Sleduješ seriály v televizi, čteš reklamy kolem sebe a sama se ptáš, je vůbec možné mít skutečně tak bílé zuby? Zářivý úsměv přidá na kráse i na sebevědomí. Ačkoliv to vypadá skoro nemožně, lze toho dosáhnout. Slečna ti poradí pár tipů.
Již staří Římané používali k bělení zubů popel, naše babičky zase kypřící prášek do pečiva nebo jedlou sodu. Moderní doba ale nabízí i jiné možnosti.
Hollywoodský úsměv z drogerie
Snad v každém obchodě najdeš mnoho zubních past s nápisem „whitening“ (bělicí). Internetové obchody a drogerie nabízejí také speciální bělicí pudry. Navlhčený kartáček jednoduše ponoříš do dózy s pudrem a zuby vyčistíš stejně jako pastou. Výsledek chce ale značnou dávku trpělivosti, protože se dostaví až po několikatýdenním používání. Zesvětlení je zde možné maximálně o dva odstíny.
Mnohem účinnější mohou být bělicí proužky nebo gely. Proužek dvakrát denně nalepíš na zuby a necháš působit zhruba patnáct minut. Jak snadné! Ale bohužel vybělíš jen plochu, na kterou jsi proužek nalepila, mezizubní prostory u této metody zůstávají nedotčené. Z tohoto pohledu je lepší použití gelů (například White Pearl). Výsledek je i zde znatelný až zhruba po měsíci.
Tip: Přečti si, jak správně čistit zuby. Nejen z hygienického, ale také z estetického hlediska se vyplatí pravidelně používat ústní vodu. Zkus například Listerine s bělícím účinkem.
Pozor! Před koupí bělicího výrobku vždy čti složení návod k použití. Látky, které proces bělení umožňují (peroxid vodíku nebo karbamid peroxid) mohou také trvale poškodit sklovinu zubů. K dostání jsou naštěstí i mnohem šetrnější přípravky.
Svěř se odborníkům
Vysoká koncentrace peroxidu v hydrogen-peroxidovém gelu spolu s UV zářením je jediný způsob s okamžitým efektem, leč finančně poněkud náročnější. Provádí jej převážně lékaři ve svých ordinacích. Výsledný efekt přetrvává jeden až tři roky. Zubní sklovinu nepoškozuje, ale po aplikaci můžeš pocítit větší citlivost zubů, která většinou odeznívá do tří dnů.
Krásnější zuby díky bílé dietě
Mezi faktory, které obecně způsobují žloutnutí zubů, patří pití kávy, černého čaje, červeného vína, užívání antibiotik, kouření, kořeněná jídla, ale i přirozený proces stárnutí.
Věděla jsi, že…? Kvalitní čokoláda prospívá zubům. Obsahuje totiž látky, které zpomalují nebo dokonce zastavují aktivitu bakterií způsobujících zubní kaz.
Zubní lékaři pro udržení bílých zubů doporučují dodržovat takzvanou bílou dietu. Ze svého jídelníčku při ní vyřadíš potraviny, které obsahují barviva. Místo černého čaje si dej raději zelený nebo bílý, místo černé kávy třeba latté, červeného víno nahraď bílým a kouření se pokud možno vyhni úplně. Sama za pár týdnů uvidíš, že nějaký smysl takové odříkání opravdu má.
Text: Michaela K.