Jak mít zářivý úsměv i bez agresivního bělení

Mít krásně rovné a hlavně bílé zuby jako hvězda z obálky časopisu je snem každé z nás. Svědčí o tom desítky reklam na stále nové a vylepšenější zubní pasty s bělicími účinky i rychlý vývoj profesionálních těchnik, které můžeš podstoupit u zubaře. Ne všechny jsou ale vhodné pro každého.

Krásnější zuby můžeš mít i bez drastického bělení

Užívání léků, stravovací návyky, kouření, kvalita péče o zuby, ale také genetika a hormony – to všechno se zrcadlí na našem chrupu. Zdá se, že s moderními přípravky a pokročilými technologiemi je blýskavý úsměv pouze otázkou (ne)lenosti objednat se k odborníkovi nebo investovat do drahých, leč účinných přípravků pro domácí použití. Bohužel tomu tak ani zdaleka není. Bělicí prostředky nejsou vhodné například pro lidi s citlivými zuby, krvácivostí dásní nebo náchylností k větší kazivosti zubů. Některé agresivnější prostředky mohou dokonce narušit zubní sklovinu. Procedury by se navíc měly opakovat asi dvakrát ročně. Otázkou tak zůstává, zda nám pomíjivá krása bělostného úsměvu za to opravdu stojí.

Pokud toužíš po krásnějším úsměvu, ale nechce se ti podstupovat drastické kúry, nemusíš zoufat. Docílit bělejších zubů můžeš i bez chemie . Existuje spousta osvědčených babských receptů nebo šikovných triků, díky kterým se za svůj úsměv rozhodně nebudeš muset stydět.

Jablko na každý den

Ovocné kyseliny obsažené v jablíčkách si umí snadno poradit s různými flíčky i s nežádoucím zbarvením. Dovedou totiž aktivovat enzymy a další účinné látky přirozeně se vyskytující v našich slinách. Pokud si dáš každý den na svačinu alespoň jedno jablko, budeš mít zuby jako perličky i bez zbytečného utrácení. Podobně jako jablka funguje i celer, hruška nebo mrkev.

Pozor na barviva v jídle

Jídla a nápoje obsahující tmavá barviva, například káva, černý čaj, borůvky nebo červené víno mohou na zubech vytvářet tmavé skvrny. Pokud si je dáš, co nejdříve po jejich konzumaci si důkladně vyčisti zuby anebo si dej alespoň žvýkačku bez cukru, aby barvivo na zubech neulpělo. Nebo změň taktiku. Kávu a černý čaj alespoň zpoloviny nahraď heřmánkovým a zeleným čajem, červené víno vyměň za bílé nebo třeba zázvorové pivo.

Čti také: Jak si správně čistit zuby?

Zázraky banánové slupky

Dáváš si alespoň občas na svačinu banán? Pak určitě hned nevyhazuj slupku. Samozřejmě tě nechceme navádět k tomu, abys ji protivnému spolužákovi nebo kolegovi narafičila do cesty… Její gumový povrch funguje jako skvělý leštič. Dobře ji opláchni a krouživými pohyby (ideálně po čištění kartáčkem) jí zlehka tři zuby. Minerály  obsažené v banánové slupce navíc posilují zubní sklovinu.

I barva oblečení a doplňků udělá své

Zásada číslo jedna: vyvaruj se jasně bílým topům, svetrům, bundám, šálám, čelenkám… Pokud máš ráda světlé oblečení, vybírej si raději krémové odstíny, světle růžovou  nebo šedou. Ze šperků si vybírej stříbrné. Zlaté odlesky totiž barevné nedostatky zubů zviditelní.

Bronzová blamáž

Čistě logicky, pokud máš velmi světlou, až namodrale porcelánovou pleť, nažloutlý úsměv pak z tváře mnohem více vystupuje. S řešením ale nemusíš čekat na první sluneční paprsky. Pořiď si kvalitní samoopalovací přípravek určený na tvář a pravidelně, alespoň dvakrát týdně, jej na pleť před spaním rovnoměrně rozetři doztracena a nevynechej ani krk. Pleť tak získá přirozeně zdravější odstín i bez make-upu. Anebo si pomož bronzerem, tmavším béžovým pudrem nebo tvářenkou se světle meruňkovým odstínem, které aplikuješ na líčka.

Čti také: Test samoopalovacích přípravků nebo Test BB krému od Garnier.

S práškem do pečiva opatrně

Navlhčený zubní kartáček ponoř do sáčku s kypřícím práškem nebo jedlou sodou a vyčisti si jím zuby. Naše babičky si tak bělily zuby dávno před tím, než se obchody zaplnily bělicími zubními pastami, pudry, proužky či gely. A funguje pořád stejně dobře. Určitě to ale s kypřícím práškem nepřeháněj – soli v něm obsažené při příliš častém používání začnou rozleptávat zubní sklovinu. Nepoužívej ho ani při zvýšené citlivosti zubů, bolestech nebo zánětech dásní, mohl by dráždit. Odborníci také varují před jeho kombinováním s citronovou šťávou, jak radí různé babské recepty. Taková kombinace je pro zubní sklovinu už příliš agresivní.

Červené rty jsou sexy

Věděla jsi, že s nalíčenými rty se ženy cítí sebevědomější a přitažlivější? Správně zvolený odstín rtěnky ti navíc pomůže i s rozzářením úsměvu. Vybírej si červenou s lehkým nádechem do fialova, díky které budou zuby působit bělejší. Naopak oranžové odstíny zafungují podobně nelichotivě jako zlaté šperky.

Čti také: Jak vybrat červenou rtěnku?

Zdravě růžové dásně

Pozornost bys měla věnovat také péči o dásně. Pokud jsou nezdravě zašedlé, ubírají na kráse také zubům, na kterých je pak více vidět každý sebemenší nedostatek. Malý trik maskérů: Chvíli po dásních přejížděj kouskem rozkrojené čerstvé jahody, třešně nebo jiného ovoce obsahujícího přírodní červené barvivo. Dásně tím získají červenější odstín a zuby budou vypadat opticky bělejší.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.