Má stará známá kocovina

Určitě si vzpomeneš aspoň na jedno útrpné ráno po té, co sis večer vyrazila s kámoškama do města na drink. Mezitím, co jsi do sebe házela jednu vodku s džusem za druhou, sis jen matně vzpomínala na to, jak to dopadlo minule. A s ránem přichází odplata v podobě třeštící hlavy a vyschlým hrdlem v rozsahu pouště Sahara. Kocovina jak vyšitá!

Neboj, tento článek není veden v duchu dobrotivých matek a babiček, které varují, aby ses vyhýbala likérům jako čert kříži. Je zcela jasné, že i přesto, že dopadneš sebehůř, se tato zkušenost bude alespoň ještě jednou opakovat. Nejlepším bojem proti nepříteli je ho poznat, a určitě se mnou budeš souhlasit minimálně v tom, že následující ráno je kocovina úhlavním nepřítelem.kocovina2

Slovo kocovina v minulosti znamenalo výtržnost a jeho vznik je spojen s výrazem “kočičina”. Takto se roku 1848 označovaly právě výtržnosti proti mladoboleslavskému hejtmanovi Kotzovi. Až ve druhé polovině 19. století začal být takto označován stav po alkoholovém opojení.

Kde se bere kocovina?

Stav bolesti hlavy, nekonečné žízně, nevolnosti, třesem a vůbec celkovým oslabením organizmu je způsoben acetaldehydem, který je produkován žaludeční sliznicí a játry jako reakce na etanol. Etanol je složka alkoholu, která způsobuje oné povznášející pocity alkoholového opojení. V těle však přetrvává i dlouho poté, co blaženost a dobrá nálada zmizí, a my máme pocit, že jsme po “opici”.
Tento prevít je ve skutečnosti zákeřný svalový jed. Měla bys vědět, že alkohol mnohem více než mozek a játra ničí právě svalstvo. Pozoruhodné také  je, že acetaldehyd se tvoří ve slinách i z tabáku. Sliny ovšem ethanol nedokáže rozkládat tak účinně jako játra. To znamená, že kocoviny kuřáků bývají mnohem těžší, než těch, kteří se tabákové závislosti vyhýbají obloukem.

Jak na ni vyzrát?

Co si budeme nalhávat, nejspolehlivějším způsobem, jak se vyhnout kocovině, je nepít vůbec. Je mi ale jasné, že v některých případech je velmi nesnadné odolat pobídkám přátel a známých. Velkému množství alkoholu by ses rozhodně měla vyhnout v případě, že nejsi v dobré fyzické kondici, užíváš léky nebo jsi výrazně zhubla. Pokud o požitek z párty nechceš přijít, měla by ses před ní nadopovat vitamíny, vypít moře minerálky nebo čaje a především zaplnit žaludek.

Ranní “krizovku” pak zaženeš silným a mastným masovým vývarem, zelňačkou, čočkovou a česnekovou polévkou, kysaným mlékem, kyselými rybičkami, nebo pro ty otrlejší, vodou z okurek. Pomohou také jídla s vysokým obsahem cukru, vitamínů a minerálů. Naopak by ses měla vyhýbat “vyprošťovákům” dráždícím žaludek. Mezi ně patří například silné kafe. Velmi těžkou kocovinu však vyléčí jen čas, vyhřátá postel, klid a hektolitry tekutin.

Tak vzhůru do Nového roku a s minimálními následky!

Autorka: Simi

2 Comments
  1. Tak holky budete se divit, ale dejte si před párty či oslavou Suricate eyes a nemáte s kocovinou problém. Je to novinka a je zatím k dostání jen v lékárnách a brzy i v síti drogerií Schlecker. Opravdu to mohu jen a jen doporučit, je to skvělé.

Leave a Reply

Your email address will not be published.