Jak zastavit vláskopad

Vlasy jsou pýchou každé ženy. Staráme se o ně tak, aby byly lesklé, hebké a pokud možno objemné. Ovšem ne vždy je tato snaha odměněna krásnou kšticí. Vlasy často stávkují, lámou se a v nejhorším případě i vypadávají. Slečna se zaměřila na nejčastější příčiny tohoto problému a našla řešení.

Již pro staré Egypťany byl zvýšený výpad či ztráta vlasů problém, který se snažili řešit spolu se svými léčiteli. Jejich postupy „léčby“ však byly často slepou uličkou a výsledky značně pochybné. Přestože jsou naše současné znalosti podstatně hlubší, stále ještě pro nás některé mechanizmy regulující růstový cyklus vlasu zůstávají neobjasněnou neznámou.

vlasy

Vypadávání vlasů je přirozené

Obměna vlasů patří k přirozeným fyziologickým pochodům našeho těla. Vlas prochází celkem třemi fázemi vývoje: rostoucí, přechodnou a klidovou. Denně může vypadnout až sto vlasů, což je jen nepatrné množství z celkového počtu přibližně 120 tisíc vlasů. Vlasové folikuly se zakládají již během nitroděložního vývoje a při narození je jich cca 5 milionů.  Tento počet se již během života nezvyšuje.

Proč nám vlasy vypadávají?

Příčiny nadměrného vypadávání vlasů (odborně effluvium) může lékař zjistit z podrobného vyšetření. Je při něm například testována funkce štítné žlázy a také možné onkologické, psychiatrické a  infekční problémy a zda nebyl pacient vystaven kontaktu s toxickými látkami. Velice důležité je zjištění výživy u pacienta. Podstatné je zejména, zda má pacient dostatek vitamínů a stopových prvků, mezi které patří železo, měď a zinek.
Nemalou měrou k vypadávání vlasů přispívá také nevhodné zacházení s vlasy v podobě častého barvení, žehlení, melírování a podobně.
Na padání vlasů se podílí také mužské hormony, které se vyskytují i v ženském těle a některé ženy si jich dopřávají ve zvýšeném počtu ve formě hormonální antikoncepce. Ovšem právě antikoncepci není možno úplně zatracovat, neboť se dosti hojně využívá také k léčbě (ano,  paradoxně) žen s alopecií, tedy s plešatostí.

Jak s vypadáváním vlasů zatočit?

1) Výživa

Terapii samozřejmě může hodně napomoct dodržování zásad racionální výživy. Nezdravá jídla totiž poškozeným vlasům nedodají potřebné vitamíny. Doporučuje se hlavně konzumace semínek a oříšků, z níž tělo získává vitamíny skupiny B.

2) Výživové doplňky

Na našem trhu zajisté najdeš potravinové doplňky pro zdravé a krásné vlasy, stačí se na ně zeptat v lékárně. Na škodu rozhodně nejsou ani komplexní vitamínové tablety.

3) Vlasová kosmetika

Používání kvalitních šampónů a kondicionérů může přispět k zlepšení stavu. Osobně doporučuji projít obchody s kadeřnickými potřebami, kde naleznete přípravky kvalitnější a vhodnější pro poničené vlasy. Někteří odborníci doporučují vlasovou kosmetiku na přírodní bázi.

4) Medikamenty

Pokud je vypadávání vlasů opravdu markantní, navštiv dermatologa, který ti předepíše léky, a to nejčastěji ve formě mastí nebo roztoků, které se aplikují přímo na postižená místa. Mezi nejúčinnější látky patří minoxidilsulfát, estradiol s kyselinou salicylovou, nebo aminexil.

Řešením může být i transplantace

Novinkou v řešení vypadávání vlasů je transplantace. Dle mého názoru by to však měla být až volba poslední, neboť každý operační zákrok do lidského těla představuje určité riziko. Transplantují se vlastní vlasy, aby se předešlo nežádoucím reakcím. V součastnosti se transplantace provádí  hlavně u mužů.

4 Comments
 1. S vypadáváním vlasů mám velký problém, ale můžu si za to sama častým barvením vlasů. Vždycky si řeknu, že si je už barvit nebudu, ale pak mi klesne sebevědomí a já si s nimi něco prostě musím udělat, abych si to sebevědomí zase zvedla.
  Když porovnám, jak jsem v deseti letech byla na karnevale za Kasandru a měla jsem dlouhé vlasy, které mi mamka trošku navlnila, tak to jsem teď skoro plešatá.
  Přála bych si mít dlouhé, zdravé a husté vlasy. Jenže minulý týden jsem si je obarvila – barvou bez amoniaku a s máteří kašičkou, takže doufám, že to pro ně nebyl takový šok.
  Snažím se brát dvakrát denně Biosil Plus, aby měly vlasy dost vitamínů. Koupila jsem si šampon od Syoss – Volume. Předtím jsem používala šampon od Garnier na zvětšení objemu + kondicionér + sprej. Ale pomáhá to vždycky jen chvíli :-(
  Asi je to taky tím, že mé vlasy jsou moc jemné :-(
  Za rok mám maturitní ples, a proto bych chtěla mít opravdu krásné vlasy, ale kdo ví, jestli se mi to podaří :-(

 2. Janewle: Ahoj, zkus určitě zkouknout článek Dají se krásnější vlasy koupit v drogerii, kde jsou výborné tipy, které i mým vlasům pomohly. Pokud si nemůžeš s barvením pomoct, investuj do barvení bio, nebo zajdi ke kadeřníkovi, který se ti snad bude snažit pomoct, někteří dovedou opravdu zázraky, barvení doma je fajn snad jen v tom, že je to opravdu levné, ale jestliže už sama říkáš, že jsi skoro plešatá, je třeba se zamyslet, jestli bys neměla investovat do lepší péče. Pěkný den :)

 3. Ahoj Terezko,
  článek jsem si přečetla několikrát. Barvení od kadeřnice mě naposled stálo 1.000,- a hezké mi to vydrželo maximálně 14 dní. Pak mi barva vybledla a nebylo to vůbec hezký :-(
  Rozbiju prasátko a zkusím si nějaký kvalitní přípravek objednat a snad to pomůže.
  Děkuju moc za pomoc :-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.