Jak vyzrát na „denní snění“?

sneni2Špatné výsledky ve škole nejsou nutně známkou hlouposti či lenosti. I když se ve vyučování snažíš sebevíc, občas tvé myšlenky sklouznou ke vzpomínkám na nedávné rande, k plánům na večer nebo se dokonce zakoukáš na zadek spolužáka v lavici před tebou. Pokud se ti to však děje často, je to problém, který bys měla začít řešit. Než ale začneš shánět psychologa, aby ti diagnostikoval poruchu pozornosti a naordinoval prostředky k nápravě, vyzkoušej naše osvědčené tipy.

1. KOUZLO VYDATNÉHO SPÁNKU
Ano, klíčem k udržení pozornosti během vyučování je právě dostatek spánku v průběhu noci. Pouze odpočinuté tělo a mysl se dovedou koncentrovat i při náročných přednáškách a podávat ty nejlepší výkony. Kvalitní spánek působí jako prevence únavy a podřimování během dne.
Tip: Rozvrhni si čas a urči hodinu, kdy je třeba jít spát, abys následující ráno byla svěží a příjemně odpočinutá. Budeš-li každý den dodržovat stejnou dobu, kdy půjdeš spát, tělo se podle toho zařídí a bude se ti lépe usínat (máš-li problémy se spaním, mrkni na tyto články: zde a zde). Už žádné nepříjemné převalování se na posteli do tří do rána. A hlavně už žádné kruhy pod očima a obtisky školní lavice na čele :-)

2. ZDRAVÁ SNÍDANĚ JE NENAHRADITELNÁ
sneni3I tentokrát měla tvá maminka pravdu – snídaně je skutečně nejdůležitějším jídlem z celého dne, a proto bys ji rozhodně neměla opomíjet. Výzkumy vedené Mississippskou univerzitou (USA) jasně prokázaly, že studenti, kteří si pravidelně dopřávají zdravou a vyváženou snídani, mají znatelně lepší výsledky v testech než studenti, kteří nesnídají vůbec.
Nestačí však pouze snídat, důležité je také to, co snídáš. V tomto bodě je výborným důkazem studie vedená časopisem „Physiology & Behavior“ z roku 2005, která prokázala, že konzumace potravin bohatých na vlákninu (například ovesných vloček) při snídani zvýší tvoji výkonnost během celého dne. Ráno tedy do svého jídelníčku rozhodně zařaď ovoce, jogurty a celozrnné pečivo. Studií navíc bylo zjištěno, že borůvky mají velmi pozitivní vliv na naši paměť. Pokud je před tebou náročná písemka, klidně jich pár slupni!
Tip: Během dopoledne si dopřej i svačinku. Zapomeň však na „nabuzováky“ typu Red Bull, ale opět se raději zaměř na nízkotučnou stravu bohatou na vitamíny a minerály, která ti dodá energii až do oběda. Ideální jsou müsli tyčinky, oříšky nebo ovoce. Při pekelném soustředění tě tak nebude rušit to hrozné kručení v břiše.

3. STOP ZMATKAŘENÍ!
Je velmi těžké dávat pozor a věnovat se právě probírané látce, když máš ve všech svých věcech pěkný „binec“ a neustále musíš myslet na to, cos kde zapomněla. Ukočíruj svůj chaos – věci do školy si nechystej až ráno, ale zásadně už předchozí večer. Tak budeš mít čas promyslet, co budeš na kterou hodinu potřebovat, a nic z toho nezapomeneš. Dobře si zorganizuj, kam co v batohu uložíš, abys nic nemusela dlouze hledat a vše, co často potřebuješ, bylo vždy na svém místě. Využít můžeš barevné složky, pořadače a nejrůznější kapsičky na školní potřeby.
Tip: Udržuj si své domácí pracovní místo čisté a uklizené. Vyhoď nepotřebné, tedy všechny zbytečné papíry, polámané tužky a pravítka, několikrát přečtené a potrhané časopisy apod.

