Nemáš nikde klid? Vyraz za relaxací do čajovny

Zajít do pivnice na pivo, do baru na skleničku něčeho ostřejšího nebo do kavárny na kávičku – pro nás dnes nic zvláštního. Před několika lety však v masivnější měřítku přibyla ještě jedna varianta – na čaj do čajovny. A nejen na čaj.

Vychutnej si čaj se vším všudy

Čajovny po prvních nesmělých pokusech vyrostly jako houby po dešti snad ve všech městech, a tak dnes běžně vyrážíme právě do těchto míst s příjemnou atmosférou a specifickou nabídkou.

Chodit do čajovny místo do hospody je dneska hit zvláště mezi mladými lidmi. Co je láká? Otázku směřuji na osmnáctiletou Táňu: “Je tam opravdu útulno, sedíte třeba na zemi mezi barevnými polštářky, pohodička. Navíc čajovny jsou docela přijatelné, i co se týká peněz. Kromě čaje si můžete dát něco k jídlu, my tam třeba chodíme na rýži s bazalkovým pestem nebo na zeleninový kuskus. A když máte chuť a náladu, můžete si dát ve většině čajoven i vodní dýmku.”

Čajovna je tak trochu svět sám pro sebe, který dává alespoň na chvíli šanci uniknout  běžnému shonu. Vejdeš do čajovny a obklopí tě příjemné mikroklima jakoby z jiné dimenze. Žádný stres, strnulost, konvence a přetvářka.

Oáza klidu v ruchu měst

Už samotné vybavení čajoven navozuje velmi uvolněnou a harmonickou atmosféru. V interiéru většinou najdeš podobný styl jako je zahradní nábytek. Hodně přírodních materiálů, ratan, bambus, barevné polstrování, pohodlná křesílka nebo lehátka. Často se bivakuje přímo na zemi na koberci a místo židle poslouží polštář nebo polstrovaný sedák. Všechno dotváří výzdoba opět spíše v přírodním nenásilném stylu, dřevěné dekorace, obrázky, lampy a keramika. Obsluha bývá naladěna na uvolněnou vlnu, hostům se věnuje, ale nevnucuje.

Čaj nebo nečaj

Samozřejmostí je širokánská nabídka všech možných druhů čajů. Nečekej žádnou komerci, kterou z náš z obchodů a laciných restaurací. Sem se chodí na opravdový čaj. Různé druhy zelených, černých, bylinných, bílých i žlutých čajů  a ovocných speciálů nabízejí opravdový zážitek. Přispívá k němu i správné servírování a tradiční příprava.

Ochutnat můžeš i zástupce takzvaných „nečajů“, tedy nápojů běžně připravovaných a konzumovaných jako čaj, ale nepocházejících z čajovníku. Patří mezi ně například roiboos (jihoafrická bylina), maté (listu cesmíny paraguayské), lapacho (kůra z jihoamerického stromu) či honeybush (medový keř z jižní Afriky).

V nabídce čajoven nechybí ani něco dobrého na zahnání hladu nebo jen chuti. Samozřejmě si tady jen těžko objednáš knedlo-vepřo-zelo nebo svíčkovou. Místo toho můžeš vybírat většinou z lehkých jídel, jako jsou kuskus, těstovinové variace, zeleninové saláty nebo uspokojit chuťové pohárky medovníkem, palačinkou, ananasem či nejrůznějšími oříšky a sušeným ovocem.

Dá se říci, že i nabídka občerstvení odpovídá hlavním cílům čajoven, kterými jsou relaxace a oddych. Z čajovny bys měla vždycky odcházet s lehkou hlavou i lehkým žaludkem.

Staletá tradice z Orientu

Samotnou kapitolou jsou vodní dýmky – v originále shi-sha (ší-ša) nebo také nargíl či hookah. Čajovny nabízející kouření “vodnice” mívají velmi širokou nabídku čerstvých tabáků v mnoha příchutích. Největší oblibě se těší ovocné příchutě jako například meloun, jablko, třešeň či broskev.

Platí zde ale stejné varování jako u klasických tabákových výrobků. To znamená, že zdraví zrovna neprospívají a konzumace by měla být  vymezena plnoletostí. Zastánci tohoto delikátního a rituálního užívání tabáku však nedají na vodní dýmky dopustit a už od dob starého Orientu jsou spojeny právě s čajem, relaxací a sofistikovaným uklidněním smyslů.

Že jsi ještě nikdy v žádné opravdové čajovně nebyla? Tak to určitě naprav. Pozvi kamarádku nebo partu přátel a vyrazte pro změnu někam jinam než do kavárny nebo do klubu. A možná se staneš pravidelným hostem, protože čajovna je něco jako čistírna. Ne, že by ses bez ní neobešla, ale občas je prostě potřeba.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.