Loupe ti v kříži? Vyzraj na bolestivá záda

Nemusíš být zasloužilá důchodkyně, abys měla problémy s bolestí zad. Z nekonečného sezení nad učením či prací záda dokážou pěkně potrápit. Vyzkoušej naše tipy, díky kterým se budeš cítit mnohem lépe.

Pokud o páteř dobře nepečujeme, může nám přinést nepříjemné obtíže, v horších případech však také dlouhotrvající zdravotní problémy. Tabletky na bolesti mohou být sice rychlým řešením, ovšem jádro problému bohužel nevyřeší. Pokud bolesti trvají delší dobu a žádná varianta prevence není účinná, je dobré zvážit návštěvu odborníka, který určí konkrétní problém a zahájí vhodnou léčbu.

bolest zad

Naštěstí máš spoustu možností, jak těmto problémům předcházet.

Vyměň židli za balón

Při sezení máme tendenci hrbit se a povolovat záda, což pro jejich zdraví není dobré. Je potřeba nalézt způsob, jak se tomu co nejvíce vyvarovat a vybrat si takovou pomůcku, která hrbení zamezí a bude prospěšná pro tvé zádové svalstvo.

Velký gymnastický míč je výbornou pomůckou nejen ke cvičení. Klidně si ho dokotoulej před počítač a pohodlně se usaď.  Zpočátku možná budeš mít problémy udržet balanc, ale po chvíli, až si zvykneš, se ti stane výborným pomocníkem – míč tě bude nenápadně nutit držet záda ve zpřímené pozici. Sice se nebudeš mít o co opřít, ale i přesto uvidíš, že se ti na něm bude sedět pohodlně a možná se ho nebudeš chtít ani vzdát.

Velký gymnastický míč seženeš dnes kdekoliv. Nejlepším místem k nákupu jsou však rehabilitační střediska nebo obchody se zdravotními potřebami, kde ti poradí, jaký míč je pro tebe ten nejvhodnější. Stát tě bude zhruba od dvou do čtyř set korun.

Tip Slečny: V době odpočinku od učení si na míči můžeš také zacvičit a posílit nejen zádové svalstvo. Budeš zdravá a fit.

Vstávat … a cvičit!

I králíci z klobouku Bob a Bobek věděli, že každodenní cvičení je velice důležité, a také se toho evidentně drželi. Pravidelné cvičení je výbornou prevencí všeho možného. Spoustu cviků bez nebo i s pomůckami nalezneš v různých knížkách, příručkách, ale také na internetových stránkách.

Svaly v oblasti páteře posílíš zejména při cvičení s pomůckami. Může to být například malý nebo velký míč, gymnastická guma, tyč a podobně. Cvičit bys měla několikrát do týdne, nejlépe dvakrát až třikrát týdně (samozřejmě lze i častěji). Za zmínku stojí také kurzy specializované na konkrétní druhy cvičení nebo návštěva rehabilitačního střediska, kde ti s cvičením poradí odborný fyzioterapeut.

Přímý postoj, krok vpřed

I při chůzi je třeba dodržovat správné držení těla. Je jasné, že nejsme stroje, abychom chodily stále jako pravítka. Mysli však na to a snaž se kontrolovat. Vzpřímený postoj je nejen zdravý pro páteř, ale budeš díky němu vypadat štíhlejší a sebevědomější.

Ke zdravé chůzi neodmyslitelně patří také správná obuv, která je mimořádně důležitá. Podpatky – ač v nich tvé nožky vypadají úžasně dlouhé – bys na běžné nošení měla vyměnit za kvalitní pevnou obuv, nejlépe se zdravotními vložkami, které koupíš v lékárnách a v obchodech se zdravotními pomůckami.

Klidný a zdravý spánek

Problémem může být dokonce i nesprávně zvolený polštář nebo matrace, které hrají také velkou roli. Příliš nebo naopak málo pod hlavou a nevhodná matrace způsobuje zatuhlost krční páteře a následně také bolestivost celých zad. Zde opravdu není od věci zainvestovat a pořídit si kvalitní zdravotní polštář i matraci, které jsou navrženy tak, abys v noci spala v té správné poloze a neničila sis zdraví.

Po zdravotních matracích se můžeš poohlédnout ve zdravotních potřebách, internetových obchodech a v některých případech ti je může předepsat také specialista. Kvalita polštářů a matrací je velmi podstatná, proto se raději vyhýbej pochybným prodejcům a zaměř se spíše na známé a osvědčené značky s dobrými referencemi.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.