Jablko – obyčejné, a přitom kouzelné ovoce

Jablka jsou u nás zřejmě nejběžnějším ovocem a právě kvůli své „obyčejnosti“ nás možná nelákají tolik, jako exotická pomela, ananasy nebo manga. Ačkoliv v sobě snad každé ovoce nese spoustu vitamínů a dalších prospěšných látek, příznivé účinky jablka jsou takřka kouzelné.

Jablko si můžeš dát každý den a neomrzí tě

Jabloně vidíme snad na každé zahradě, v dětství jsme z důvodu malého výběru moc jiných druhů ovoce neviděli, a to vše v kombinaci s relativně nízkou cenou jablek nás vede k tomu, že je dnes považujeme za příliš obyčejné ovoce, které nás zrovna moc neláká. To je ale veliká chyba!

Jablko na každý den

Pokud každý den schroustneš ke svačině jedno jablíčko, uděláš tím pro své zdraví mnoho. Jablka obsahují antioxidanty, které z našeho těla odplavují škodlivé látky a také posilují náš imunitní systém. Dále také zvyšují koncentraci a podporují činnost mozku. V neposlední řadě jsou velmi prospěšné i pro naše dásně, které posilují, a skvělou zprávou je i to, že šetrně bělí zuby. Obsahují jen minimum tuku, a tak se nemusíš bát o svou postavu.

Tip: Přečti si sedm důvodů, proč jíst syrové ovoce, nebo se nechej inspirovat našimi osvěžujícími recepty z ovoce.

Někdo z nás klidně sní syrové jablko každý den, aniž by se mu přejedlo, ale někteří zase potřebují změnu. Možná se budeš divit, jak rychlé, jednoduché a chutné recepty s jablky existují.

Křížalová klasika

Nakrájená a usušená jablka pro tebe asi nebudou žádnou novinkou, ale jedná se prostě o úžasnou věc. Křížaly můžeš chroupat večer u televize místo brambůrků či je zakousnout ve škole jako rychlou svačinku. Stačí jen jablka omýt, nakrájet a usušit v troubě, nad topením či v sušičce na ovoce. Nemusíš je ani loupat, ve slupce se totiž také nachází spousta zdraví prospěšných látek.

Tip: Přečti si rady na sušení ovoce.

Rychlé svačinky z jablek

I tento recept možná znáš. Nastrouháš jablko, oloupanou mrkev, vše smícháš, zakápneš citrónem, aby jablko nezčernalo a vynikající a zdravý salát je na světě. Pro obměnu můžeš přidat ještě kousek nakrájené zelené papriky. Ačkoliv to může znít trochu podivně, uvidíš, že do salátu paprika skvěle zapadne!

Mnoho z nás si dává ke snídani müsli nebo třeba holé ovesné vločky s jogurtem či mlékem. Občas si i tuto zdravou snídaní můžeš ozvláštnit nahrubo nastrouhaným jablkem či křížalami.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.