Léto si žádá oslňující úsměv

Velké přípravy na léto: Ležíš na písečné pláži, sluníčko se ti opírá do zad, barman ti nosí osvěžující koktejly. Úsměvy plnými zažloutlých zubů zpod drsných popraskaných rtů jej však neodměníš. Slečna ti proto poradí pár triků, díky kterým budou tvoje rty zářit a ušetříš si i pár návštěv zubaře.

cisteni_zubu

Kartáček a správná technika čištění

Zubaři doporučují měkké kartáčky s co nejvíce štětinami. „Pucovat“ zuby bys neměla pouze ráno a večer, jak se dlouhou dobu doporučovalo, ale nejlépe i během dne po jídle. Při čištění nikam nespěchej, pusť si třeba svou oblíbenou písničku a během ní zuby čisti.
Nezanedbávej ani úplně zadní zuby z vnitřní i vnější strany a vždy postupuj od dásní směrem k zubům. I když se dozadu můžeš hůře dostávat, nauč se s kartáčkem dobře pracovat. Je to jen otázka cviku.
A kdy kartáček vyměnit za nový? Univerzální pravidlo říká, že až se na kartáčku „rozlezou“ štětiny. Pokud jsi protrpěla například angínu, také ho raději vyhoď a nahraď novým.

kartacek_curaprox

Mezizubní kartáčky a nit

Ke skutečně důkladné zubní hygieně nestačí pouze nit, používat bys měla i mezizubní kartáčky. Nit využiješ zejména na prostory, kam se kartáčkem nedostaneš. Zvykni si používat tento kartáček po každém čištění zubů, čili aspoň dvakrát denně.
S výběrem vhodné velikosti mezizubního kartáčku ti pomůže zubní hygienista. Měla bys za ním zavítat alespoň dvakrát ročně. Odstraní ti zubní kámen, plak a zoubky hezky vyleští. Touto prevencí předejdeš zubním kazům i dalším problémům, jako je například krvácení dásní.

Další nezbytný arzenál: pasta a ústní voda

Neobejdeš se ani bez zubní pasty a ústní vody. Důležitější než druh pasty je správná technika čištění, proto si pastu vybírej podle svých specifických problémů. K dostání jsou pasty například pro citlivé zuby, kuřáky a tak dále. Totéž platí v případě ústní vody.

zubni_pasta

Tip: Přírodní recept na bělení zubů
Rozkrojenou jahodou si potírej dásně a zuby. Ovšem pozor, nepřeháněj to. Kyseliny obsažené v jahodách by ti mohly při častém potírání poškodit sklovinu. Tento recept proto praktikuj jednou za deset dní.

Šťavnaté rty k nakousnutí

Během léta dostávají rty zabrat od slané vody, sluníčka, chlorované vody v bazénu a podobně. Na slunné dny si proto pořiď balzám na rty s vysokým UV faktorem a měj ho neustále u sebe. Hodit se ti bude také balzám na rty s bambuckým máslem. Rty zregeneruje, zklidní a ochrání i před vznikem koutků a oparů.

balzam

Ani u jemných rtů nezapomínej na peeling. Jak si udělat levný peeling? Pokud máš pusu suchou a loupe se ti, krouživými pohyby ji jemně promasíruj kartáčkem na zuby. Krásně se tím prokrví a zbaví se i odumřelých buněk. Nebo smíchej lžíci medu s hnědým cukrem, nanes na kartáček a masíruj.

Tip našich babiček: Než ulehneš do peřin, namaž si rty medem. Med se pokus neslízat, ráno se za odměnu probudíš se zvláčněnými, hladkými rtíky.

Toužíš po krásně plných rtech? Vsaď na optický klam. Vyhni se tmavým rtěnkám a leskům, jež by ti rty ještě více zmenšily, vyzkoušej naopak světlé odstíny. Do středu rtů pak nanes kapku průhledného lesku.

Máš nějaký tip, jak vykouzlit ten nejoslnivější úsměv? Svěř se nám!

2 Comments
  1. Nesouhlasím s čištěním zubů více než 2x za den. Kdysi jsem to chtěla zkusit, ale můj zubař mi řekl, že je to blbost – zničím si sklovinu a zuby se mi budou akorát víc lesknout. Tak s tím radši opatrně ;-)

  2. Ahoj,

    já taky nezvládám čištění víckrát denně. Čistím si je ráno a večer, ale věnuji se jim důkladně. Pravidelně chodím k zubaři i k zubní hygienistce. Mám spoustu propriet – kartáček, mezizubní kartáček, nitě, kartáček na jazyk, ústní vodu. Trvá mi to klidně půl hodiny, než si večer vyčistím zuby. Ale rozhodně to k něčemu je, protože jsem mívala problémy s citlivejma zoubkama a teď je to v pohodě. Jen piju hodně kafe, takže se nemůžu zbavit tmavých flíčků zezadu předních zubů. Nevím, jak to mám líp popsat…prostě zezadu horních a dolních jedniček mám tmavé fleky. Bavila jsem se o tom se zubařkou a doporučila mi na to pastu Sensodyne Whitening (http://www.lekarna.cz/sensodyne-whitening-zubni-pasta-75ml/), která je citlivá na zuby. Jsme ve fázi testování :-) Naštěstí jinak mám zoubky zdravé a bílé :-) Nemáte nějaký tip?

Leave a Reply

Your email address will not be published.