Pomoc, jsem závislá!

Závislost může vzniknout v podstatě na čemkoliv. Ať už se jedná o tabákové výrobky, alkohol, drogy, jídlo, práci či například sociální sítě, průběh je vlastně stále stejný. Bez oné věci totiž nedokážeš vydržet, jsi nervózní a látka ti přitom přináší alespoň částečnou útěchu v podle tebe již zkaženém světě. Pokud se v tomto popisu poznáváš, pravděpodobně je u tebe něco špatně a na řadu přichází nutnost řešení.

Existuje mnoho uskupení, které se snaží pomoci lidem v takové situaci. Pořádají nejrůznější sezení, ve kterých lidé společně probírají své problémy. Jen taková terapie ovšem bohužel nestačí.alkohol-panaky-kalorie

Uvědom si závislost

První krok, který vede k tomu, aby tvé závislosti odzvonilo, je uvědomění si, co vlastně všechno způsobuješ. U mnoha lidí bývá prvotní důvod vzniku obavy ze stresujících situací, kdy se domnívají, že je bez povzbuzující látky nezvládnou. V prvé řadě proto musíš pochopit opravdovou hloubku problému, do kterého ses dostala. Závislost tě totiž pomalu ale jistě ničí, podepisuje se na tvém zdravotním stavu a odbourává všechny tvé dřívější zájmy. Najednou totiž nepotřebuješ sportovat, chodit do kina či na kávu s kamarádkou. Ke štěstí ti stačí pouze ona věc, na které jsi závislá a která ti jako jediná přináší radost ze života.

Snižuj dávku pomalu ale jistě

Pokud podnikneš výše zmíněný první krok, nastává období odvykání si. Velkou oporou v tomto období ti bude hlavně rodina a nejbližší přátelé, kteří pomohou zaměstnat tvůj mozek určitými aktivitami, díky nimž nebudeš mít tolik volného času pro přemýšlení nad svoji neřestí. Tento proces je zdlouhavý a náročný, musíš se vypořádat se všemi nástrahami, které jsi během závislosti stihla napáchat – horší prospěch ve škole či dluhy. Na jeho konci tě však čeká opravdová úleva. Nezapomínej, že nikdy nic nejde ze dne na den. Vždy si musíš projít delším časovým úsekem, během něhož budeš své dávky snižovat do té doby, než je omezíš úplně.

Najdi sama sebe

V neposlední řadě symbolizuje důležitou součást uvědomění si svého vlastního já. Nikdy se nesnaž navrátit ke své dřívější podobě, jelikož chování během závislosti ti vzalo původní prožívání a ty musíš nyní najít svoji novou podobu. Jednoduše řečeno, tvým úkolem je vytvořit si novou a lepší osobnost, která není nijak deprimovaná a radost jí dokáží udělat i maličkosti.

Často se stává, že lidé najdou sami sebe právě po prožití určité závislosti, jelikož byla výsledkem bouřlivého dospívání, díky kterému si jistou bolístku nesou stále s sebou, aniž by si to plně uvědomovali. Pokud tě proto závislost potká, nesnaž se zalézt do kouta s tím, že již nic nemá cenu, protože řešení tady stále je, i když si to možná nemyslíš.

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.