Jóga proti stresu: Vyzkoušej pět pozic pro uvolnění

Den co den zažíváš stresující okamžiky. Ve škole nestíháš, v práci si na tebe zasedl tvůj nadřízený a s podlou radostí ti přidává jeden úkol za druhým. Ani ve svém soukromém životě se ti nedaří tak, jak by sis představovala. Lepí se ti takříkajíc smůla na paty? Zacvič si alespoň třikrát týdně jógu, hned se budeš cítit lépe.

Začni jógou každý den

Jóga zlepšuje nejen pružnost těla, ale působí pozitivně na celé tělo. Ovlivňuje produkci hormonů a učí te správnému dýchání, které je důležité pro okysličování mozku a všech tkání i pro dokonalé uvolnění. Dechová cvičení a relaxace jsou základem hodin jógy. Vyzkoušej pár základních pozic. Zbavíš se tak nejen únavy, bolesti zad, ale především stresu.

Pozice dítěte

Tento cvik ti pomůže především při bolesti zad. Z kleku si sedneš na paty, předkloníš se co nejvíce dopředu a položíš čelo na podlahu. Ruce natáhneš podél noh dlaněmi vzhůru. V této pozici zůstaň, jak dlouho budeš chtít, a zhluboka dýchej.

Pozice mrtvoly

Polož se na záda s nohama ke zdi a chodidly se opři o zeď kousek nad zemí. Nohy nechej u sebe. Pozice mrtvoly je ideální na zahnání únavy a také uleví lidem, kteří mají problémy s křečovými žilami. Pokud ale trpíš vysokým krevním tlakem, pak raději tuto polohu vynechej.

Nejznámější pozice v józe

Pozice kobry

Jedna z nejznámějších poloh, při níž se v lehu na břiše opřeš o natažené paže, prohneš páteř vzad a zakloníš hlavu. Poté se položíš zpátky na břicho, paže necháš pokrčené v loktech, prsty směřují dopředu. Nádech, při výdechu zvedneš hlavu a pomalu se opřeš o předloktí. Dívej se před sebe a žebra tlač vpřed, dokud neucítíš uvolnění v páteři.

Pozice motýlka

Pozice motýlka se používá jako příprava k pozici lotosového květu. Posadíš se, vzpřímíš páteř, nohy opřeš chodidly o sebe tak, aby byly co nejblíže k tělu. Pomalu se předkloníš, nohy sevřeš oběma rukama. Plynule při tom dýchej. Díky této pozici se budeš lépe prohýbat v kyčelních a kolenních kloubech i v kotnících. Opatrně se nakloníš dopředu tak, jak nejvíce můžeš. Pak se vrátíš zpět do sedu, držíš pořád nohy rukama a koleny pohybuješ nahoru a dolů – přesně jako motýl mává křídly.

Tip: Vyzkoušej také oční jógu – přirozenou cestou tak můžeš zlepšit svůj zrak i bez laserové operace.

Pozice hory

Se zkříženýma nohama se posadíš, nadechneš, vzpažíš a paže přitiskneš k uším a ruce spojíš dlaněmi nad hlavou. Vytahuj se vzhůru, jak nejvíce můžeš, a zhluboka dýchej. S výdechem spustíš paže dolů.

Tip: Jsi unavená a bez nálady? Dopřej svému tělu restart.

Jóga – ačkoliv se zdá jako pohodové cvičení – může být pro někoho náročná, hlavně pokud není v dobré kondici nebo má ztuhlé klouby. Některé pozice zatěžují páteř či klouby, proto vynechej takové cviky, při kterých se necítíš dobře nebo ti připadá nebezpečné. A poslední rada je zřejmě samozřejmostí: cvič s prázdným žaludkem.

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

5 Comments
  1. V poslední době jsem hodně uvažovala nad navštěvováním hodin jógy nebo taj-či, ale stále jsem nenacházela čas, chuť a hlavně se mi za hodiny nechtěly utrácet peníze. Díky za tipy.

  2. Mně osobně víc než klasická jóga chytla fitness/power jóga, u čehož si člověk i zaposiluje a celkově je ta jóga taková dynamičtější :-) ale je to fakt makačka, protože se tím posílí i svaly, které bežným cvičením obvykle zůstávají nedotčené a po první hodině je to opravdu velký záhul :-))

  3. jogu dělám doma sama pustím si vydeo z youtoube a jedu ze začátku to bylo složité ale potom v pohodě doporučuje všem,když chcete navštěvovat hodiny jogy nejprve bi ste se měly na něco podívat něž se strapnit čau a dělejte jogu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.