4. PLÁNUJ SI SVŮJ ČAS
Plánování se netýká pouze práce do školy, ale také tvého sociálního života a zájmů. Sama jistě uznáš, že učení se slovíček před řvoucí televizí, přičemž ještě stíháš odepisovat pěti lidem na icq, není nijak zvlášť efektivní. Na každou důležitou činnost si vyhraď určitý čas, kdy nebudeš dělat nic jiného, a budeš se moci plně soustředit. Za každý splněný úkol si pak dej pauzu na oddech, kterou si můžeš zpříjemnit svou oblíbenou činností. Věř nebo ne, ale učení ti tak půjde snáz a rychleji!
Tip: Máš-li toho strašně moc, napiš si seznam úkolů, které je třeba splnit. Pokud se večer těšíš na svůj oblíbený seriál, snaž se „sfouknout“ úkoly během odpoledne. Večer už se s klidnou myslí posadíš před televizi a budeš si moci vychutnat, co máš ráda. Čas o reklamách pak můžeš využít k letmému opáčku nebo chystání pomůcek.
Nesnaž se však učit dlouhou dobu v kuse, přestávky v práci jsou velmi důležité. Uč se například 35 minut v kuse, pak si dej 10-15 minut pauzu třeba na svačinu nebo stažení nových e-mailů a pokračuj. Naučíš se tak vnímat, který čas je vyhrazen na to, aby ses plně soustředila na učení, a kdy se můžeš věnovat i aktuálně méně významným, které by tě jinak při studiu rozrušovaly.

5. OBJEV (vlastní!) ZPŮSOB
Každému z nás vyhovuje něco jiného. Někomu při učení pomáhá hudba, jiný potřebuje klid. Někdo při učení sedí na židli, jiný raději leží nebo se prochází. O tom, co komu pomáhá, by se dalo mluvit hodiny, každopádně to nejdůležitější je, co pomůže právě tobě. A jak to zjistíš? Experimentuj! Jako studijní prostor zkus někdy vyměnit pokoj za kuchyň či zahradu, vyzkoušej vonné svíčky, čaje, různé hudební styly, pozměň také formu svých zápisků (barevnost, způsob podtrhávání,…) atd.

Prozraď nám i Ty své osvědčené tipy, které možná pomůžou dalším slečnám ;-)

Text: Eliška R.
Foto: SXC.hu

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

20 Comments
 1. god článek já tady někdy ve škole nevnímám sním tř o tom že někam s někým pudu a tak něco s toho vyzkouším…

 2. Bez snění ve škole bych to asi nepřežila. Sním o všem a kdykoliv, a přitom se snažím tvářit, že vnímám výklad učitelů. Samozřjmě, sním jen u předmětů, ve kterých si jsem jistá že nepotřebuji slyšet výklad, nebo u přdmětů které jsou tak strašě nudný (čeština, němčina) že to jinak nejde. Zatim si žádnej učitel nestěžoval, známky mam výborné, ani se nemusim učit doma…takže pokud chcete být o hodinách mimo, vyberte si ty hodiny kde si jste jistí, že to umíte a nepotřebujete výklad:) Protože když se zasníte třeba o matice, při výkladu kvadratickejch rovnic, máte problém. Budete se to muset doučovat doma a to je snad ještě větší nudanež ve škole:):)

 3. S kamarádkami jsme určitý druh denního snění nazvaly punčovými stavy. Myslím, že je to docela trefné… představte si punčový dort, jak se máchá v té sladké růžové tekutině… tak nějak si občas připadám (a jistě nejen já). Tak nějak přiopilá vlastními hormony připomínajícími punč.

  Punčové stavy způsobují sníženou pozornost, nekrotický optimismus, chronickou skvělou náladu.

