Slovo wellness se v poslední době skloňuje ve všech pádech. Narazíš na wellness centra, čaje, masáže, pobyty, kosmetiku, teplákovky a kdoví co ještě. Zdá se, že celá moderní civilizace se zbláznila do způsobu života, který znali už lidé v době antiky.
Staří Řekové a Římané byli schopní trávit v luxusních lázních celé dny, a kdyby nemuseli pracovat, snad by se tam i nastěhovali. Jenže pro nás je to výdobytek moderní doby, ke kterému si stále ještě spousta lidí nenašla cestu. Raději se válí doma u televize a cpou se čokoládou… O co přicházejí?
Pojem wellness se všeobecně používá k popisu zdravé rovnováhy těla, mysli a ducha, které nás vedou k pocitu „dobrého bytí“. Přestože jde možná o kontroverzní a vědecky nepotvrzenou metodu vylepšování zdraví, neslyšíš ze všech stran nic jiného, než jen samé wellness, wellness. Bohužel se často zachází do extrémů a třeba vyšší společenské vrstvy dnes žijí skoro výhradně na wellness a bio příručkách a celebrity se v médiích chlubí všemi wellness procedurami, které samy vyzkoušely. Pozor, liposukce nebo plastika nosu do wellness fakt nepatří, ale pokud se budeš snažit lépe porozumět svému tělu, své mysli a budeš své tělo hýčkat a starat se o něj, můžeš o sobě také směle říkat, že žiješ ve stylu wellness.
Masáž místo karamelového větrníku
Já sama zastávám názor, že nic se nemá přehánět – ono odpoledne v saunovém světě a whirpoolu je super, masáž zad a chodidel je příjemnější než padnutí do postele po celodenním maratonu, ale na druhou stranu ani ten karamelový větrník jednou za čas také není špatná terapie (což by wellness experti asi těžko schvalovali). Wellness procedury můžeš využít především k uvolnění stresu, k odstranění nervozity a k celkové relaxaci těla a mysli.
Bohužel se mi nedávno stalo, že v sauně, kam většinou chodím poslouchat meditační hudbu a odpočívat, seděli dva muži a celou dobu klábosili o práci. V tomto případě sice tělo odpočívalo, ale mysl jela na plné obrátky a tudíž odpočinek neměl ani zdaleka takové účinky, jaké měl mít. Pokud se rozhodneš jedno odpoledne relaxovat, musíš vypnout celkově.
Tip Slečny: Do wellness se sebou vezmi kamarádku, která s tebou nechodí do školy nebo do práce – nebudete mít potřebu probírat zkoušky ani protivného šéfa, ale proberete kluky a témata, které mysl nezatíží dalšími starostmi.
Floating – kdo nezkusil, neuvěří
Mezi absolutní novinky ve světě wellness, které určitě musíš vyzkoušet, patří takzvaný floating. Co při něm zažiješ? Budeš se vznášet v malém bazénku, jehož voda má velice podobné složení jako voda v Mrtvém moři. Vychutnáš si tak absolutní klid, pocit beztíže, a tím pádem nepřekonatelné uvolnění celého těla i mysli.
Nestíháš? Dopřej si wellness víkend
Je tolik wellness procedur, které bys ráda vyzkoušela, ale neumíš si na ně udělat čas a ani se ti nechce běhat po městě a řešit, kam na co můžeš zajít? Nejlepším způsobem, jak na chvíli přenechat starosti jiným a vyzkoušet si toho na jednom místě co nejvíce, jsou wellness víkendy. Sice se jedná o nákladnější záležitost, ale v jejich případě opravdu stačí pouhé dva tři dny, aby ses cítíla jako znovuzrozená. SPA pobyty nejen zkvalitňují a prodlužují život pomocí alternativních metod pro zdraví, ale především tě přenesou od každodenních starostí do jiného světa.
V Česku se obliba výletů za relaxací šíří přímo kosmickou rychlostí. Nejoblíbenější jsou romantické víkendy pro zamilované. Společně se svým miláčkem můžeš absolvovat koupel pro dva při svíčkách, aromatické masáže nebo si můžete každý vybrat jinou proceduru a sdílet zážitky.
Tip: Pokud se vám blíží výročí nebo bys chtěla ještě narychlo koupit pořádný vánoční dárek, wellness pro dva je přímo ideální.
A relaxační rada na závěr – na wellness výlet si se sebou neber ani počítač, ani mobil!