Jak se chránit před sluníčkem

Velké přípravy na léto: Snad každá z nás touží být v létě krásně snědá – opálená pokožka vypadá víc sexy a oblečení na ní lépe vynikne. Slečna ti přináší informace o opalování na sluníčku a rady, na co nezapomenout, aby ses z dovolené vrátila nejen krásná, ale hlavně zdravá.

Kůže pokrývá celé lidské tělo, a kdybychom ji stáhli a rozložili (ano, krapet morbidní!), její plocha by zabírala přibližně dva metry čtvereční. Náš organismus chrání před škodlivými vnějšími vlivy, a zároveň pomáhá škodliviny vylučovat ven z těla.

opalovani

Slunění ano, ale opatrně

Uvnitř kůže se při slunění vytváří vitamin D, který jinak tělo získává jen velmi těžce. Kůži slunění v mnoha ohledech prospívá, všeho však musí být s mírou. Pokud se na slunci rozvaluješ od rána do večera a používáš jen minimum ochranných přípravků, zaděláváš si minimálně na předčasné vrásky, v horším případě i na mnohem závažnější zdravotní problémy.

Za vše může melanin

Zhnědnutí kůže je velice individuální a v některých případech dokonce nemožné – pokud k nim nepatříš sama, určitě ve svém okolí najdeš pár lidí, kteří sotva vylezou na slunce, zrudnou jak raci a hned se sloupají. Nám ostatním, šťastnějším, kůže hnědne díky melanimu, barvivu, jež funguje jako přirozený ochranný faktor. Porucha jeho tvorby vede k rychlému spálení kůže. Velmi nízké množství melaninu mají zrzaví lidé se světlou pokožkou.

Abys věděla, jak dlouho můžeš na sluníčku zůstat a který faktor se pro tebe hodí nejvíce, urči fototyp své pokožky podle následujících kritérií:

TYP I – keltský typ (cca 2 % obyvatel)

Pleť nápadně světlá, pihy, vlasy rezavé, oči modré. Pokožka se nikdy neopálí, jen zčervená. Přirozená ochrana kůže je maximálně pět až deset minut. Doporučený ochranný faktor (SPF): v Česku 20 až 25, u moře 30 až 50.

TYP II: Evropan se světlou pletí (cca 12 % obyvatel)

Pleť lehce tmavší, pihy řídké, vlasy blond, oči modré, zelené nebo šedé. Kůže nejprve zčervená, ale následně zhnědne. Přirozená ochrana kůže je deset až dvacet minut. Doporučený ochranný faktor (SPF): v Česku 20, u moře 20 až 40.

TYP III: Evropan s tmavou pletí (cca 78 % obyvatel)

Pleť světle hnědá, pihy žádné, vlasy tmavě hnědé, oči šedé nebo hnědé. Opalujete se dobře, sice přes zčervenání, ale to je minimální, kůže brzy zhnědne. Přirozená ochrana kůže je dvacet až třicet minut. Doporučený ochranný faktor (SPF): v Česku 15, u moře 25.

TYP IV: středomořský typ (cca 8 % obyvatel)

Pleť hnědá, olivová, vlasy tmavě hnědé, oči tmavé. Opalujete se bez zarudnutí rovnou do hněda. Přirozená ochrana pleti je čtyřicet minut. Doporučený ochranný faktor (SPF): v Česku 10, u moře 20.

Jak se chránit?

Ačkoliv se opaluješ poměrně dobře, neznamená to, že se před sluncem nemusíš chránit vůbec. Existují tři efektivní způsoby, jak toho dosáhnout:

1) Pomocí krémů s UV faktorem, které chrání proti slunečnímu záření. Měly by mít UVA i UVB filtry.
2) Doplňky výživy, především antioxidanty, dodávají pokožce živiny zevnitř.
3) Přípravky po opalování, které kůži regenerují, hydratují a chrání její pružnost.

Toužíš po krásném opálení, ale nechceš riskovat? Řešením mohou být samoopalovací přípravky.

5 Comments
  1. Umělý beta karoten v tabletkách se v poslední době už nedoporučuje… prý moc zatěžuje játra, takže je lepší používat jen krémy s betakarotenem nebo zkrátka vsadit na zeleninu :-)

  2. Nic na mě perfektně nesedí xD Ale nejblíž je asi TYP III :-) používám, ale ochranný faktor 20 xD Moc se neopálím, ale o to mi moc nejde.. :D

  3. dobrý den,chtěl sem se zeptat jak dlouho vydrží faktor chránit na sluníčku.Kdysy sem to někde četl, ale už si to nepamatuju. Jestli si myslím správně že se faktor násobí 15min.? např. krém s ochranou 10 se má mazat po 2,5h?děkuji za odpověd

Leave a Reply

Your email address will not be published.