  Vedlejšími účinky může být zlepšení tělesné kondice (v hodině tělocviku jsem se zhrozila, že jsem ty stopky měří špatně… nebylo tomu tak, opravdu jsem na šedesátce zlepšila osobní rekord o více než vteřinu), kreativita.

  Zápory jsou nesoustředěnost, ospalost kombinovaná s hyperaktivitou (zvláštní, přiznávám, ale lépe to nedokážu definovat), lehkovážnost, přílišná touha svěřovat se se vším kamarádce (čehož mohu později litovat, nebo si přinejmenším připadat trochu trapně), lehké magoření (hraní na odměrné válce jako na Panovu flétnu atd.)

  Pokud mátožně chodím sem a tam, nevěda kam vlastně, bezděčně přesouvám různé předměty, bývá to tento typ denního snění. Koupu-li se v punči, jsem šťastně zamilovaná.

 4. Dneska mě dostala naše chemikářka… je to trochu starší paní s mnohaletou praxí na naší škole (mám pocit že tam učí cca pětatřicet let) a je naprosto skvělá (jen doufám že nám bábi neodejde do důchodu, my ji máme rádi) Vyyjádřila se v tom smyslu, že si máme před hodinou chemie koupit kafe, a že nám bude přednášet raději zase spíš normálně, protože u prezentací nedáváme pozor a přemýšlíme o nesmrtelnosti chrousta, obědě a o tom, jaké bude rande. :D Podívaly jsme se na sebe s kamarádkou a sborově poznamenaly “má pravdu…”

 5. Příjde mě, že z toho děláte drama. Když mě něco nezajímá a nebaví mě to, tak je jasné že to nebudu vnímat. Děláte, jako kdyby se mě to stalo, ať už na vteřinu je to příšerně velký problém který se musí ihned nějak řešit !

 6. Není to žádné drama, nicméně, když ti někdo něco říká a ty, přestože je to zajímavé nebo důležité, to sice slyšíš, ale neposloucháš, je to chybka… při odhalení nepozornosti se vůči němu cítíš hloupě a jemu je jistě také líto, že jsi nedávala pozor. (je jedno, jde-li o kamarádku nebo učitele)

 7. Culka: většinou ale poslouchám zajímavé věci a to, co mě zajímá nebo to, co prostě slyším a dozvídám se ráda. A pokud jde o článek, tak je to spíš zaměřené na to, jak si udělat v životě pořádek, moc o snění to teda není

 8. Hopschoolka: myslím, že máš pravdu. Článek je opravdu orientovaný na uspořádanost tvého času, spánku… Ono to s tím souvisí, pokud je na článku něco špatného, možná to, že nám vnucuje již stokrát omleté rady jak docílit co nejvyšší pozornosti. Nezabývá se nepozorností samotnou, jejími příčinami atd., píše se zde jen to, co každý logicky odvodí a není potřeba se radit s encyklopedií. Líbilo by se mi, kdybych se z článku dozvěděla něco, co nevím.

 9. Já si ovšem stojím za tím, že mít ve věcech pořádek je velmi důležité, abyste se naplno mohly věnovat něčemu důležitému. Pokud si vybíráte jen to, co vás zajímá, a to, co vás příliš nebaví, považujete za nedůležité a myslíte si, že není třeba poslouchat a soustředit se na to, je to váš názor. Ale v životě to obvykle chodí tak, že důležité věci nejsou vždy zábavné, a kolikrát se člověk musí přemoci. Pokud smýšlíte takto, sebelepší tipy z článku vás nespasí.
  Problém je, že si lidé myslí, že si přečtou článek jak zbohatnout a budou bohatí, přelouskají tipy jak zázračně rychle zhubnout a do týdne budou mít v pase padesát centimetrů, že jim někdo řekne, co si to mají v mozku nastavit, aby si udrželi pozornost a když se jim to bude hodit, tak si v hlavě zapnou kouzelný čudlík a budou dávat pozor. Článek je o záležitostech, kterými každý může sám u sebe začít. Ano, jsou to věci známé, ale zamyslete se – skutečně se jimi řídíte, pokud si myslíte, že máte problém, anebo je prostě jen znáte, nepřijdou vám nijak spásné a z lenosti čekáte na něco, co bude snazší a rychlejší, něco nového a zázračného?

