje se také o tom, že se opět přihlásí do národního kola Melodifestivalu. Pokud by se tak stalo, byla by téměř stoprocentní jistota, že by za Švédsko jel na Eurovision Song Contest, tentokrát do Ázerbajdžánu, znovu on.

Text: Jana P.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.