Jak na ranní kocovinu

Probouzíš se, možná zvoní neúprosný budík a možná tě budí šílená žízeň. Ta žízeň po vodě, čisté, tekoucí, vše pomáhající vodě, která tě určitě spasí a zachrání. Říká se nevypij víc jak jeden čajový hrnek najednou, jinak máš návštěvu na toaletu víc než jistou. Ovšem i pokud se zuby nehty snažíš držet onoho pravidla, ta návštěva možná bude nutná.

červený a zelený likér s citronemMluvíme tu o krásném večeru plném zážitků, vášně a tance, který z pravidla bohužel vyústí v neblahé zkušenosti ranních kocovin. Abychom to měli kompletní, chybí už jen dvě věty: „Už nikdy nebudu pít.“ a „V čí posteli to jsem?“

Legální všemocná droga

Alkohol je droga. Legální, ale přeci droga. Účinky jsou snad nejrozmanitější jaké mohou být. Podporuje naše sebevědomí, touhu, vášeň, zahání smutek a pomáhá vyvádět z depresí a rozchodů. Stejně tak navozuje pocity radosti, smutku a bůh ví jakých dalších emocí. Bohužel následky po požití této drogy ve větším množství pro nás bývají katastrofické. Stejně tak zákonitě se z toho nikdy nepoučíme a napijeme se při vhodné příležitosti znova. Pokud to nepřeháníme více než je zdrávo, nemusíme později navštěvovat trapná sezení, kde nám vyléčený alkoholik povídá svůj životní příběh.

Jak se ale spolehlivě vymanit z kocoviny a ještě lépe, jak se k ní ani nedostávat? To je ta zásadní otázka. Tak především by se hodilo říct, že platí staré přísloví, které lze aplikovat i na alkohol, a to: „Pij do polopita, jez do polosyta.“ Takže pij do té doby, dokud vidíš na cestu, poznáváš své kamarády a víš, kde máš peněženku, případně klíče od domu. Jakmile o jedné z těchto věcí zapochybuješ, je na čase objednat si silnou kávu a taxi domů. Sice ti po ránu nebude zřejmě do zpěvu, ale rozhodně nebudeš tápat po pokoji v myšlenkách na jednu z předchozích vět. Nebo hůř, tápat v myšlenkách nad záchodovou mísou. Takže to ber jako dobrou radu a varování, kdo se opije do němoty, vždy se druhý den po probuzení nejen stydí, ale taky je mu pekelně špatně.

Ošklivý leč funkční návod

A teď k tomu, jak se vyrovnat s onou ranní kocovinou, když už se nám to stane, a nelžeme si, stane se to alespoň jednou každému. Především voda. Čistá voda je základ. Za druhé zní sice špatně, o to účinnější to ovšem je. Jít na záchod, kleknout si a zvracet a zvracet, co to jen jde. Protože naše tělo funguje na alkohol následovně. Alkohol, který máme v sobě, se postupně vstřebává do krve – z toho je pocit opilosti. Alkohol, který v sobě máme, když se probudíme, se ještě nevstřebal a bude se do těla postupně uvolňovat celý den, dokud bude co. Takže selský rozum napovídá, že když ho vyzvracíme, ušetříme si pár hodin nechutné kocoviny. Za další se zvracením vysílíš a pravděpodobně ještě na chvíli usneš, takže si tělo odpočine. V neposlední řadě díky vyzvracení nebudeš mít pověstné chutě na cokoli, po čem ti následně bude hodně špatně.

Další z tekutin, co pomáhají, je černý čaj, (sice další droga), který svou hořkostí uklidňuje žaludek. Důležité je si ho ovšem nesladit ani nepřidávat citron. Stačí udělat si půl hrnku a srkat po douškách. Uklidní tě, uspí a nebude ti špatně. No a jak už to bývá, nejlepší je celý den nic náročného nedělat, jen polehávat, nadávat si a čekat, až kocovina odezní. Protože čas vše napraví. Jak v lásce, tak v alkoholu.

Kocoviny jsou staré jako alkohol sám. Ale pokud budeš pít s mírou, rozumně a nebudeš míchat příliš druhů koktejlů, tak se jim vyhneš. Je léto, které je plné večírků, akcí, diskoték, koncertů a festivalů. Všechno to svádí k opití a zábavě, ale vzpomeň si vždycky na svou poslední kocovinu a ta tě vyléčí z přepíjení úplně nejlíp. Přeji krásné léto a prázdniny s čistou hlavou po ránu.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.