Za rovnátka se nemusíš stydět

Bohužel ne každá máme to štěstí mít krásné bílé zoubky, navíc od přírody vyrovnané do jedné řady. Ať se ti to líbí nebo ne, pokud máš křivé zuby, každý si toho hned všimne. Nepůsobí to zrovna upraveně a hezky. Nemusíš ale zoufat, moderní ortodoncie si s tím dokáže poradit a tohoto problému tě zbavit. Nelituj proto peněz, do chrupu se vyplatí investovat. Máš ho přeci na celý život.

Je jedno, jestli je ti patnáct, nebo ti táhne na třicet, na rovnátka není nikdy pozdě. Moc dobře vím, o čem mluvím. Sama už od základní školy bojuji s křivými zuby. Bohužel zatím ne moc úspěšně. Jediné, co jsem za ty léta

cisteni_zubuzískala, je strach ze zubařů. Ale teď jsem znovu odhodlaná zahájit léčbu a dotáhnout ji dokonce. Prvním krokem ke krásným rovným zubům je ujasnit si své priority a vybrat si toho správného zubaře, který ví, co dělá a nebude z tebe jen tahat peníze.

5x proč ANO

• Zkušený zubař ti nejen vylepší chrup, ale současně ti zvedne sebevědomí. Jak to? Když máš křivé zuby, určitě je nerada ukazuješ, méně se směješ a necítíš se jistě, pokud máš ‚otevřít‘ pusu na veřejnosti. Pěkný chrup ti zvedne sebevědomí a budeš se cítit lépe.
• S vyšším sebevědomím a pěkným rovným chrupem souvisí i snazší seznamování s neznámými lidmi či získávání nové pracovní pozice. Rovné zoubky prostě působí sympaticky a o své majitelce prozrazují, že o sebe ráda pečuje a dbá na svůj vzhled.
• Rovné zuby vylepší i tvou výslovnost. Máš problémy s artikulací, občas si šlapeš na jazyk, nebo dokonce šišláš? Správné rozložení chrupu v ústech tě těchto problémů zbaví.
• Správné rozložení zubů v ústech také zaručuje zdraví chrupu. Zuby vyrovnané do jedné řady se snadno čistí a tím pádem se eliminuje nebezpečí vzniku zubního kazu, paradentózy a dalších nepříjemností.
• Křivé zuby na sebe tlačí, nerovnoměrně se překrývají a to může vést až k tomu, že se začnou umalovat a praskat. Takovéto drobné nedokonalosti nemusí být patrné na první pohled, ale mohou vést k vzniku zubního kazu či k zánětům.

Zámečková, nebo vyndavací?

Rovnátka se v dnešní době vyrábí z mnoha materiálů. Mohou být dokonce průhledná, takže si ani nikdo nevšimne, že je máš. Všeobecně se ale dají rozdělit do dvou skupin: fixní zámečková a snímací.

Zámečková rovnátka se používají při léčbě hodně pokřivených zubů. Dokáží zub posunout a narovnat v řádech centimetrů. Vybrat si můžeš mezi klasickými kovovými zámečky a téměř neviditelnými keramickými. Ať už zvolíš jakékoliv, tato léčba trvá v průměru 2 roky. Jedinou nevýhodou tohoto typu rovnátek je, že si nemůžeš dopřávat tvrdší potraviny, jako jsou například oříšky. I třeba taková jablka či okurky si musíš raději nakrájet na kousky, aby nedošlo k poškození či odlomení zámečku. Zapovězené jsou i žvýkačky. Ale věr mi, že si na tyto pravidla snadno zvykneš.

‚Vyndavací‘ rovnátka slouží ke korekci mírně křivého chrupu či k doléčení chrupu po fixních rovnátkách. Stejně, jako v předchozím případě, si můžeš vybírat z několika možných materiálů rovnátek, od kovových po průhledná plastová. Jejich nespornou výhodou je, že si je můžeš kdykoliv vyndat a neomezují tě při stravování. Také to ale může být nevýhodou. Pokud je budeš vyndávat příliš často, výsledek se nedostaví.

Není se za co stydět

Ač se zubaři snaží sebe víc a nahání děti ke specialistům již od raného věku, většina z nich stejně léčbu nedokončí úspěšně. Kolikrát se není čemu divit. Rovnátka jsou nepohodlná, hůře se s nimi mluví, zubař je nepříjemný… Díky těmto důvodům jsem přerušila léčbu i já. Postupem věku ale člověku dojde, že by chtěl mít pěkný rovný chrup a že přeci jenom jsou rovnátka k něčemu dobrá.

Záleží jenom na tobě, kdy se k zahájení či obnovení léčby odhodláš. Rozhodně se ale nemáš za co stydět. Rovnátka nosí spousta mužů i žen v pokročilejším věku. Není to známka nedospělosti, spíše tím ukazují, že jim záleží na vzhledu, chtějí být upravení a zároveň mít zdravý chrup.

Pořízením rovnátek zabiješ de facto dvě mouchy jednou ranou: budeš vypadat dobře a navíc budeš mít zdravý chrup. A to se přeci vyplatí, ne?

Martina Koubová

Milovnice sladkostí, hlavně cupcaků, přírodní kosmetiky, koček, gumových kachniček a vinylových desek, co by jednou ráda vlastnila kavárnu či obchod plný šminek.

No Comments Yet

Comments are closed