Sedm důvodů, proč jíst syrové potraviny

Jsi přesvědčená, že jíš zdravě? Vyhýbáš se tučným, těžkým jídlům? Přesto se nad svým jídelníčkem zamysli. Kolik procent z něj tvoří tepelně zpracované potraviny? A jak často si naopak dopřeješ čerstvý salát nebo kousek ovoce? Přečti si, proč je důležité nezapomínat na syrové pochoutky přímo z přírody.

Syrová zelenina ti zachutná a tvému tělu prospěje

Už je to hodně dávno, co naši předkové zjistili, že když si maso z uloveného mamuta připraví nad ohněm, snáze jej stráví. Tepelně zpracované maso je navíc zdravotně méně závadné – žár v něm totiž ničí bakterie a další látky, které pro lidský organismus představují riziko. Postupem času se lidé naučili používat také koření a různé druhy mas připravovat na nepřeberné množství způsobů. Zároveň s tím se z našich talířů začaly vytrácet i další syrové potraviny.

Běžné jídlo pro nás dnes obecně znamená kus masa a vařené nebo smažené brambory, knedlík či rýže. Kdo z nás si ale na talíř sám od sebe přidá třeba kousek rajčete, připraví si k jídlu chutný salát nebo se na svačinu zakousne do ovoce? Mnoho lidí dnes naopak na syrovou zeleninu zanevřeli úplně a bez čerstvého ovoce se také klidně obejdou. Proč na to odborníci na výživu tak často upozorňují a čím jsou tělu syrové potraviny tak prospěšné a nenahraditelné?

1. Syrové potraviny jsou hodnotnější

Že jíš zeleniny dost, jen ji preferuješ spíše v polévkách nebo číně? V tom případě by sis měla uvědomit, že při tepelné úpravě potraviny ztrácejí většinu vitaminů a dalších hodnotných látek. Spousta z nás si na talíř k masu přidává hrstku naprudko orestované, mražené zeleniny nebo třeba kukuřici z konzervy. Proč si místo toho na talíř nepřipravit alespoň kousek čerstvé papriky, která ti dodá více kvalitnějších živin než celá pánev zeleniny opražené na oleji?

2. Syrové potraviny jsou vyváženější a více zasytí

Uznejme, že příroda to má docela dobře promyšlené – syrové potraviny obsahují ideální poměr vody, živin a vlákniny. Přesně tak, jak to naše tělo potřebuje. Rychleji  a na delší dobu tě zasytí, takže se nebudeš zbytečně přejídat, a dodají ti skutečně kvalitní energii, abys zůstala fit po celý den.

3. Syrové potraviny mají přirozeně více chuti

Jídla jsme si zvykli dochucovat poměrně vysokým množstvím soli, jinak nám připadají bez chuti. Mnoho potravin obsahuje navíc umělá barviva a dráždivá dochucovadla. Co ale lahodí našemu jazyku, nemusí být příznivé pro naše tělo. Obvykle proto stojíme před otázkou, zda se spokojit s chuťově mdlými jídly, nebo na zdraví kašlat a dopřávat si se vším všudy. Faktem je, že většina jídel ztrácí svoji přirozenou chuť právě vařením. Na syrových potravinách si naopak pochutnáš i jen tak. Zeleninový salát s čerstvými nasekanými bylinkami je vynikající i bez dressingu, jahody si také nemusíš dávat s cukrem, abys zahnala mlsnou

4. Syrové potraviny dodávají tělu enzymy

Ke správné funkci všech orgánů potřebuje tělo různé druhy enzymů. Některé si dovede vyrobit samo, jiné získává výhradně z potravy. Jenže vařením, pečením či smažením se enzymy z potravin ztrácejí. Aby tělo navíc tepelně upravená jídla zpracovalo, musí na to vynaložit část svých enzymatických zásob – tím pádem tělo spíše vysávají, než sytí. Zasytit totiž neznamená pouze zaplnit žaludek a ukojit hlad! Enzymy jsou pro organismus nepostradatelné – podporují imunitní systém, takže budeš méně často nemocná, navíc se budeš cítit celkově lépe, snáze odoláš stresu a nebudeš se cítit pořád tak unavená.

5. Syrové potraviny jsou ekologičtější

Při přípravě jídla obvykle vznikají odpadní látky. Pokud například smažíš, v přepáleném tuku vznikají škodliviny, které neprospívají tobě ani přírodě. Naopak pokud si chystáš syrové jídlo, všechny odřezky jsou snadno biologicky odbouratelné. Natě, slupky, jádřince, odkrojené kořeny – to všechno příroda jednoduše rozloží a ještě při tom vznikne výživný kompost pro další rostlinky. Nehledě na to, že ušetříš spoustu elektřiny nebo plynu.

6. Syrové potraviny šetří čas

Také bys brala více volného času sama pro sebe, své koníčky, rodinu a přátele? Tak nač trávit hodiny nad plotnou, svíčková přece nemusí být každý den! Příprava syrového jídla stojí méně peněz, času i námahy. Zároveň po jídle nebudeš muset řešit špinavé hrnce, pánve mastné od tuku a podobně. A to přece stojí za to.

