Jak předcházet alergickým potížím

Alergie na hmyz, jídlo nebo třeba na sluníčko. Můžeš se s ní setkat všude okolo tebe, u známých, rodiny nebo i sebe. Je to nemoc, která se nezdá být nebezpečná, avšak v běžném životě přináší starosti navíc.

Tělo alergika je na konkrétní podnět natolik přecitlivělé, že se proti němu začne tak moc bránit, až ubližuje samo sobě. Alergičtí můžeme být téměř na všechno kolem nás a také reakcí v důsledku alergie je spousta. Může se objevit například svědění, vyrážka, rýma, obtíže s dýcháním, postupný vývoj astmatu, ale extrémnější projevy alergie, které můžou bohužel skončit i smrtí.

alergie

Alergie na potraviny

Velmi častá a samozřejmě velice nepříjemná alergie, při které se reakce dostavuje po jídle, na které je tvé tělo přecitlivělé. V tomto případě je nutné se pokrmům, které ti nedělají dobře, vyhýbat. Vždy bys u sebe měla mát léky na předpis od lékaře, které dovedou alergické reakce utlumit.

Alergie na hmyz

Alergie, která je největším problémem právě v období léta. Otravnému hmyzu se bohužel nedá vyhnout, ale míváš-li po štípnutí hmyzem potíže, raději se pohybuj v místech, kde je jeho výskyt nejmenší. Pokud je alergická reakce pouze lokální (v místě vpichu hmyzu), použij mastičky a gely určené ke zklidnění podrážděného místa. V lékárně běžně koupíš například Fenistil gel, který je perfektní první pomocí na štípance všeho druhu a také na popáleniny. Dostaví-li se však silnější reakce (například problémy s dýcháním, závratě), okamžitě vyhledej pomoc lékaře.

Alergie na zvířecí miláčky

Další z velmi častých alergií je přecitlivělost na zvířata. Ačkoliv je to pro milovníky zvířátek opravdu nemilé, je vhodné se zvířátek vzdát. Pokud si nejsi jistá, na jaká zvířata jsi alergická, zavítej k lékaři, který ti provede alergologické testy. Jen ty prokážou, co přesně ti způsobuje nepříjemnosti – dost možná není viníkem ani zvíře.

Věděla jsi, že…? Někdy se může stát, že si tvé tělo na konkrétní zvířátko, přestože je na něj alergické, vypěstuje díky častějšímu kontaktu imunologickou odolnost. Riskovat se však nemusí vyplatit – vždy je nezbytné mít u sebe své léky a v případě velkých potíží se zvířatům opravdu vyhýbat.

Alergie na roztoče ukryté v matracích a ložním prádle

Roztoči a další potvůrky se naprosto běžně vyskytují v kobercích, záclonách a také v našich postelích. Alergie způsobena roztoči může vyvolat pupínky po těle a v nejhorším případě i dýchací potíže. Na místě je výměna matrací a ložního prádla – v dnešní době je už naštěstí snadno k dostání spousta antialergenních, díky kterým se ti bude spát nejen pohodlně a bez problémů.

Alergie na sluníčko a kosmetiku

Další z alergií, která se objevují především v letních měsících, je přecitlivělost na slunce. Pokožka alergiků na slunce je velice citlivá, objevují se na ní vyrážky a může nepříjemně svědit. Sluníčku je těžké se jen tak vyhnout, proto je potřebné pořídit si speciální kosmetiku.

Výjimkou není také alergie na kosmetiku, kterou běžně používáš. V jejím obsahu může být  složka, která působí na tvé kůži pořádnou neplechu. Vsaď proto na kosmetiku určenou pro alergiky s uklidňujícími složkami, předejdeš tak mnohým nepříjemnostem.

Tip: Každodenní a sezónní kosmetiku zakoupíš na specializovaných stránkách pro alergiky a v lékárnách (jako např. lékárna Brno). Množství těchto výrobku je opravdu velké, takže si za jisté vybereš, ovšem počítej s tím, že přihodíš nějakou tu kačku navíc. Mrkni například na web Samoleceni.cz (taková online lékárna), kde najdeš spoustu užitečných zdravotních rad a doporučí ti vhodné léčiva a přípravky.

Upozornění: Pokud máš podezření na alergii, neváhej a navštiv co nejdříve alergologickou poradnu, kde ti poskytnou veškeré informace a zahájí vhodnou léčbu.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.