Jak se udržet fit i na podzim

Sport venku přispívá k otužování organismu a posílení imunity, proto je léto nejlepším obdobím na sportovní aktivity na čerstvém vzduchu. Díky velkým letním prázdninám máš k dispozici obrovské množství sportovního vyžití, můžeš jezdit na kole, na kolečkových bruslích, koloběžkách, provozovat pěší turistiku, běh, anebo řádit s partou na koupališti, či hrát plážový volejbal. S padajícím podzimním listím se ale tyto možnosti zužují.

Na podzim a v zimě není vhodné začínat s namáhavým a silovým tréninkem, jestliže s ním nemáš zkušenosti. Procházky jsou ale vhodné pro každého.
Do první listopadové jinovatky můžeš sportovat téměř jakkoliv, pokud ale nemáš ráda pochmurné dny, déšť a první mrazíky, přesuň se do tělocvičny. Podzimní teploty jsou o několik stupňů nižší než ty letní, tudíž je vhodné se dobře obléct. Tyto rady určitě znáš z domu. Věř ale, že tvá rodina má pravdu.

Pečuj o svoji imunitu

Při běhu venku se sice zahřeješ, ale pokud chodíš běhat do lesa, po cestě zpět tě může ofouknout a máš náběh minimálně na angínu, hůř na zápal plic. Podzimní sportování přináší také zátěž pro náš organismus, protože po pár hodinách nastává imunní okno, může postihnout i zkušené sportovce, zvláště tehdy, když se střídá vnější a vnitřní prostředí. Můžeš ho vyřešit tím, že budeš dbát na přísun vitamínů a minerálů. Pamatuj ale, že podzim je opravdu rájem bakterií a virů, proto nabízím i pár tipů, jak posílit imunitu. O ni musíš pečovat, musíš ji chránit a hlavně ji posilovat. Za většinu nemocí si můžeme sami – málo se hýbeme, jíme nezdravě a k tomu všemu jsme hodně ve stresu. S oslabenou imunitou souvisí i únava, anebo častá zánětlivá či chronická onemocnění. Podpoříš ji nejen vhodnou stravou, ale také pohybem – pravidelnými procházkami a plaváním, či spánkem a relaxací. Mezi jídla, která ti odborníci doporučí, patří podmáslí, olivový olej, mandle, česnek, cibule, anebo rakytník. Tvému imunitnímu systému prospěje také ovoce s obsahem vitamínu C, jako jsou pomeranče, rybíz, jablka, či grap. Vsadit můžeš i na doplňky stravy. Pokud tě nachlazení ale přece jen postihne, pořádně ho vylež, rozhodně se nepouštěj do dalšího cvičení. Určitě sis také všimla, že na podzim, a hlavně v zimě, se brzy stmívá, vybav se tedy čelovkou, blikačkou, a také reflexním oblečením. Oblečení zvol vhodné pro toto roční období, zapomeň na tlusté svetry, místo toho si ale pořiď speciální termo oblečení. Důležité je především funkční prádlo, které pomáhá odvádět pot a tedy nestudí. Termoprádlo si obleč i v případě, že ti podzimní počasí dovolí jezdit na bruslích, kole, anebo koloběžce.

V létě běh, na podzim chůze

Podzim přeje nordic walkingu. Potřebuješ k němu hole, teplé oblečení a pevné turistické boty. Chodit můžeš nejen celý podzim, ale i celou zimu, posílíš tím kardiovaskulární systém, shodíš přebytečná kila a budeš na čerstvém vzduchu. Pamatuj, že musíš mít speciální hole na nordic walking. Existují speciální trekkingové hole, které je třeba nechat si nastavit na svou výšku a směle se můžeš pustit do chození.

Zimní klasika – posilovna

Jestliže patříš mezi lidi, kteří jsou spíše teplomilní tvorové, najdi si na internetu nejbližší fitnesscentrum. Pod vedením zkušeného trenéra se můžeš zapotit na zumbě, při běhání na rotopedu, na spinningu, či si můžeš zajít na bazén. Pořád ale platí stejná pravidla – zvol vhodné sportovní oblečení a na bazéně nepobývej moc dlouho, často je tam zima. Rozhodně se po bazénu pořádně osuš a vyfoukej vlasy, dej si něco teplého, kávu, či čaj a pak můžeš vyrazit domů. Beach volejbal pak můžeš v pronajaté tělocvičně vyměnit za klasický šestkový volejbal, zapotíš se i při něm. Při volejbalu si perfektně vypracuješ tělo, hlavně ramena. Kolo v zimě zamkni do kolárny, pokud ale hledáš vhodnou alternativu, najdeš ji v každém fitnesscentru: je jí spinning. Díky němu si vypracuješ tělo na koupaliště, získáš kondičku a ještě najdeš něco, co tě baví. Pokud mezi tvé letní volnočasové aktivity patřil tenis, ale zima ti jej nedopřává, věnuj se squashi. Dobrý je také badminton.
Přes podzim a zimu můžeš zkrátka získat skvělou fyzičku, vypracovat si tělo, zvýšit sebevědomí, posílit imunitu a kardiovaskulární systém, s někým se seznámit… K tomu všemu ještě jeden bonus: díky endorfinům budeš mnohem víc v pohodě i během zamračených podzimních a zimních dnů!

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.