7. Syrové potraviny detoxikují a zpomalují stárnutí

Jasně, existují “šílenci”, kteří veškeré tepelně zpracované potraviny ze svého jídelníčku vyřadili úplně. To po tobě samozřejmě nikdo nechce – důležité je, abys na syrové potraviny nezapomínala a naopak je do své stravy zařadila tak často, jak to jen jde. Pokud se ovšem už dlouho necítíš ve své kůži, možná ti pomůže alespoň párdenní “syrová” kúra. Vláknina obsažená v ovoci a zelenině ti doslova vykartáčuje organismus. Syrové potraviny navíc obsahují spoustu antioxidantů, které v těle vytvářejí obranný štít před škodlivinami zvenčí a prokazatelně brzdí proces stárnutí těla.

Tip Slečny: Vsaď na zelené potraviny

V dnešní zběsilé době je často těžké dodržovat vyváženou stravu, jíst skutečně pravidelně a přitom odolat svodům fastfoodů. A co je nejsmutnější – přestože ovoce a zeleniny jsou supermarkety plné po celý rok, tělu nemusí stačit. Kvůli způsobu pěstování nebývají tak kvalitní jako ty ze zahrádky, mají méně vitaminů a živin. Naštěstí existují moderní potravinové doplňky, které tělu chybějící látky rychle dodají, když už už běžné potraviny nestačí.

Mezi nejoblíbenější a nejefektivnější patří takzvané zelené potravinychlorella pyrenoidosa, sladkovodní řasa slisovaná do tabletek, a mladý ječmen, nápojem z něhož můžeš nahradit svůj pravidelný šálek kávy, ale také jedno jídlo denně. Zelené potraviny pročistí a povzbudí organismus, dodají vitamíny, minerály i důležité enzymy a díky obsahu chlorofylu, zelenému listovému barvivu, navíc působí protizánětlivě – a to je jen velice stručný výčet pozitivních účinků.

Jedny z nejkvalitnějších zelených potravin nabízejí značky Fresh a Green Ways. Seženeš je hlavně na internetu, ale také ve specializovaných prodejnách se zdravými potravinami, wellness centrech a u výživových poradců.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

8 Comments
 1. Zajímavý článek. V dnešní době hodně lidí syrové potraviny skoro úplně vypouští z jídelníčku a to je škoda. Tenhle článek by někomu mohli být inspirací. Mě osobně hlavně v tomto ročním období nedostatek čerstvého ovoce a zeleniny vadí.

 2. Elula: Tak to jsme na tom stejně. Já jsem si dnes schválně koupila pořádný pytel paprik… jenže když mi to přítel vytahoval z tašky, díval se na mě jak na blázna :-))

 3. To já si přinesu na svačinu do školy jabko a hned jsem divná. Kamarádky radši zajdou do krámku pro “zdravou” čokoládovou tyčinku. Tak to se potom nemůžu divit. :)

 4. Já si nedokážu svačinu bez zeleniny nebo ovoce představit. Na snídani si třeba dám rohlík s taveným sýrem a do toho nakrájím kousky jablek. Mňam :) Někdo by to nesnědl, pro mě to je strašně dobrá křupavá pochoutka. Nebo mrkev…:) Kombinace jablko/mrkev a rohlík může znít zvláštně, ale je to vážně skvělé:) Na svačinu hrušku, na oběd salát…Je pravda, že jsem takřka vegetarián, takže zeleniny jím víc než ostatní (ale taky třeba luštěnin, na které se u nás často zapomíná a jíme jen rýži a občas i tu čočku), možná proto jsem dva roky neviděla rýmu a nachlazení a podzim, zima nebo změny času pro mě nejsou žádným problémem.
  Štěstí, že máme kromě zimy vlastní zahrádku:) Takže domácí jablka, hrušky, švestky, rybíz, maliny, jahody, mrkev, kedlubna, okurka, salát, zelí nebo třeba dýně…Všem doporučuji dýňovou polévku jako podzimní lahůdku ! :)

 5. Dýňovou polévku jsem před pár dny taky měla… nebyla špatné, ale třeba brokolicová nebo cuketová mi chutná přece jen víc :-) Jinak s mrkví 100% souhlasím – večer si ji k televizi občas nakrájím ja kolečka a zakusuju místo brambůrek. Dokonce to zachotnalo i mému chlapovi, a to už je co říct :-))

 6. Už rok jím pouze syrovou stravu a piju zeleninové štávy a cítím se opět báječně.
  Vzor pro mě i ostatní je dr.N.Walker, jeho knihy jsou ke stažení na netu.
  Dožil se 118 let díky syrové stravě a to ve 30 trpěl jedením chleba a pitím mléka.
  Doporučuju nastudovat. Bohouš (heneberk@seznam.cz)

 7. Jíst syrovou zeleninu je opravdu přínosné, sama jsem to vyzkoušela, vydržela jsem to ale jen od jara do podzimu – v zimě jsem musela mít teplou stravu … Energie jsem najednou měla neskutečně moc, nejedla jsem chleba ani pečivo a nepila jsem mlíko. To jsou 2 věci, které fakt k životu nepotřebujeme a je jedno, jestli je to bio nebo celozrnný. Abych to ale zkrátila – tak v bodě 3 je napsaná blbost – syrová zelenina nezasytí na delší dobu – právě naopak – velmi brzy pocítíte hlad a to z toho důvodu, že syrová zelenina projde zažívacím traktem superrychle, protože naše žaludeční šťávy nemusejí “bojovat” s žádnými vařenými, smaženými a jinak tepelně upravenými potravinami.

 8. Sorry – ten nesmysl o zasycení na delší dobu je v bodě 2, ale jinak můj předchozí příspěvek platí :o).

Leave a Reply

Your email address will not be published.