Jarní upgrade pro zdraví a lepší kondici

Existuje asi tak deset tisíc důvodů, proč se těšit na jaro. Konečně budeš moct odložit tlusté vrstvy oblečení a vyrazit na čerstvý vzduch, aniž by ti modraly rty. Využij toho pro restart či dlouho potřebný upgrade životního stylu. Poradíme ti, jak z jarního počasí vytěžit maximum.

Vyraz na čerstvý vzduch (Foto: Krust.cz)

Jaro nepřináší jen oteplení. Obvykle je pro nás symbolem radosti, optimismu a nových začátků. Že už jsi dlouho nespokojená s tím, jak se chováš k vlastnímu tělu, jak se věčně odbýváš nezdravými jídly a nemáš dostatek odhodlání začít se sebou něco dělat? Právě teď je ideální doba posunout se vpřed.

Hurá na kolo

Březnové sluneční paprsky jsou sice zubaté, ale pokud je sucho, opraš kolo nebo kolečkové brusle už teď. Pokud nejsi sportovec a zimní sezonu jsi nestrávila střídavě na lyžích a běžkách, začít bys měla pozvolna. Neplánuj si žádné dlouhé trasy, raději si vyjeď jen na krátkou vyjížďku po okolí. V polovině se pak někde zastav a protáhni tělo jednoduchými cviky. Tělo tak krásně prokrvíš a mozek dostane pořádnou dávku kyslíku, takže jarní únava tě jen tak nedohoní.

Rozhodně ale březnové teploty nepodceňuj. To neznamená, že musíš ven vyrazit v deseti vrstvách, ve kterých se sotva pohneš. Vsaď na kvalitní termoprádlo, svrchní vrstva by měla být nepromokavá a odolná větru. Nepodceňuj ani hydrataci! Přestože je chladno, tělo potřebuje přísun tekutin jako v létě. S sebou na vyjížďku si proto nezapomeň vzít ani láhev neslazené vody.

Tip Slečny: Stejně tak bys neměla zapomínat ani na chrániče – přilba  je naprosté minimum! Že se v ní cítíš, jako bys měla na hlavě kýbl? Vsaď na novinku – stylové vyztužené čepice od značky Krust, které jsou kompromisem mezi pevnou přilbou a kšiltovkou. Vybrat si můžeš z mnoha variant podle svého vkusu. Jejich cena se pohybuje kolem příznivých 600 korun a využiješ je na kolo, brusle, skateboard nebo dokonce v zimě na snowboard.

I malá změna k lepšímu je změna

V televizi zase začali dávat Jste to, co jíte. Říkáš si, že bys také potřebovala někoho, kdo by ti udělal generální pořádek v lednici? Věř, že k tomu doktorku Cajthamlovou nepotřebuješ. Přiznej si, sama moc dobře víš, co do zdravého a vyváženého jídelníčku nepatří. Přesto s tím nic neděláš…

Vezmi papír a tužku a napiš na něj seznam jídel, která považuješ za své nejčastější hříchy. Čokoládové tyčinky, brambůrky, kečup, sladké limonády… Poté si seznam znovu pročti a vyškrtni z něj alespoň pět položek, bez kterých si myslíš, že se dovedeš obejít. A aby nebylo jen u slibů, co nejdřív se jich doma zbav a naopak je nahraď zdravějšími variantami. Brzy si na ně zvykneš, a třebaže je to změna pouze malinká, budeš se cítit lépe.

Tip Slečny: Co nahradit čím? Místo čokolády si večer k televizi naservíruj mrkev nakrájenou na kolečka – její sladká chuť pošimrá chuťové polštářky a navíc ti dodá spoustu vitaminů. Místo kečupu si připrav dresing z jogurtu a česneku – podle chuti můžeš přidat také bylinky, například tymián, bazalku nebo petrželku. Limonády nahraď zeleným čajem nebo vodou s několika kapkami citronu – obojí mnohem lépe osvěží a navíc má detoxikační vlastnosti. Máš další tipy? Napiš nám je do komentářů!

Nauč se improvizovat

Ráda by sis zasportovala, ale nemáš kolo ani brusle a pravidelné návštěvy fitka jsou pro tebe zásahem do rozpočtu? Zaujal tě v časopise zdravý recept, ale raději otočíš stránku, když zjistíš, že nemáš doma všechny potřebné ingredience nebo jsou pro tebe příliš drahé? Nehaž si pod nohy zbytečné překážky. Začni přemýšlet jinak – všechno jde, když se chce!

Například k běhání nepotřebuješ žádné speciální pomůcky a proč chodit do fitka na běžící pás, když už v březnu si můžeš dovolit vyběhnout jen tak do přírody. Nepotřebuješ žádné posilovací stroje, spoustu účinných cviků zvládneš i jen tak na koberci v obýváku. A činky snadno nahradíš PET láhvemi s vodou. Podobné je to i s recepty – zvlášť u těch dietních nemusíš striktně dodržovat přesný postup ani ingredience, leckdy tě napadnou jiné a neméně zdravé varianty. Zkrátka stačí být trochu kreativní.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.