Lupy – strašák krásných vlasů. Jak se jich zbavit?

Máš krásné vlasy, jsou lehké, nadýchané a lesklé. Ale jakmile si své kadeře párkrát prohrábneš, zaplaví je drobné bílé šupiny – lupy. Lupy čas od času obtěžují každého a po nějakém čase zase zmizí. Jsou však i lidé, kteří s nimi vedou lítý boj dlouhé měsíce a roky. Jak s nimi nadobro zatočit?

Díky správné péči se lupům budeš už jen smát

Vznik lupů je způsoben odumíráním kožních buněk, ke kterému dochází v pravidelných cyklech dlouhých 21 dní. V ideálním případě si ničeho ani nevšimneš. Pokud jsi ale majitelkou tmavých vlasů a tvá pokožka je citlivá, je velice pravděpodobné, že to zkrátka půjde vidět.

Jak na první pomoc? Zvol si správný šampon, nejlépe takový, který obsahuje dehet. Ten zabrání množení buněk. Pokud možno, poraď se se svou kadeřnicí nebo  kosmetičkou. Mohou ti doporučit ten správný šampon s látkami, které budou pro tvůj typ vlasové pokožky nejvhodnější.

Vlasy myj pořádně

Některé slečny si myjí vlasy jen zběžně – nanesou šampon, trochu ho ve vlasech napění a rychle opláchnou. To je chyba. Přestože použiješ kvalitní šampon s látkami bojujícími proti lupům, nedáš mu šanci se do nich pustit. Šampon proto nanášej rovnoměrně a pořádně hlavu promasíruj. Poté ho nechej působit alespoň pár minut – účinné látky tak začnou působit. Mytí můžeš dle potřeby opakovat i dvakrát. Dosáhneš tak lepšího odstranění odumřelých buněk.

Rady a tipy při mytí vlasů:
1) Hlavu oplachuj sprchou. Pokud si šampon smyješ jen ponořením pod vodu, neopláchneš tak hlavu pořádně – už jen to může být zdrojem podráždění pokožky hlavy, v jejímž důsledku se lupy objeví.
2) Vlasy si myj alespoň obden. Špína a mastnota pokožce s lupy rozhodně nesvědčí, nepomůžeš jí však ani zuřivým mytím častěji, než skutečně potřebuješ.
3) Druhy šamponů měň. Přestože máš svého oblíbence, čas od času vyzkoušej také něco nového, aby si na něj vlasy příliš nezvykly. Pokud jsi už několik měsíců měla úsěch s jedním šamponem a najednou se ti lupy začnou vracet, je čas vyměnit značku.
4) Šampon proti lupům střídej s jiným. Jakmile se zbavíš “nejhoršího”, začni speciální šampon proti lupům střídat s jiným, který vyhovuje tvým vlasům. Pokožka si tak odpočine od chemikálií a tvé vlasy dostanou potřebnou péči – mnohé šampony, které jsou sice účinné proti lupům, mohou vysušovat vlasy.

Zatoč s neřestmi a zlozvyky

Používání laků na vlasy je pro většinu z nás běžná denní rutina. Vůči pokožce hlavy to však není ideální, protože stylingové přípravky ji vysušují. A v létě, kdy jsi navíc vystavena ostrým slunečním paprskům, může být jejich škodlivý efekt ještě silnější. Z toho důvodů si kupuj laky s ochrannými faktory a po nanesení do vlasů prameny alespoň lehce pročísni hřebenem.

Lupům napomáhá i drbání v hlavě a různé “šmatání” do vlasů. Pokud možno, vyhni se tomu. Můžeš si tak totiž způsobit či zhoršit nejen lupy, ale vlasy se ti kvůli tomu budou také značně rychleji mastit.

Kdy jít k lékaři?

Pokud tě lupy trápí více, než je snesitelné, a pokožka hlavy tě navíc nepříjemně svědí či pálí, pozorně ji prohlédni. Pokud bude zarudlá, může to signalizovat dermatitidu či jiný kožní problém. Lékař ti pravděpodobně předepíše šampon s protikvasinkovou složkou a něco proti svědění.

1 Comment
  1. Vlasy si myj alespoň obden? To se dá poradit možná holkám, které mají problémy s mastnými vlasy, ale například mému typu vlasů by to hodně uškodilo.

    Chtělo by to upřesnit, komu je rada určená, nebo si zase pár slečen zničí vlasy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.