 10. Já to tomu článku (potažmo pisatelce) nevytýkám, jenom to konstatuji “článek je orientovaný na všeobecně známé rady, ale ony ty rady skutečně souvisí se zlepšením pozornosti” dodávám však, že tohle napsat není složité, že bych uvítala něco, co nevím. Třeba vysvětlení, PROČ je tohle všechno důležité dodržovAT. Někdo vysvětlení nepotřebuje a spokojí se s pouhými radami. Co já vím, když chodím spát na střídačku v půl desáté a ve dvě, tělo si myslí že… -> nastaví režim… -> hormon… způsobí že… -> výsledkem je nepozornost. A já si přečtu takový článek a řeknu si, no jo, na tom něco bude. Máte naprostou pravdu s tím, že je potřeba dávat pozor i když se jedná o něco, co se nám poslouchat nechce. Že je potřeba pro to něco udělat, ne jenom si o tom přečíst, ale když si přečtu v deseti článcích na téže téma prakticky jen rady, nebudu mít důvod je poslouchat, protože nevím, proč bych měla. Je nepohodlné to všechno dodržovat a tak chci mít nějak podloženo, že to pomůže. Studie a statistiky jsou jistě dobré, ale já (jsem poněkud náročná, neberte to jako nějaký útok) bych ráda věděla mimo mnohé jiné např., proč zrovna borůvky podporují paměť. Co je v nich obsaženo, co to aktivuje? V čem jiném je to obsaženo také, i když možná v měnší míře? Rozumíš o co mi jde?

  Tohle je možná tím, že já jsem opravdu trochu náročná. Možná to tak přijde jenom mě, že tomu něco chybí. Takže pokud je to jen můj názor, omlouvám se za možná přehnanou kritiku.

 11. Eliška R.: promiňte, ale nic v podobě toho, že mě příjdou nezajímavé věci zbytečné jsem nenapsala. Píšu jen to, že budu radši poslouchat věci, které mě zajímají nebo co vědět potřebuji. Já snad sama poznám, co vědět potřebuji, co budu muset příště použít, ikdyž se tomu nebudu nijak dál věnovat. Ale pokud mě bude kamarádka říkat, jaké jsou druhy zmrzliny na světě, což mě třeba zajímat nebude, tak jí poslouchat nebudu a budu poslouchat výklad učitelky, který mě sice taky nějak nenadchl, ale na příští hodinu musím být připravená, proto budu radši poslouchat ji.

 12. No, tak upřímně pod spojením “denní snění” bych si představovala spíše to, jak sedím ve třídě, někdo si tam něco vykládá, ale já si v hlavě stejně maluju, jaké to bude, až.. a zasněně se čučím z okna. Je to sice nepozornost, ale neznamená to, že nemám uspořádané věci…ty mám většinou zorganizované s naprostou pečlivostí. Při denním snění si fakt spíš představuju, jaká jsem úspěšná manažerka/modelka/jezdkyně a jak mě můj přítel miluje a co spolu zažijeme… :)

 13. To je přesně můj problém na začátku každé hodiny si řikam: “Dívej se na ni a POSLUCEHJ co říká!!!” A pak ani nevim jak už myslim na to co mi včera řekl lukáš a že Lucka to stim kouřením už přehání…Pak si začnu představovat co by kdyby a tak startim 10 mitum než si uvědomím co dělám. Těch 10 min už mi nikdo nevrátí a pak se to odrazí i na mém vysvědčení. To je upřímě fakt na H*VNO!

Leave a Reply

Your email address will not be published.