Akné netrápí jen puberťačky. Jak ho vyléčit?

Všechny jsme si bláhově myslely, že když přežijeme pubertu, nadobro se zbavíme i těch protivných pupínků. Je ti dvacet, pětadvacet nebo i víc a stále marně s akné zápasíš nebo se ti dokonce zhoršilo? Poradíme ti, jak se o dospělou problematickou pleť správně starat a jaké přípravky bez lékařského předpisu ti tvůj problém pomůžou vyřešit.

Akné trápí až padesát procent dospělých žen

I po dvacátém roku se na pleti mohou objevovat snad všechny možné typy akné od drobných pupínků s bílou hlavičkou, přes ucpané póry až  po bolestivé zánětlivé cysty. Na naše sebevědomí mají stejně negativné efekt, ať je nám patnáct nebo třicet. Jít na důležitou pracovní schůzku s obřím uhrem na špičce nosu je pro nás srovnatelný trapas, jako když bychom tam dorazily s pětimetrovým kusem toaleťáku vlajícím zpod sukně.

Stres, dědičnost i nevhodná kosmetika

Akné trápí až padesát procent dospělých žen a často má mnohem složitější příčiny než to “puberťácké”. Řešení proto vyžaduje mnohem komplexnější přístup. Viníky můžeme obecně rozdělit do tří hlavních skupin: hormonální nerovnováha, nevhodně zvolená kosmetika nebo přecitlivělost či alergie na některé chemické složky a v neposlední řadě také životní styl. Výskyt akné má podle výzkumů spojitost s kouřením cigaret. Ruku k dílu však často přiloží i dědičnost, se kterou se bojuje ještě hůře než se zlozvyky. Někdy se pupínky objeví ze stresu například před náročnou zkouškou.

Mezi problematické složky kosmetiky, které bys měla na obalech přípravků hlídat, je často používaná syntetická látka Isopropyl Myristrate vyrobená z mastných kyselin. Ač má výborné zvlhčujicí a změkčujicí vlastnosti, ucpává póry, a tím odstartuje vznik zanícených pupínků.

Přestože údajná spojitost mezi akné a čokoládou patří mezi stokrát vyvrácené mýty, měla by ses zamyslet také nad svým jídelníčkem. Pro zdravou pleť je důležitý dostatečný pitný režim (sladké limonády ani kafe se nepočítají!). Tělo funguje jako myčka – bez vody se nemůže samo propláchnout, a tak nečistoty postupně vystupují na povrch. Pouze tím, že každý den poctivě vypiješ dva litry vody, se pupínků samozřejmě nezbavíš, ale pomůžeš organismu nastartovat přirozené samočistící procesy.

Jak udržet pleť čistou

V každé drogerii najdeš nepřeberné množství přípravků pro problematickou pleť. Ne všechny, které jsou určené pro teenagery, jsou však vhodné i k léčbě akné v dospělém věku. Pleť mohou dráždit a zbytečně vysušovat. Kosmetika pro dospělé je šetrnější a čistí pleť více do hloubky. Například značka Vichy přišla také se speciální řadou, která léčí akné a zároveň bojuje proti prvním vráskám.

Nejúčinnější přípravky kombinují ovocné AHA kyseliny (známá je kyselina glykolová či LHA) a kyselinu salicylovou. Ovocné kyseliny fungují jako chemický peeling – efektivně pleť zbavují odumřelých buněk, a tím uvolňují póry. Ve vyšších koncentracích si dovedou poradit také s vyhlazením jizviček po akné. Kyselina salicylová čistí póry zevnitř a léčí zánětlivé projevy i v hlubších vrstvách pleti. S množícími se bakteriemi na povrchu kůže zatočí přípravky s obsahem benzoyl peroxidu – zvyšují však fotocitlivost pleti, a proto je není možné používat v létě a i po zbytek roku je potřeba chránit pleť vysokými faktory, jinak se mohou objevit pigmentové skvrny. Většina přípravků s benzoyl peroxidem (Eclaran) či účinné roztoky s antibiotiky (například Zineryt) jsou k dostání pouze na lékařské předpis.

