Zuby jsou naše vizitka

„Zuby, pohroma huby.“ Je ti tento výrok povědomý? Aby ne, už proslulý všeuměl Jára Cimrman studoval smysl zubů. Obrátil se na národ s velmi zajímavou otázkou, a to proč mají zuby nervy a tedy proč nás bolí. Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o kousací nástroj není nutné, aby byl nijak zvlášť citlivý. I když je mnoho z nás s touto myšlenkou zajedno, nic s tím nenaděláme. Zuby máme, potřebujeme a jsou bohužel i velmi citlivé.

bile-zuby-beleni-rovnatka

O zoubky se musíme chtě nechtě velmi pečlivě starat. Jistě tě rodiče v dětství nabádali, aby sis zuby pravidelně čistila, a to nejméně dvě minuty, abys zajela kartáčkem i ke stoličkám a tak dále. Možná jsi taky měla nad umyvadlem nalepené přesýpací hodiny, které měřily správný čas doby čištění. I když nás to v dětství všechny štvalo a moc nebavilo, něco na tom je. Ústní hygiena je nedílnou částí našeho života a péče o nás samé.

Kartáček je základ

Jako se vším i tady jde doba kupředu a pokrok nezastavíš. Dnes si můžeš čištění výrazně ulehčit například elektrickými zubními kartáčky nebo podpořit zdraví ústní dutiny vyplachováním ústní vodou. Existuje nespočet tvarů, velikostí a tvrdosti zubních kartáčků, takže zuby se mnohým z nás blýskají jako perličky.
V zásadě platí, že zuby se mají čistit minimálně dvakrát denně – ráno a večer před spaním. Po večerním čištění bys už neměla nic jíst ani pít slazené nápoje. Ráno bys po čištění neměla jíst alespoň dvacet minut. Pokud používáš ústní vodu, můžeš si vyplachovat ústa kdykoli během dne. A nesmíme zapomenout ani na slavné žvýkání, které alespoň podle reklamy zabije bakterie a zbytky jídla. Nevím co je na tom pravdy, ale rozhodně to neublíží.
Ze světla reflektorů se bohužel dostaly zubní nitě, které jsou velmi účinné například na zbytky masa mezi zuby nebo oříšků či pověstných jahodových semínek. Zubní niť bys ale neměla používat příliš často, dráždí dáseň mezi zuby a můžeš si způsobit krvácení. Používej ji tedy jemně a šetrně.

Když to nestačí

I při pravidelné péči o zuby se ale někdy stane, že tě nějaký ten zoubek rozbolí. Příčin může být spousta, každopádně se vyplatí neotálet a vypravit se k zubaři. Pověstný strach ze zubařů je dnes už jen pohádka. Žádný doktor ti nebude zub hned trhat, natož bez umrtvení. Nebude se ani ďábelsky smát až budeš ležet na křesle. Dnešní zubaři již mají jistou dávku empatie k nám pacientům a vždy se snaží najít nejúčinnější i nejméně bolestivé řešení problému.

Co tě může čekat

  • Nejběžnějším problémem je malá dírka v zubu, která odhaluje nervy. To nám způsobuje nadměrnou citlivost na horké nebo naopak studené nápoje a pokrmy. Takový problém zubař vyřeší na počkání zaplombováním. Vlastně dírku zalepí, takže nerv nebude v přímém kontaktu s jídlem. Plomby jsou většinou černé nebo šedivé barvy. Existuje ale i bílá plombovací hmota, která nebude v ústech nikdy vidět. Za tu si ale musíš většinou pár stovek připlatit. Pokud jde o plombování stoliček nebude černá plomba vadit. Jestli ale máš kaz na některém z předních zubů, vyplatí se do sebe trochu investovat.
  • Při vážnějších problémech, jako jsou záněty nebo rozsáhlé kazy je řešení o něco obtížnější. I to ale dnes umějí doktoři vyřešit se vší grácií. Například pokud už dojde na trhání zubu nemusíš se bát, že bys později chodila s dírou. Existují tak zvané zubní implantáty, což jsou titanové šrouby, které nahrazují kořen zubu. Na ně se pak dá připevnit můstek nebo umělý zub. Nikdo nic nepozná. Dělají je třeba tady http://www.praguedentalclinic.cz/
  • V pozdějším věku nás pak čeká protéza. Buď protéza celého patra nebo části. Umělé zuby už nejsou něco, za co by ses musela jednou stydět. Dokonce někteří lidé, kteří mají hodně kazivé zuby volí celkovou protézu i v mladším věku než v důchodu. Umělé náhrady se dělají přesně na míru podle tvých původních zubů a v přibližném odstínu skloviny.

Nalakovat nehty, oholit nohy a vyčistit zuby

Jelikož není péče jako péče a mnoho z nás si zuby neumí správně čistit, existují pracovníci dentální hygieny, kteří tě to naučí. Takový odborník ti názorně ukáže jakými pohyby zuby čistit, doporučí ti tvrdost kartáčku na základě citlivosti dásně, ukáže ti různé druhy kartáčků, které bys měla používat. V případě, že nosíš rovnátka ti poradí, jak je správně čistit i co jíst a nejíst. Stačí do vyhledávače zadat například dentální hygiena Praha a objednat se.Vyšetří tě, poradí a případně spraví zoubky tak, abys nemusela nadávat jako Jára Cimrman.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.