Co jsi možná nevěděla o citrusech

Když se řekne pomeranč, citron nebo třeba mandarinka, vybaví se každému krásně barevný citrusový plod známý pro velké množství vitamínu C. Citrusy nám však mohou nabídnout mnohem více. Pojďme se na ně nyní podívat pěkně zblízka.

Nejvíce vitamínu C obsahují pomeranče

Pokud bychom chtěli srovnat obsah vitamínů v jednotlivých citrusových plodech, pomeranče by byly jasným vítězem v množství vitamínu C. Jeden středně velký pomeranč obsahuje v průměru 70 miligramů (mg) tohoto vitamínu, což by téměř dokázalo pokrýt naši každodenní potřebu. Ihned za pomeranče bychom umístili citrony. Kdybychom však měli stejně velký citron jako pomeranč, obsah vitamínu C by zde dosahoval až 77 mg. V růžovém grapefruitu pak nalezneme kolem 37 mg, v limetkách zhruba 29 mg a v mandarinkách 27 mg. Je ale potřeba si uvědomit, že množství vitamínů se může lišit podle místa, v nichž bylo ovoce vypěstováno, i podle toho, jak bylo skladováno.

citrusy

Citrusy přispívají k prevenci rakoviny

Citrusové plody jsou vynikajícím zdrojem kyseliny listové a draslíku. Obsahují také hořčík, vápník a velkou spoustu dalších důležitých živin. Kromě toho u nich nalezneme i poměrně velké množství vlákniny, zejména pektinu, který významně napomáhá snížení hladiny cholesterolu v krvi. Dále pak karotenoidy a flavonoidy, což jsou rostlinné látky známé pro své výrazné antioxidační a protizánětlivé účinky a působí preventivně proti vzniku rakoviny.

Šťáva z pomerančů je kaloričtější než celý plod

Pravdou je, že pohárek pomerančové šťávy obsahuje více vitamínů než celý pomeranč. To proto, že ovocná šťáva je koncentrovanější. Na dvě deci džusu totiž potřebuješ rovnou několik pomerančů. Zároveň však šťáva obsahuje více cukru a kalorií a méně vlákniny než jeden celý plod. Zároveň, že čerstvá „podomácku“ vymačkaná šťáva je několikanásobně hodnotnější než kupovaný džus vyráběný z ovocného koncentrátu.

Grapefruity zvyšují účinek léků

Některé druhy citrusů, především grep a pomelo, mají podobné účinky jako léky vyráběné v chemických laboratořích. Pomáhají snížit vysoký tlak a hladinu cholesterolu, působí proti psychickým depresím, zbystřují smysly a mohou dokonce mírnit alergické reakce podobně jako antihistaminika. Mimo to všechno dovedou podpořit účinek léků. Pokud jsi nemocná, určitě si tohoto ovoce nakup pořádnou zásobu. Grepy tě nejen nadopují potřebnými vitamíny, ale léky od bolesti hlavy a proti horečce budou díky nim mnohem efektivnější.

Pomáhají citrusy k hubnutí?

Už celá léta světem tradují mýty o tom, že grepy obsahují jakýsi speciální enzym, který dovede urychlit spalování tuků v těle. Vědecké výzkumy sice nic takového nepotvrdily, ale jedno je jasné – zařadit citrusové plody do dietního jídelníčku rozhodně není špatná volba. Půlka středně velkého grepu obsahuje přibližně čtyřicet kalorií, což skvělá bilance, zvážíme-li množství obsažených vitamínů a látek, bez kterých se naše tělo neobejde.

Který z citrusových plodů máš nejraději?

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.