Shazování nadbytečných kil je běh na dlouhou trať, ale díky vytrvalosti lze dosáhnout dlouhodobého efektu. Krásná, zdravě štíhlá postava za to stojí.
Snižování tělesné váhy je velmi složitá záležitost. Před každým, kdo se k němu rozhodne, stojí celá řada překážek. Kvůli nepřesným informacím dochází často k omylům, které mají za následek takzvaný jojo-efekt, popřípadě nedostatek významných vitamínů a minerálů, které jsou pro naše tělo nezbytné. Než se rozhodneš vyrazit se svými kily navíc do lítého boje, zjisti si nejdřív co nejvíce informací a v nejlepším případě se poraď s odborníkem.
Nyní ti představíme několik důležitých bodů, které hrají významnou roli při hubnutí a na které bys neměla zapomínat.
Bod první: Nezapomínej na dostatečný přísun tekutin
Zajistit tělu po celý den pravidelný pitný režim je velmi důležité. Zvlášť při hubnutí tělo spotřebovává více tekutin než obvykle, a proto je třeba je neustále doplňovat. Pravidelným popíjením neslazené vody, bylinných a ovocných čajů zajistíš lepší odvádění škodlivých látek ven z těla, což ke snižování váhy velice pomůže.
Za den je nejvhodnější vypít minimálně dva až tři litry tekutin. Při fyzické aktivitě, či horkých letních dnech je vhodné množství tekutin zvýšit.
Tip: Pokud se ti někdy stává, že zapomínáš pravidelně pít. Postav si plnou láhev vody před sebe, například v práci nebo ve škole. To tě bude daleko více lákat, aby ses napila, a tím prospěješ svému organismu.
Bod druhý: Zdravý jídelníček a přísun kvalitních vitamínů a minerálů
Každodenní stravu je důležité rozčlenit na pravidelné menší dávky.
Významnou roli hraje snídaně, kterou řada lidí opomíjí. Je však na místě uvědomit si, že snídaně je pro naše tělo „palivo“, které nám dodá dostatek energie a pomůže nám se startem na počátku dne. Ke snídani si můžeš dát klidně i něco nutričně hodnotnějšího, protože ráno si tělo dokáže s potravou poradit daleko lépe než ve večerních hodinách.
Mezi snídaní, obědem a večeří nezapomínej na svačiny. Postačí například jogurt a jablko. Výběr závisí ovšem zcela na tvé chuti.
K obědu je také nutná dávka energie, ovšem pozor – energetická hodnota jídla by měla být menší než u snídaně. Večeře by měla být lehká, aby se všechna potrava stihla v trávicím ústrojí zpracovat, ještě než půjdeš spát. Snížíš tím tak riziko nadýmání a pocit těžkosti, které před spánkem a usínáním nejsou moc příjemné.
Vitamíny a minerály patří také k součásti „hnacího motoru“, které ti pomohou s účinnějším a dlouhodobým hubnoucím efektem. V případě nedostatku vitamínů a minerálů, je vhodné vsadit na tabletky, které jsou volně prodejné v lékárnách. Za normálních okolností ti postačí jejich přírodní přísun z potravin. „Nechemické“ vitamíny jsou pro tělo vždy snadněji zpracovatelné, proto se nespoléhej jen na výdobytky moderní medicíny, ale zařad do svého jídelníčku pravidelné porce ovoce a zeleniny.
Tip: Každý talíř jídla si hezky ozdob zeleninou či ovocem. Přísun vitaminů se pro tak pro tebe stane radostným rituálem. Jídlo si vychutnávej, jez pomalu a pečlivě žvýkej, pomůžeš tak jeho lepšímu spalování.
Bod třetí: Pusť se do sportování
Je zřejmé, že bez pohybu, by bylo hubnutí méně účinné. Se sportem bys měla začít postupně a frekvence sportu poté navyšovat. Obvykle se stává, že v nadšení si toho můžeš nabrat více a poté kvůli bolesti těla a svalů několik dní sportu vynecháš, což je nejčastější a zároveň ta nejhorší chyba. Až se dostaneš do formy, můžeš zkusit třeba i náročnější sporty.
Tip: Pokud nemáš chuť začít s cvičením sama, popros třeba kamarádku, maminku, sestru či přítele, aby ti při sportu dělali společnost.
Bod čtvrtý: Snaž se nehladovět a připusť menší hřích
Častou chybou při snižování váhy je, že v dobré víře přehnaně minimalizuješ příjem potravy. Místo vysněného hubnutí si tím však spíše zaděláš na opačný efekt. V době, kdy se snažíš nejíst, se ti začínají vytvářet tukové zásoby, protože tvé tělo má dojem, že opravdu nedostane potravu. Proto, aby si udrželo určitou míru energie, si zakládá zásoby „na horší časy“.
Sladkosti a slané pochutiny bývají nejčastější noční můrou kohokoliv, kdo začíná s hubnutím. Dietologové a lékaři obvykle zastávají názor, že v době snižování váhy, by se měly vynechat jakékoliv nezdravé pochoutky, což je z větší části pravdou. Při zdravotních rizicích, je hlavně zpočátku toto opatření na místě.
Ovšem často nastává problém, kdy hubnoucí osoba toto omezení nesnese a po chvilce hubnutí se naláduje vším, co mu bylo do té doby odpíráno. Proto je lepší nezakazovat své oblíbené dobroty striktně, ale snížit jejích množství, popřípadě je vyměnit za něco méně kalorického. Ono se vlastně nic nestane, když si jednou týdně dopřeješ kousek čokolády nebo zmrzlinu.
Bod pátý: Do které váhové skupiny spadáš?
Ujasni si, do jaké váhové skupiny vlastně patříš. V tom ti pomůže takzvaný BMI (Body mass index ). Jedná se o jednoduchý výpočet, ke kterému potřebuješ znát svou váhu a tělesnou výšku. Šikovnou kalkulačku nalezneš na stránkách www.index-bmi.cz, kde najdeš také tabulky pro vyhodnocení výsledku. Mnohdy se totiž může zdát, že naoko je tvá hmotnost, a tím pádem také hodnota BMI vyšší, ale správný výpočet může ukázat veliký rozdíl. BMI tě informuje o stavu tvé váhy a následně i o možném řešení.
Upozornění: Zvláště pokud se nalézáš v rizikových skupinách, neváhej a co nejdříve navštiv svého lékaře nebo specialistu na výživu. Málokdy se v těchto situacích podaří snížit tělesnou hmotnost bez pomoci odborníka.
Bod šestý: Detoxikace organismu
Před i během hubnutí, je vhodné očistit tělo od veškerých odpadních látek, které se v něm hromadí. Možná by ses divila, kolik škodlivin tvůj organismus obsahuje. Zpočátku je dobré použít detoxikační prostředky a připravit tak tělo na hubnutí. V průběhu hubnoucí kúry můžeš tuto proceduru opakovat a pravidelně ulehčovat tělu od nečistot.
Tip: Výborným čističem je například zelený čaj, který zakoupíš na většině míst. Můžeš jej kombinovat s tabletkami a nápoji určenými k detoxikaci. Zároveň nezapomínej ani na ovoce a zeleninu.