Test volně dostupných přípravků na akné

[framed_tabs]
[tab title=”Normaderm”]Normaderm Tri-Activ je lehký gelový krém pro denní použití. Stahuje póry, zmatňuje mastnou pleť, je výborný jako podklad pod make-up a zároveň obsahuje nižší koncentraci látek, které se používají při chemických peelinzích v salonech a v dermatologických ordinacích (kyselina glykolová, salicylová a LHA), které akné při pravidelném používání léčí. Efekt jsem pocítila už po pár dnech používání – pleť byla viditelně matnější, měla lepší barvu, póry staženější a pupínky začaly mizet. Bohužel jen dočasně – jakmile si má pleť na přípravek navykla, asi po dvou měsících se všechno začalo opět zhoršovat a musela jsem se poohlédnout po něčem jiném.[/tab]
[tab title=”Glyco-A”]Přemýšlíš, že vyzkoušíš tolik opěvovaný chemický peeling, ale bojíš se, že je to až příliš drastická a bolestivá metoda? Krém Glyco-A od firmy ISIS seženeš v některých lékárnách nebo na internetu. Obsahuje 12% kyselinu glykolovou (v ordinacích se užívají koncentrace kolem 70%) -působí hloubkově a nemocnou vrstvu kůže “vyžírá” postupněji a méně agresivně. Pro mě je to hotový zázrak. Ač se na začátku používání objevilo lehké zčervenání a pálení, pleť si postupně přivykla a rychle se začala čistit. Pozitivně hodnotím i jeho schopnost regulovat tvorbu mazu – zatímco jiné přípravky pouze zmatňují, Glyco-A skutečně léčí. Pleť po něm není vysušená, ale hezky vyhlazená, staré jizvičky postupně zesvětluje. Ani tento přípravek však nelze používat dlouhodobě a vhodný je spíše pro zimní kúru, kdy pleť tolik nevystavujeme slunci. Na rozdíl od jiných přípravků ale po jeho vysazení nedošlo opět k rychlému zhoršení.[/tab]
[tab title=”Akneroxid”]Akneroxid je mastička s obsahem benzoyl peroxidu. Je v hodný k léčbě i těžších forem akné. V podstatě má stejné složení jako Eclaran, ale na rozdíl od něj se dá sehnat i bez lékařského předpisu. Lékárníci v tom ovšem nemají úplně jasno, proto ti někde budou tvrdit, že ti ho bez předpisu neprodají. Buď zkus jinou lékárnu, anebo se mrkni na internetu, kde je běžně k sehnání. Dá se koupit v koncentracích 5 nebo 10, ale pozor, je to opravdu dryják a desítka se používá spíš na záda, na obličej je příliš agresivní. Zároveň může odbarvovat oblečení (požor na pyžamo a polštáře) a nesmí se s ním na slunce, jinak může způsobit pigmentové skvrny. Léčebný efekt se dostaví poměrně rychle, ovšem na rozdíl od Glyca-A pleť opravdu hodně vysušuje. Začala jsem ho proto používat společně s mlékem Excipial U Hydrolotio (k dostání v lékárnách) – vždy si do dlaně dám trochu mléka, do něj “kapičku” Akneroxidu, promíchám a teprve rozetřu na obličej. Pokud máš hodně citlivou pleť, raději bych s Akneroxidem bez předchozí lékařské porady neexperimentovala.[/tab]
