Bojuj proti únavě!

spanekDlouhé letní večery jsou ty tam a nás čeká už jen čím dál větší tma. Působí na tebe tohle období, kdy si už v pět odpoledne nevidíš na špičku bot, deprimujícím dojmem a cítíš se unaveně? My ti poradíme, jak být i na podzim vždy fit – načerpej sílu na rušný den příjemným spánkem!

PRAVIDLO 1: Hup do postele!
I když je víkend a následující den nemusíš vstávat, není nutné, aby jsi zůstala vzhůru jak nejdéle to půjde. Pokud nemáš žádné zvláštní plány (na reality show nebo romantický film od Rosamunde Pilcherové v televizi se stejně můžeš zvysoka vykašlat), zalez jednoduše do postele. Nemusíš hned spát, pokud se ti nechce – můžeš si třeba číst. Za takový pohodový víkend načerpáš energii do nového týdne!

PRAVIDLO 2: Ani plný, ani prázdný…unava
Už jsi určitě slyšela, že by se nemělo chodit spát s plným žaludkem. Ano, nebude se ti příjemně usínat, bude-li tě tlačit přecpaný žaludek. Stejně tak není dobré, boudou-li se z něj linout zvuky kručení. I na spánek potřebuješ energii – proto zažeň hlad jogurtem nebo třeba banánem.

PRAVIDLO 3: Mysli pozitivně!
Pokud tě před usnutím něco trápí nebo máš z něčeho strach, jistě nebudeš moci jen tak usnout. Proto se snaž před tím, než zalezeš do své milované postýlky, být uvolněná a spokojená. Pomůže ti teplá koupel s relaxačním sprchovým gelem nebo pěnou nebo poslech tvé oblíbené hudby. Naopak by sis na poslední chvíli neměla nechávat učení na důležitou písemku – budeš nervózní a nebudeš moci usnout vůbec. Přitom je v takové situaci velmi důležité, aby ses na ni pořádně vyspala!

PRAVIDLO 4: Vyměň kávu za zelený čaj!
Máš-li problémy se spaním, určitě zapomeň na kafe v deset večer, i když na něj máš chuť. Daleko lepší nápad je uvařit si zelený čaj – po jednom hrnečku této „medicíny“ usneš jako beránek! Zelený čaj má navíc uklidňující a pročišťující schopnosti, tak proč se mu vyhýbat?!

PRAVIDLO 5: Už žádná televize!
Elektronické přístroje jako televize, rádio nebo počítač vysílají záření, které může mít rušivé účinky pro tvůj spánek. Než se tedy rozhodneš zakutat pod peřinu, vypni vše, co není potřeba, aby bylo zrovna v provozu. A pokud rozhodně neusneš bez svých oblíbených písniček, nepouštěj si je do sluchátek, ale zapni do reproduktorů a před přehrávač postav například květináč se vzrostlou kytkou, aby vlny rušil.

Text: Eliška R.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

6 Comments
  1. Ale lidi, vždyť je to i psaný: ,,načerpej sílu na rušný den příjemným spánkem!”… tak je jasný, že to bud eo spánku x). Mě se to zdá zajímavý x)

  2. ahoj, super clanek, uritge se poucim:D akorat… zelenej caj je určenej spíš ráno, po jídlě
    než večer. Narušuje spánek..

Leave a Reply

Your email address will not be published.