[tab title=”NouriFusion”]Dobře hodnocené řady pro problematickou pleť mají i značky Mary Kay a NouriFusion od Herbalife. Ze zvědavosti jsem se jednou poradkyní z Herbalife nechala zlákat na ukázkové čištění pleti a Multivitamínovou čistící masku NouriFusion si i odnesla domů. Výrobce slibuje, že maska zbaví pleť toxických látek a protizánětlivý účinek působí v hlubokých vrstvách pokožky, a proto se prý nelze divit, že na začátku používání začnou pupínky vyskakovat – maska je vytáhne na povrch a vyléčí. Dá se prý použít i bodově na jednotlivé pupínky, které rychle vysuší. Musím říct, že je vcelku příjemná – na pleti chladí, stáhne pory, pleť je matnější a vyhlazená, avšem nijak zvlášť pozitivní účinek na akné jsem nepocítila. Když jsem masku aplikovala na noc na jeden čerstvě rašící pupínek, neměla jsem pocit, že by ho to nijak vyléčilo, naopak jako by tím “zmokval” a pak se hojil déle. Když přihlédnu k dost vysoké ceně – 850 korun za nevelkou tubu – řekla bych, že podobně účinné přípravky se dají sehnat za zlomek peněz v každé lékárně. Například Samohřejivá maska Pure od Garnier nebo Maska All in One Pure Effect od Nivey.[/tab]
[tab title=”Ichtoxyl”]Na velké zánětlivé boláky je dobrá černá mast Ichtoxyl, která dovede léčit i hnisavá onemocnění kůže. Nenatírá se na celou tvář (obsahuje vazelínu, takže by ucpávala póry), ale pouze bodově na jednotlivé boláky, které buď vyléčí uvnitř, anebo hnis vytáhne na povrch. Dá se koupit za pár korun, ale její nevýhodou je nepříjemný dehtový zápach, který snesou jen silnější žaludky. Vhodné je použití přes noc, doporučuju si místo přelepit náplastí, ať se mast nesetře o polštář, špatně se to pak pere.[/tab]
[tab title=”Acnevac”]Acnevac se podává ústně v tabletách. Působí jako očkování – tělu pravidelně naservíruješ malé množství oslabených bakterií, které způsobují akné, a organismus se na nich učí bojovat. Tím Acnevac posiluje přirozenou obranyschopnost pleti. Balení se prodává po třech platech, mezi kterými se dělá několikadenní pauza. Výrobce doporučuje absolvovat ideálně dvě kúry po sobě. Tento nápad bojovat proti akné zevnitř mě opravdu nadchl, vyvinuli ho navíc čeští odborníci z Lékařské fakulty Palackého univerzity v Olomouci. Bohužel jsem to s Acnevacem déle než se dvěmi platy nevydržela. První plato bylo ještě jakž takž, ovšem v pauze před nasazením druhého se mi pleť doslova osypala velkými bolavými pupínky, že jsem málem začala chodit kanály. Nezlepšovalo se to ani u druhého plata a na třetí už jsem neměla nervy. Uznávám, že možná kdybych měla trpělivost, třeba by se účinek postupně opravdu dostavil (v diskusích na internetu si ho spousta lidí chválí s tím, že to chce čas), ale v té době jsem naštěstí objevila Glyco-A, které mi pleť dalo rychle do pořádku a další hrůzné období jsem se už bála riskovat…[/tab]
[/framed_tabs]

Co má léčba akné u náctiletých i dospělých společné, jsou hlavní zásady – pravidelně pleť čistit, nemačkat, neošahávat špinavýma rukama, používat nekomedonní kosmetiku a nepřecpávat se sladkostmi a bílou moukou (ty podporují růst kvasinek ve střevech, které mohou podpořit rozvoj akné). Můžeš vyzkoušet také přípravky pro celkovou očistu organismu a posílení imunity – například chlorellu nebo laktobacilly. Pokud se díky domácí péči žádné pozitivní výsledky nedostavují, je možná na čase změnit antikoncepci nebo se konečně objednat k dermatologovi.

 

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

1 Comment
  1. Benzol peroxid je dostupný ve 2,5% podobě na acne.org v čechách ho bohužel nemáme a dermtologové stále předepisují 5% driák. S 2,5% benzol peroxidem mám skvelou zkusenost ;) Doporucuji!

Leave a Reply

Your email address will not be published.